کنکور 98

همیارانِ فعالِ محیط زیست می‌شویم

«ماه اسفند همیشه حال و هوای خاص خودش را دارد. اشتیاقِ ماه پایانیِ سال، وصف‌ناشدنی است.

همیارانِ فعالِ محیط زیست می‌شویم

«ماه اسفند همیشه حال و هوای خاص خودش را دارد. اشتیاقِ ماه پایانیِ سال، وصف‌ناشدنی است. طبیعت کم‌کم رنگ و بوی تازه‌ای به خود می‌گیرد و طراوت و تازگی به محیط ‌زیست بازمی‌گردد. در روزهای پیش رو، زمین که مادر همه‌ی ماست و ما را در دامن پرمهرِ خود جای داده و مهمانِ سفره‌ی رنگارنگ خود کرده است، بیش از پیش به توجه و عشق ما نیاز دارد.

لازم است که این کره‌ی خاکی، سفیران و مراقبانی کوشا داشته باشد. لازم است که هر کدام از شما، حالا که کلی نکات مهم راجع‌ به مراقبت از محیط‌ زیست خود آموخته‌اید، پیامِ آشتی با طبیعت را به گوش همه برسانید. پیامِ شما باید شامل موارد زیر باشد:

- مراقبت از درختان و جنگل‌ها

- استفاده‌ی کم‌تر از ظروف و کیسه‌های پلاستیکی به‌ویژه در روزهایی که مسافرت‌ها و خریدکردن‌ها بیش‌تر می‌شود.

- جداسازی زباله‌های خشک و تَر از مبدأ

- رها نکردن زباله‌ها در جایی غیر از سطل‌های زباله

- توجه به صرفه‌جویی در آب در روزهایی که رسم خانه‌تکانی پابرجاست.

- کاشت نهال و کمک به توسعه‌ی فضای سبز

و موارد مهم دیگری که به ذهنتان می‌رسد. به همین منظور، مدرسه‌ی ما که دوست‌دارِ محیط زیست است، به شما کارت‌هایی تحت عنوان همیار محیط‌ زیست می‌دهد تا با داشتن این کارت، پیام‌ زیبای دوستی با زمین را به گوش اطرافیانتان هم برسانید. امیدوارم در انجام این وظیفه، که یک نقش اجتماعی مهم برای شما محسوب می‌شود، موفق باشید.»

صحبت‌های آقا معلم همراه با تشویق و ذوقِ بی‌حدِ بچه‌هایی که ماه‌ها برای این موضوع تلاش کرده‌ بودند، به پایان رسید. از این‌که دیگر می‌دانیم چگونه باید سفیر و همیار محیط زیست باشیم خوشحالیم. اکنون زیباترین نقشِ اجتماعیِ خود را تجربه می‌کنیم.