روش مطالعه پشتیبان ویژه‌ها در علوم وفنون ادبی طی ایام نوروز(3)

شنبه‌ها سایت کانون به درس علوم و فنون ادبی اختصاص دارد. پشتیبانان ویژه از روش مطالعه خود در این درس در طول دوران طلایی نوروز می‌نویسند

روش مطالعه پشتیبان ویژه‌ها در علوم وفنون ادبی طی ایام نوروز(3)

روش مطالعه پشتیبان ویژه ها در علوم وفنون ادبی طی ایام نوروز(۳)

مائده سادات شاهمرادی - رتبه ۲۶ منطقه ۱ انسانی - دانشجوی حقوق تهران


عروض:

درس ادبیات اختصاصی جزو دروس چالشی من بود در مبحث عروض در ابتدا ضعف هایی داشتم اما با تمرین مداوم توانستم آن را به نقطه قوت خود تبدیل کنم روشم در این درس به این صورت بود که هر روز یک شعر از دیوان حافظ را میخواندم و سعی می کردم وزن آن را به صورت سماعی بگویم در ابتدا این کار برای من دشوار بود اما با تمرین مداوم به این مهارت دست یافتم، بعد این کار تمام ابیات آن شعر را تقطیع می کردم و اختیارات شاعری آن را مشخص میکردم، در عروض تست هم خیلی کار کردم. 


کیمیا طهماسبی - رتبه ۷ منطقه ۳ انسانی - دانشجوی حقوق تهران


عروض:

*من این مبحث را در طول نیم سال اول اصلا نخوانده بودم و به دلیل اهمیت آن در کنکور سراسری یک برنامه ویژه برای آن داشتم.از دومین آزمون اسفند به بعد هرروز به طور ثابت نیم ساعت این مبحث را مطالعه میکردم.

*ابتدا به مباحث کتاب کاملا مسلط شدم و سپس به سراغ تست های کتاب آبی رفتم و سعی می کردم در هر تست وزن شعرها را بدون مراجعه به پاسخنامه پیدا کنم. 

*برای به تسلط رسیدن روی مباحث اختیار وزنی وقت بیشتری لازم داشتم. باتوجه به سختی این مبحث به همین دلیل تست های این بخش را چندبار حل میکردم.

*یک هفته آخر روی روش سماعی تمرکز کردم و سعی داشتم که وزن شعرها را بدون تقطیع به دست بیاورم و تا دومین آزمون نوروز به تسلط نسبی بر این روش رسیدم.


امیرحسین رضافر - رتبه ۴۵ منطقه 2 انسانی - دانشجوی حقوق تهران


سبک شناسی:

* در بخاطر سپردن ویژگی های ادبی و فکری سبک های مختلف و نام شاعران برجسته و آثار آنها در قلمرو آن سبک مشکل داشتم.

* از این رو در ایام نوروز اولا سعی کردم این مباحث را به روش نموداری برای خودم تشریح کنم و سپس توضیح دهم.ثانیا وجه تمایزات مهم هر سبک از سبک دیگر را(مثلا در سبک خراسانی از واژه های کهن استفاده می شود در حالیکه در سبک هندی از واژه و اصطلاحات  عامیانه استفاده می شود) ذیل همین نمودار یادداشت کردم.

* پس از این کار هرروز ویژگی های سبک را تا روز آزمون۱۷ فروردین مرور کردم و در نهایت به تسلط در این مبحث رسیدم.


برای استفاده از خدمات پشتیبانی ویژه عدد 6 را به  5000116463  ارسال نمایید و یا با شماره تلفن 02186121706 تماس حاصل نمایید.

همچنین می توانید جهت اطلاع از خدمات پشتیبانی ویژه با شماره
02186121706 تماس حاصل نمایید.

کانال پشتیبان ویژه ها :   
vipposhtiban@ را در تلگرام جستجو نمایید یا روی لینک عضویت در کانال پشتیبان ویژه کلیک نمایید.