آن چه باید درباره آزمون 16 فروردین پایه نهم بدانید

چند نکته که باید برای آزمون 16 فروردین مقطع نهم که به شما کمک می‌کند از حالا برنامه ریزی کنید تا تعطیلات نوروز باعث افت تراز شما نشود.

آن چه باید درباره آزمون 16 فروردین پایه نهم بدانید

چند نکته که باید در آزمون 16 فروردین مقطع نهم به آن توجه کنید. با مطالعه این متن با کلیات آزمون 16 فروردین مقطع نهم آشنا می‌شوید.

آن چه باید درباره آزمون 16 فروردین پایه نهم بدانید


مونا علیزاده مقدم


هر آن چه راجع به آزمون 16 فروردین نهم متوسطه عادی باید بدانیم:

آزمون 16 فروردین تنها آزمون پروژة تقویت و مرور آموخته‌ها در نیم‌سال دوم است. شما در این آزمون کل مطالب نیم‌سال اول و  مطالب نیم‌سال دوم را مرور خواهید کرد.

آن چه باید درباره آزمون 16 فروردین پایه نهم بدانید


چیدمان سؤالات، زمان‌بندی و اطلاعات کلی آزمون 16 فروردین عادی در جدول زیر قابل مشاهده است:

نام درس

تعداد سؤال

شمارة سؤال

شمارة صفحه

زمان پاسخ‌گويي

فارسي

10

1

3

10 دقيقه

عربي

10

11

5

10 دقيقه

پیام‌های آسمان

5

21

7

5 دقيقه

مطالعات اجتماعی

5

26

8

5 دقيقه

زبان انگليسي

10

31

9

10 دقيقه

رياضي - عادی

20

41

11

30 دقيقه

رياضي - موازی

20

61

14

30 دقيقه

علوم تجربی

20

81

17

25 دقيقه

علوم تجربی (تفکیکی)

20

101

20

25 دقیقه

 • همان‌طور که در جدول بالا مشاهده می‌شود، در آزمون 16 فروردین عادی، دو مجموعة 20 سؤالی ریاضی در اختیار دارند که فقط باید به یکی از آن‌ها پاسخ بدهند یا سؤالات ریاضی عادی و یا سؤالات ریاضی موازی.

 • در بخش علوم تجربی همانند آزمون‌های گذشته، سؤالات در دو بخش 20 سؤالی عادی و تفکیکی در اختیار دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت که از بین آن‌ها باید به یکی از دو مجموعه پاسخ بدهند.

لطفاً قبل از پاسخ‌گویی به سؤالات این آزمون به موارد زیر توجه کنید:

 • به سؤالات نظرخواهی توجه کنید و قبل از پاسخ‌گویی به سؤالات آزمون، حتماً به آن‌ها پاسخ دهید. پاسخ شما در ارزیابی و تصمیم‌گیری‌های کلی گروه نهم تأثیرگذار است.

 • - مرور آزمون‌های گذشته خصوصاً بررسی اشکالات شما در این آزمون‌ها می‌تواند در نتیجه‌گیری بهتر شما در آزمون 16 فروردین مؤثر باشد.

 • - در حین پاسخ‌گویی به سؤالات آزمون، زمان خود را مدیریت کنید. این مسئله می‌تواند در نتیجه‌گیری بهتر شما اثرگذار باشد.

 • با توجه به این که در هر مجموعة ده تایی از سؤالات آزمون 16 فروردین، یک سؤال نگاه به گذشته (از آزمون 17 اسفند) وجود دارد، مطالعة دقیق دفترچة آزمون 17 اسفند می‌تواند به شما کمک کند تا 10 درصد سؤالات دفترچة 16 فروردین را درست پاسخ دهید.

 • لطفاً به جدول هدف‌گذاری دهدهی در ابتدای هر مجموعه سؤال دقت کنید و با توجه به نتیجه‌ای که از آزمون‌های قبلی به دست آورده‌اید، آن را پر کنید تا آن را با نتایجی که بعد از آزمون 16 فروردین به دست می‌آورید، مقایسه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف خود را بهتر بشناسید و نقاط قوت خود را تقویت کنید و نقاط ضعفتان را بهبود ببخشید.

