مصاحبه با ستایش مستوفی که از دوم دبستان کانونی بوده است

مصاحبه با ستایش مستوفی که از دوم دبستان کانونی بوده است و امسال تیزهوشان پذیرفته شده است.

مصاحبه با ستایش مستوفی که از دوم دبستان کانونی بوده است

ستایش مستوفی

سال‌های حضور در کانون: از دوم دبستان کانونی بوده است.

میانگین تراز: 6891

از شهر : قروه

شغل پدر: مدیر دبیرستان

شغل مادر: دبیر دینی و عربی


چگونه با کانون آشنا شدی؟

اول از طریق تبلیغات تلویزیونی با کانون آشنا شدم و بعد دخترعمویم از پنجم دبستان کانونی بود و خاله‌ام هم یک سال در آزمون‌های کانون شرکت می‌کرد، از طریق آن‌ها با کانون بیشتر از قبل آشنا شدم.

چرا تصمیم گرفتی در آزمون‌های کانون شرکت کنی؟

طبق شناخت من از کانون، کانون دو ویژگی داشت، یکی اینکه در تابستان‌ها می‌توانستم درس‌های سال بعد را بخوانم و آزمون بدهم و ویژگی بعدی اینکه می‌توانستم با آزمون دادن، یادگیری خودم را محک بزنم و دو هفته یکبار متوجه شوم از این مباحثی که آزمون داده‌ام هر کدام را چقدر یاد گرفته‌ام. من از کلاس اول دبستان بزرگ‌ترین آرزویم قبولی در آزمون تیزهوشان بود.

پدر و مادر شما چقدر پیگیر مسائل آموزشی شما بودند؟

پدر و مادرم نظارت مستقیمی روی درس‌هایم داشتند مثلاً اگر سؤال درسی داشتم از مادرم می‌پرسیدم و پدرم هم علاوه بر پاسخ دادن به سؤالات درسی، روی برنامه‌ریزی درس‌هایم نظارت می‌کرد و بعد از آزمون هم، آزمون‌ها را با پدرم مورد بررسی قرار می‌دادم.

چرا آزمون‌ها را بررسی می‌کردید؟ چه فایده‌ای داشت؟

من وقتی آزمون‌ می‌دهم می‌خواهم خودم را بسنجم و مشکلم را برطرف کنم وقتی از جلسه‌ی آزمون می‌آیم سؤالات را بررسی می‌کنم تا ببینم کدام قسمت‌ها را خوب یاد نگرفته‌ام و بیشتر هم به سؤالات اشتباهم اهمیت می‌دهم و بعد کتاب خودآموزی‌ام را پر می‌کنم تا شب قبل آزمون آن را بخوانم.

من در یک سال 4 بار کتاب خودآموزی را می‌خرم چون من علاوه بر بررسی سؤالات اشتباه و نزده سؤالات مهم کتاب‌های کارم را هم در کتاب خودآموزی می‌نویسم.

برنامه‌ریزی شما در درس‌ها چگونه بود؟

من یک تخته شاسی دارم و بعد از هر آزمون به اندازه‌ی روزهای دو هفته، 14 کاغذ در آن می‌گذارم و در آن‌ها جدول می‌کشم به این صورت که ستون‌هایی دارد که ساعت دقیق مطالعه، تعداد صفحات، تعداد تست‌های سوالاتی را که حل کرده‌ام در آن می‌نویسم.

شب قبل همیشه پیش از این که بخوابم برای روز بعد برنامه‌ریزی می‌کنم و روز بعد وقتی برگه ی مربوط به آن روزم را پر کردم با پدرم کارهایی را که انجام داده‌ام و درس‌هایی را که خوانده‌ام و تست زده‌ام را بررسی می‌کنم تا ببینم هر روز چقدر ساعت مطالعه‌ام افزایش پیدا کرده است.

هرروز بیشتر چه درس هایی را می خوانی؟

درس‌هایی را هم که در هر روز می‌خوانم درس‌هایی است که در برنامه‌ی راهبردی برای آزمون پیش رو مشخص شده است من این درس‌ها را در طول هفته می‌خواندم و در روزهای مختلف سؤالات آن را از کتاب‌های کارم حل می‌کردم و از سی‌دی‌های آموزشی هم استفاده می‌کردم.

