سی و سومین جلسه شورای معتمدین بورسیه در آستانه نوروز 98

سی و سومین جلسه شورای معتمدین بورسیه بنیاد قلم چی، روز پنجشنبه 23 اسفند 97 در ساختمان مرکزی بنیاد علمی آموزشی قلم چی(وقف عام) برگزار شد.

سی و سومین جلسه شورای معتمدین بورسیه در آستانه نوروز 98

سی و سومین جلسه شورای معتمدین بورسیه بنیاد قلم چی، روز پنجشنبه ۲۳ اسفند ۹۷ در ساختمان مرکزی بنیاد علمی آموزشی قلم چی(وقف عام) برگزار شد.


ارائه خدمات ویژه به ۶ گروه خاص از بورسیه های تراز بالا و شناسایی بورسیه های روستایی برتر در مدت چهارده سال وقف بنیاد قلم چی که اکنون به جایگاه موفقی دست یافته اند از مباحث محوری این جلسه بود.

زهرا علومی مسئول بورسیه با ارائه گزارشی پیرامون عملکرد استان های برتر در نسبت ثبت نام بورسیه ها به عادی گفت: از ابتدای امسال تاکنون بالغ بر ۷۸۹۰۰ دانش آموز تحت پوشش بورسیه قرار گرفته اند و استان های خراسان شمالی با ۲۹۱۰ بورسیه(۶۷درصد)، خراسان جنوبی ۲۲۵۰ نفر(۶۵درصد)، کهگیلویه و بویراحمد با ۴۱۴۲ نفر(۵۵درصد) و سیستان و بلوچستان با ۲۷۳۳ نفر(۵۳درصد) نسبت ثبت نام بورسیه ها به عادی داشته اند که در این میان استان سیستان و بلوچستان افزایش دوبرابری را نسبت به سالهای گذشته دارد.

وی همچنین با اشاره به خدمات ویژه به ۶ گروه از بورسیه های تراز بالای ۶۲۵۰ اظهار داشت: این دانش آموزان که در بیش از ۱۰ آزمون برنامه ای حضور داشته اند شامل بورسیه های روستایی، آنهایی که هم کار می کنند و هم درس می خوانند، آنهایی که پدر، مادر یا هر دو فوت شده اند، بورسیه های تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی و بورسیه های استثنایی هستند که از کمک هزینه تحصیلی، پشتیبان ویژه و جزوه های هوشمند بهره مند شده اند.

کاظم قلم چی واقف و متولی بنیاد قلم چی در سخنانی با تاکید بر شناسایی وضعیت بورسیه های روستایی طی سال های پس از وقف که هرکدام به جایگاه موفقی رسیده اند، گفت: این افراد "قهرمانان نزدیک" هستند و تاثیر این دانش آموزان بر همان روستای محل سکونت، الهام بخش موفقیت دیگر دانش آموزان خواهد بود.

وی در ادامه با بیان اینکه دانش آموزانی موفق ترند که پدر و مادر برایشان وقت می گذارند، تصریح کرد: معتمدینی که دانش آموزان واجد شرایط بورسیه را معرفی می کنند یا اعطاء کمک هزینه تحصیلی به برخی دانش آموزان بورسیه را تقبل می کنند، خوب است که پیگیر وضعیت تحصیلی این دانش آموزان هم باشند و برای آنان وقت بگذارند تا در راستای ایجاد انگیزه در آنان و موفقیت شان سهیم باشند.

در بخشی دیگر، ادریس فتحی مسئول گروه استثنایی بیان کرد: امسال ۱۶۵۳ بورسیه استثنایی شامل ۵۷۷ دانش آموز نابینا و نیمه بینا، ۶۹۳ نفر توانخواه جسمی و حرکتی، ۳۷۹ نفر ناشنوا و نیمه شنوا و ۴ دانش آموز ناشنوا و نابینا را تحت پوشش داشتیم.

محمدرضا جعفری مسئول نظارت بر ساخت مدارس و کتابخانه ها نیز با ارائه آماری در این خصوص گفت: از ابتدای وقف، ۲۳۰ پروژه ساخت مدارس و کتابخانه ها توسط بنیاد قلم چی صورت گرفته که این تعداد، ۱۶۶ مدرسه شهری و روستایی با ۶۸۴ کلاس درس و ۶۴ کتابخانه دانشگاهی و عمومی را شامل می شود که ۵۵ پروژه مربوط به سالجاری است.

وی افزود: همچنین ۱۱۴۲ پروژه هوشمندسازی کلاس های درس و ۶۹۰ پروژه تجهیز کتابخانه های مدارس نیز در اقصی نقاط کشور به انجام رسیده است.

رمضانعلی محسنی مسئول نظارت بر پروژه های ساخت و تجهیز کتابخانه ها نیز طی گزارشی گفت: امسال همزمان با برپایی نمایشگاه های کتاب استانی، بیش از ۱۵هزار جلد کتاب به ۱۱۰۲ کتابخانه عمومی در ۱۵ استان کشور با هزینه بیش از ۴ میلیارد ریال توسط بنیاد قلم چی، اهداء شد.

وی خاطرنشان کرد: در راستای تفاهم نامه همکاری بنیاد قلم چی و نهاد کتابخانه های عمومی کشور برای تکمیل و تجهیز ۱۲ باب کتابخانه عمومی، امسال ۲ کتابخانه به بهره برداری رسید و در بهار ۹۸، بهره برداری از ۷ کتابخانه تکمیل و تجهیز شده را در برنامه داریم و مابقی نیز تا پایان سال آتی به اتمام خواهد رسید.

آخرین جلسه شورای معتمدین بورسیه بنیاد قلم چی در سال ۹۷، با بیان نظرات و ثبت عکس جمعی پایان یافت.


سی و سومین جلسه شورای معتمدین بورسیه در آستانه نوروز 98


منبع :