چند نکته درباره دوران ویژه نوروز:

 • 1- از حالا برای ایام نوروز برنامه‌ریزی مناسبی برای استفاده از زمان تعطیلات انجام دهید تا موفق به مرور مطالب آموخته شده و جبران نقاط ضعف خود شوید. برای انجام این کار از پشتیبانان و اولیا خود نیز کمک بگیرید.

 • 2- کتاب نوروز منبع مناسبی برای مرور مطالب در ایام نوروز است. برخی از ویژگی‌های این کتاب به صورت زیر است:

 • الف- پیشروی مطالب این کتاب مطابق با آزمون 16 فروردین 98 کانون و جمع‌بندی از ابتدای کتاب‌های درسی تا حدود نیمی از نیم‌سال دوم است.

 • ب- تمامی مطالب درسی در قالب یک کتاب و به صورت خلاصه در اختیار شما قرار گرفته است تا بتوانید به راحتی از آن در ایام نوروز استفاده کنید.

 • ج- با توجه به پاسخ‌های تشریحی این کتاب شما می‌توانید ارزیابی مناسبی از محتوای آموزشی سؤالات داشته باشید.

هر آن چه راجع به آزمون 16 فروردین نهم متوسطه تیزهوشان باید بدانیم:

پس از پاسخ‌گویی به سؤالات دفترچة عادی، دفترچة آزمون تیزهوشان در اختیار همة شما قرار خواهد گرفت. پیش‌روی مباحث در دفترچة آزمون تیزهوشان 16 فروردین به صورت زیر است:

آن چه باید درباره آزمون 16 فروردین پایه نهم بدانید


در آزمون تیزهوشان 16 فروردین علاوه بر این که همة مطالب نیم‌سال اول پایة نهم و پایة هشتم دوره خواهند شد، مطالب نیم‌سال دوم نیز مورد سؤال خواهند بود. چیدمان سؤالات، زمان‌بندی و اطلاعات کلی آزمون تیزهوشان 16 فروردین در جدول زیر قابل مشاهده است.

نام درس

تعداد سؤال

شمارة سؤال

شمارة صفحه

زمان پیشنهادی

استعداد تحلیلی

5

125-121

3

5 دقيقه

قرآن و پیام‌های آسمان

5

130-126

5

5 دقیقه

فارسی

10

140-131

6

10 دقیقه

مطالعات اجتماعی

5

145-141

8

5 دقیقه

علوم تجربی

15

160-146

9

20 دقیقه

ریاضی

10

170-161

13

15 دقیقه

همان‌گونه که مشاهده می‌کنید، موارد درسی آزمون تیزهوشان 16 فروردین که برای شما در نظر گرفته شده‌است، مشابه آزمون اصلی ورودی مدارس تیزهوشان است.

لطفاً در پاسخ‌گویی به سؤالات این دفترچه به موارد زیر توجه کنید:

 • این دفترچه به تعداد تمام دانش‌آموزان مقطع نهم چاپ شده‌است و به‌طور رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد، از این رو توصیه می‌شود در صورتی که تمایلی به پاسخ‌گویی به سؤالات این دفترچه در حوزة امتحانی خود ندارید، حتماً آن را از مسئولین حوزه دریافت کنید و در منزل سؤالات این دفترچه را مطالعه کنید.

 • همانند آزمون اصلی ورودی مدارس تیزهوشان، در آزمون 16 فروردین تیزهوشان نیز 70 درصد سؤالات هر مجموعه از مباحث پایة نهم و 30 درصد سؤالات آن، از مباحث پایة هشتم مطرح شده‌است.

 • با توجه به این که اکثر سؤالات تیزهوشان بر اساس متن کتاب‌های درسی پایة نهم طراحی شده‌اند، مطالعة سؤالات این دفترچه به همة دواطلبان پایة نهم توصیه می‌شود.