آشنایی رشته‌ی تولید برنامه‌های تلویزیونی

افراد بسیار زیادی در جهان و در سطوح مختلف علمی و اقتصادی، ساعات زیادی را به تماشای تلویزیون، شنیدن رادیو و... می‌گذرانند.

آشنایی رشته‌ی تولید برنامه‌های تلویزیونی

افراد بسیار زیادی در جهان و در سطوح مختلف علمی و اقتصادی، ساعات زیادی را به تماشای تلویزیون، شنیدن رادیو و... می‌گذرانند. هدف از این رشته، آشنایی دانش‌آموزان با مفاهیم مختلف و عناصر هنری است که در خلق یک اثر هنری نقش دارند؛ مانند نور، صدا، تصویر، موسیقی، خلاقیت، ذوق و... . در این رشته، مهارت‌های مختلفی ازجمله صدابرداری، گویندگی، اجرا و... به دانش‌آموزان آموزش داده می‌شود. این رشته در هنرستان، در گروه تحصیلی هنر جای دارد.

ویژگی‌ها و مهارت‌های مورد نیاز

مانند سایر رشته‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی، برای ورود به رشته‌ی تولید برنامه‌های تلویزیونی، لازم است ویژگی‌های لازم برای این رشته را داشته باشید. علاقه به این رشته، یکی از ویژگی‌های اصلی ورود به آن است. داشتن ذهن خلاق، نگاه هنرمند، روابط اجتماعی خوب،‌ دقت زیاد، صبر و مسئولیت‌پذیری، روحیه‌ی انجام کار گروهی، توانمندی روانی- حرکتی و جسمانی و داشتن اطلاعات هنری اولیه از ویژگی‌های دیگری است که به آن نیاز دارید.

فرصت‌های شغلی رشته‌ی تولید برنامه‌های تلویزیونی

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در بخش‌های مختلفی فعالیت داشته باشند؛ مانند:

کارگردانی برنامه‌های تلویزیونی، دستیار تدوین و نورپردازی، دستیار کارگردان، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان،‌ وزارت آموزش و پرورش، سازمان تبلیغات اسلامی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فیلم‌نامه‌نویس، نمایشگر عروسک، دستیار فنی، دستیار فیلم‌بردار و صدابردار، طراحی و نقاشی صحنه، ساخت و تولید تیزر،‌ نویسندگی و... .

دانش‌آموزان هنرستانی می‌توانند پس از تحصیل در دوره‌ی کاردانی، وارد مقاطع بالاتر ازجمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری شده و پس از پایان تحصیلات، در زمینه‌های گفته‌شده مشغول به فعالیت شوند.

درس‌های تخصصی رشته‌‌ی تولید برنامه‌های تلویزیونی در هنرستان

سال دهم

سال یازدهم

سال دوازدهم

- تصویربرداری و صدابرداری برنامه‌های تلویزیونی

- ساخت و بازی‌دهندگی عروسک‌های نمایشی

- دانش فنی پایه

- طراحی و عناصر بصری

- ساخت و اجرای دکور، لباس،‌ ماسک و گریم

- گویندگی، اجرا و بازیگری

- نگارش متن برنامه‌های تلویزیونی

- تدوین و صداگذاری برنامه‌های تلویزیونی

- دانش فنی پایه

آشنایی با برخی از درس‌های رشته‌‌ی تولید برنامه‌های تلویزیونی

درس تصویربرداری و صدابرداری برنامه‌های تلویزیونی: برخی از مباحثی که در این درس به آن‌ها پرداخته می‌شود عبارت‌اند از آماده‌سازی دوربین و متعلقات (سه‌پایه، دوربین، تنظیم مانیتور)، تصویربرداری خارج از استودیو (لوکیشن، حرکت‌های دوربین)، نورپردازی (جهت و شدت نور، چراغ‌های نورپردازی)، تصویربرداری استودیویی (دوربین استودیویی، آشنایی با ساختار استودیو)، دستیار صدا (فرکانس،‌ دامنه،‌ میکروفون‌های مختلف) و... .

درس ساخت و اجرای دکور، لباس،‌ ماسک و گریم: برخی از مباحثی که در این درس به آن‌ها پرداخته می‌شود عبارت‌اند از طراحی صحنه، انواع طراحی صحنه، عناصر بصری در طراحی صحنه، وسایل صحنه، ترمیم، آماده‌سازی، طراحی، ساختار تولید یک فیلم، تحلیل و بررسی شخصیت نمایشی و... .

درس گویندگی، اجرا و بازیگری: برخی از مباحثی که در این درس به آن‌ها پرداخته می‌شود عبارت‌اند از اصول گویندگی، فن بیان، تلویزیون، مجری و ویژگی‌های خوب یک مجری، دوبلاژ یا صداپیشگی، دوبله‌ی فیلم در ایران، گزارش و گزارشگر، گزارش‌های رادیویی و... .

درس تدوین و صداگذاری برنامه‌ی تلویزیونی: برخی از مباحثی که در این درس به آن‌ها پرداخته می‌شود عبارت‌اند از برش تصویر (دکوپاژ، مرحله‌ی پیش و پس تدوین)، تدوینگر (تدوین تداومی، نمای باز معرف)، جلوه‌های ویژه (اجرای جلوه‌های تصویری، جلوه‌های تمام‌رایانه‌ای)، صداگذاری (مرحله‌ی باندسازی، ساخت باندهای صدای صحنه)، تیتراژ (انتخاب موسیقی عنوان‌بندی، آماده‌سازی عناوین و اسامی) و... .