کنکور 98

گفت‌وگو با سیده‌آزیتا آذرشب از دهدشت (تیزهوشانی‌ها)

من رشته‌ام را با علاقه و آگاهی انتخاب کردم. اگر سخت هم باشد، آن قدر برایم جذابیت و کاربرد دارد که آن‌ها را پشت سر می‌گذارم.

گفت‌وگو با سیده‌آزیتا آذرشب از دهدشت (تیزهوشانی‌ها)

گفت‌وگو با سیده‌آزیتا آذرشب از دهدشت:

رقیبانم را در آزمون‌های کانون شناختم


سیده‌آزیتا آذرشب در یک نگاه

شهر: دهدشت (کهگیلویه و بویراحمد)

مدرسه: فرزانگان

سال‌های حضور در کانون: ‌از ششم دبستان تا دهم تجربی

میانگین تراز دهم: 6556

تحصیلات و شغل مادر: دیپلم تجربی، پرستار بیمارستان

تحصیلات و شغل پدر: کارشناس امور پرورشی، فرهنگی

سیده‌آزیتا آذرشب از دهدشت (تیزهوشانی‌ها)


چرا از کلاس ششم تصمیم گرفتی در آزمون‌های کانون شرکت کنی؟

خواهر بزرگ‌ترم دانشجوی رشته‌ی پزشکی دانشگاه یاسوج است. او هم در آزمون‌ها شرکت می‌کرد. وقتی تأثیر آزمون‌ها را در موفقیت او دیدم تصمیم گرفتم من هم از ششم دبستان در آزمون‌ها شرکت کنم.


شرکت در آزمون‌ها برای تو هم مثل خواهرت مؤثر بود؟

وقتی ششم دبستان بودم با هدف قبولی در آزمون مدارس برتر عضو کانون شدم. همان سال در شهر گچساران پذیرفته شدم. شهر ما مدرسه‌ی تیزهوشان یا نمونه‌دولتی نداشت و من هم نمی‌توانستم به گچساران بروم. همیشه درسم خوب بود، اما در آزمون‌های کانون شیوه‌ی تست‌زنی را یاد گرفتم.


اینکه نتوانستی از امتیاز قبولی در آزمون مدارس برتر استفاده کنی ناراحت نشدی؟

کمی ناراحت شدم اما انگیزه گرفتم که در دوران راهنمایی خوب درس بخوانم تا بتوانم دوره‌ی متوسطه‌ی دوم در مدرسه‌ی استعدادهای درخشان درس بخوانم. این موضوع انگیزه و پشتکارم را چندبرابر کرد. به خودم گفتم وقتی توانسته‌ام یک ‌بار در این آزمون قبول شوم، باز هم می‌توانم و همین اتفاق هم افتاد.


وقتی متوسطه‌ی اول بودی از کجا متوجه شدی که رشته‌ی تجربی برایت مناسب است؟ معیارت برای انتخاب رشته چه بود؟

من همیشه با خانواده‌ و به‌خصوص با خواهر بزرگ‌ترم در مورد آینده‌ام صحبت می‌کردم. وقتی خواهرم به رشته‌ی پزشکی رفت از فضای درمانگاه و بیمارستان، درس‌ها و کتاب‌ها و از نکاتی که یاد می‌گرفت، برایم می‌گفت و من هم کم‌کم به این رشته علاقه‌مند شدم. فکر می‌کردم من هم اگر تلاش کنم، به اندازه‌ی کافی علاقه و انگیزه برای موفقیت دارم.


فکر نمی‌کنی راه سختی در پیش داری؟

من رشته‌ام را با علاقه و آگاهی انتخاب کردم. اگر سخت هم باشد، آن ‌قدر برایم جذابیت و کاربرد دارد که آن‌ها را پشت سر می‌گذارم.


با توجه به این‌که سه سالِ متوسطه‌ی اول در آزمون‌ها شرکت کردی، این آزمون‌ها چه‌قدر در قبولی‌ات در آزمون تیزهوشان مؤثر بود؟

تمام رقیبانم در آزمون تیزهوشان از شهر دهدشت، کانونی بودند. سؤالات آزمون‌های کانون هم سؤالات بسیار خوبی بود. وقتی همیشه در آزمون‌ها جزو چند نفر اول در سطح شهر بودم، دلگرم می‌شدم و برای آزمون تیزهوشان اعتمادبه‌نفس کافی داشتم.