کدام کتاب‌های کانون را خیلی دوست داری؟

من از کتاب سه‌سطحی کانون استفاده می‌کنم و دوستش دارم چون سؤالات به نسبت سختی دارد و در آزمون‌های کانون هم سؤالاتی مشابه آن می‌آید. من به سؤالات دشوارتر آن علاقه‌ی بیشتری دارم.

برای امتحانات مدرسه از کدام کتاب‌ها بیشتر استفاده می‌کردید؟

از کتاب‌های پرتکرار استفاده می‌کنم چون خیلی مفید است.

سوالات این کتاب، سوالاتی است که معلم‌های برتر سراسر کشور برای امتحانات طراحی کرده‌اند پس سوالات خیلی هستند.

زمان امتحانات مدرسه ساعت مطالعه و نحوه‌ی درس خواندن شما چه تغییری می‌کند؟

چون حجم درس‌ها بیشتر می‌شود قطعاً ساعت مطالعه هم بیشتر می‌شود و باید برای امتحانات مدرسه به خوبی آماده شد.

مثلاً اگر من امتحان علوم داشته باشم، درس علوم را به دو قسمت تقسیم می‌کنم به این صورت که اول قسمت اول علوم را می‌خوانم و بعد فارسی را برای آزمون تست می‌زنم و بعد قسمت دوم علوم را می‌خوانم. این بخش‌بخش کردن باعث می‌شود آن مبحث را بهتر درک کنم و هم این‌که خسته نشوم.

اولین آزمونی که در کانون دادی چگونه بود؟

من اتفاقی متوجه شدم که قرار است آزمون کانون را شرکت کنم، شب قبل از آزمون پدرم از من آزمونی شبیه به آزمون‌های کانون گرفت و پاسخ‌برگ آزمون را هم برایم پرینت گرفت من در آزمون که شرکت کردم با نحوه‌ی تست زدن و پر کردن پاسخ‌برگ آشنا شدم و وقتی سر جلسه رفتم رتبه و ترازم حدود 6500 شده بود و خیلی خوب بود.

برای این‌که ترازت از این هم بهتر شود چه کارهایی انجام دادی؟

خب هر چه جلوتر می‌رفت، شیوه‌های تست‌زنی من خیلی تغییر می‌کرد و بهتر می‌شد و از طرفی کانون به درس خواندن من نظم داده بود و ساعت مطالعه‌ام افزایش پیدا کرده بود در مدرسه‌ی ما آزمون‌هایی برگزار می‌شد که من و دوستان صمیمی‌ام در آن شرکت می‌کردیم و با هم رقابت داشتیم و با هم مطالعه هم می‌کردیم و همین کارها باعث شده بود که ترازم بهتر شود.

رقابت شما و دوستانتان در مدرسه چگونه بود؟

رقابتی که بین ما بود، رقابت دوستانه‌ای بود. ما خیلی با هم صمیمی هستیم جمع دوستانه‌ای داریم و در آزمون‌ها هم که رقابت می‌کنیم هر 4 نفر نتیجه‌های خوبی کسب می‌کنیم و رقابت ما صد در صد مفید است. ما در مدرسه مشکلات درسی را با هم حل می‌کنیم و کتاب‌های تستمان را به مدرسه می‌بردیم و با هم درس می‌خواندیم.

در آزمون تیزهوشان قبول شدی؟

بله

فکر می‌کنی کانون چقدر در این موفقیت شما تاثیر داشته است؟

موثرترین عامل موفقیتم، کانون بود. در آزمون دادن چیزی که خیلی مهم است زمان است. در آزمون تیزهوشان من با تکنیک‌هایی که در آزمون‌های کانون یاد گرفته بودم توانستم 4 بار آزمون را دوره کنم و زمان کم نیاورم و این باعث شد جلوتر از بقیه باشم.

توصیه به دبستانی‌ها:

توصیه می‌کنم وقتی در آزمون‌های کانون شرکت می‌کنند، برنامه‌ریزی دقیقی هم داشته باشند و با دوستان خود وارد رقابت شوند که این رقابت باعث پیشرفت است.