سیده‌آزیتا آذرشب از دهدشت (تیزهوشانی‌ها)


در دوره‌ی متوسطه‌ی اول چه چیزهایی از آزمون‌ها یاد گرفتی که الان که دانش‌آموز متوسطه‌ی دوم هستی برایت کاربرد دارد؟

در آزمون‌ها دقت در مطالعه و توجه به ریزترین نکات درسی را یاد گرفتم. برای قبولی در آزمون تیزهوشان نیاز داشتم کتاب‌ها را با دقت زیادی مطالعه کنم. آزمون‌ها باعث شد دقت و تمرکز در من نهادینه شود.


بزرگ‌ترین دستاورد پنج سال کانونی بودن چیست؟

وقتی از کلاس ششم به کانون آمدم خیلی زود روش‌های مطالعه‌ام را کشف کردم و به فراشناخت خوبی نسبت به خودم رسیدم. حالا در کلاس دهم، با وجود حجم زیاد درس‌ها، نیازی نیست که وقت زیادی برای پیدا کردن روش‌های مناسب هر درس صرف کنم.


به تکمیل دفتر برنامه‌ریزی هم اهمیت می‌دهی؟

قبلاً در تکمیل دفتر برنامه‌ریزی کوتاهی می‌کردم. در متوسطه‌ی اول یک بار تصمیم گرفتم در طول یک ماه، یعنی دو آزمون، دفتر برنامه‌ریزی را بنویسم و نتایج آزمون بعد را نسبت به ساعت مطالعه‌ام بسنجم. این کار تأثیر زیادی در پیشرفت من داشت. از آن به بعد همیشه دفتر برنامه‌ریزی را می‌نویسم.


پدر و مادر چه نقشی در موفقیت تو داشتند؟

یکی از ویژگی‌های خوب پدر و مادرم این است که در تأکید روی یک موضوع، تعادل را رعایت می‌کنند. در مورد نتایج آزمون‌هایم نه بی‌توجه هستند و نه مرا تحت فشار می‌گذارند. هم تشویقم می‌کنند و هم برای کسب موفقیت‌های بیش‌تر راهنمایی‌ام می‌کنند. فضای آزادی که برایم ایجاد کرده‌اند و اعتمادی که به من دارند، برایم دل‌نشین و اثربخش است.

سیده‌آزیتا آذرشب از دهدشت (تیزهوشانی‌ها)


چه کسی در برنامه‌ریزی درسی به تو کمک می‌کند؟

در دوره‌ی متوسطه ی اول، خودم برنامه‌ریزی می‌کردم؛ اما اکنون که کلاس دهم هستم از مشاوری به نام آقای اسلام‌پی کمک می‌گیرم. با ایشان از طریق نمایندگی کانون دهدشت آشنا شدم و با راهنمایی‌هایی که می‌کنند احساس بهتری در درس خواندن دارم. لازم است از ایشان تشکر کنم.


چه چیزهایی باعث می‌شود که برای تلاش بیش‌تر انگیزه پیدا کنی؟

همیشه با خودم تکرار می‌کنم هر در جایگاهی که هستم، جایگاه بالاتری هم وجود دارد که لازم است برای رسیدن به آن تلاش کنم. به خودم یادآوری می‌کنم که اشتباهاتم را در جایی مثل کتاب خودآموزی بنویسم تا بتوانم از نکاتی که خودم نوشته‌ام برای پیشرفت استفاده کنم.


 عید نوروز پارسال که می‌خواستی برای آزمون تیزهوشان آماده شوی، با چه برنامه‌ای پیش رفتی؟

چون سؤالات آزمون تیزهوشان مربوط به کتاب‌های هشتم و نهم است، سعی کردم در دوران عید درس‌های کلاس هشتم را بیش‌تر بخوانم. صبح‌ها زودتر بیدار می‌شدم و توانستم در کنار درس خواندن و تلاش، تفریح و استراحت کافی هم داشته باشم. از تعطیلات استفاده‌ی مفید ‌کردم.


تو حافظ قرآن هم هستی. به نظرت حفظ قرآن چه کمکی به تو کرده است؟

من از بچگی با حفظ قرآن، به مرور و تکرار و نیز عمیق خواندن و دقیق بودن عادت کردم که از این ویژگی‌ها برای درس خواندن هم استفاده می‌کنم. باید قرآن را طوری می‌خواندم که کوچک‌ترین تغییری در کلمات و معانی صورت نگیرد؛ الان هم درس‌ها را با همان دقت می‌خوانم.

سیده‌آزیتا آذرشب از دهدشت (تیزهوشانی‌ها)