کنکور 98

بازار کار رشته تربیت بدنی

بازار کار رشته تربیت بدنی.تقسیم بندی بازار کار رشته تربیت بدنی ، نحوه ورود به بازار کار در رشته ترتبیت بدنی و درآمد رشته تربیت بدنی از جمله مواردی است که در این مقاله تبیین می‌شود.

بازار کار رشته تربیت بدنی

رشته ی تربیت بدنی و علوم ورزشی یکی از رشته های علوم انسانی میباشد و در این مقاله به بررسی بازار کار این رشته میپردازیم:سوالی که در ابتدای کار مطرح می شود که آیا برای ورود به این رشته باید شرایط خاصی داشت که در پاسخ باید بگوییم بله در واقع یکی از شروطی که می بایست برای تحصیل در رشته ی تربیت بدنی در نظر گرفت میزان قد خانم ها و آقایون می باشد که آقایان باید حداقل قد 165سانتی متر و خانم ها حداقل 158 سانتی متر باشند به جز آن دسته از افرادی که در گروه قهرمانان تیم ملی هستند ذکر این نکته ضروری است که :دانش آموختگان رشته تربیت بدنی در طی دوران تحصیل با آناتومی – آمادگی جسمانی – روانشناسی عمومی – تغذیه و بهداشت مواد غذایی – فیزیولوژی – آزمونهای ورزشی و همچنین با ورزش های فوتبال – والیبال–ژیمناستیک – بدمینتون – شنا نیز آشنا و در آن شرکت می کنند. گرایش های کارشناسی ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی شامل روانشناسی ورزشی فیزیولوژی ورزشی -گرایش بیومکانیک ورزشی -گرایش رفتار حرکتی – گرایش آسیب شناسی و حرکات اصلاحی و گرایش مدیریت ورزشی می باشد و داشجویان در هر کدام از گرایش های یاد شده بازار کار گسترده ای خواهند داشت. 

بازار کار رشته تربیت بدنی


 بازار کار و موقعیت شغلی رشته تربیت بدنی به چه قسمت هایی تقسیم می شود؟

دانشجویان کارشناسی تربیت بدنی می توانند پس از اتمام تحصیلات خود به تدریس تربیت بدنی در مدارس و یا مراکز آموزشی مانند سازمان های دولتی، فدراسیون های ورزشی و … فعالیت نمایند امروزه شاهد آن هستیم که فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی به عنوان مربی و مسئول ورزش در وزارتخانه ها ، مشارکت با طراح در تولید لباس های ورزشی – فعالیت در باشگاه های ورزشی آزاد – مربی بدنسازی و …نیز می توانند فعالیت نمایند. به طور کلی این رشته دانش آموختگانش را بیکار رها نمی کند و اگر شما مهارت ها و توانمندی های خود را افزایش دهید مسلماً در یافتن شغل پردرآمد گزینه های بسیاری خواهید داشت . در ادامه به صورت گزینه ای موقعیت های شغلی یک دانش آموخته و کارشناسی ارشد تربیت بدنی و علوم ورزشی را برایتان نام می بریم.

* راه انداری باشگاه فرهنگی _ ورزشی

* مربی و روانشناس تیم های باشگاهی

* معلم ورزش در مدارس

* داوری مسابقات ورزشی و...

بازار کار رشته تربیت بدنی


چگونه در رشته ی تربیت بدنی وارد بازار کار شویم؟

در میان مشاغل مختلفی که فارغ التحصیلان این رشته می توانند در آن مشغول به کار شوند معلم ورزش در مدارس دولتی از پر استقبال ترین آنهاست. حرفه ای که به دلیل سیاستهای جدید آموزش و پرورش در جذب معلمان از دانشگاه فرهنگیان برای فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی دست نیافتنی شده است. با وجود محدودیت آموزش و پرورش در جذب فارغ التحصیلان رشته تربیت بدنی، فارغ التحصیلان این رشته نباید نا امید شوند و آنها می توانند علاوه بر تدریس دروس تربیت بدنی در مدارس و مراکز آموزشی، به عنوان کارشناس تربیت بدنی در سازمانهای دولتی، فدراسیونهای ورزشی و نهادهای مختلف و همچنین خدمت در مراکز ورزشی و درمانی جانبازان و معلولین و ... فعالیت کنند.در میان مشاغل معرفی شده مربیگری رشته های مختلف ورزشی یکی از مهمترین فعالیتهایی است که فارغ التحصیان رشته تربیت بدنی می توانند انجام دهند جهت این کار آنها باید چه هنگام تحصیل و پس از آن با شرکت در دوره های رشته ورزشی که در آن تبحر دارند و گرفتن کارت مربیگری زمینه فعالیت خود را در انواع باشگاههای ورزشی فراهم کنند.

در آمد رشته ی تربیت بدنی چقدر است؟

خب در واقع رشته تربیت بدنی مانند سایر رشته ها درآمد خود را دارد و نمیتوان به صورت ثابت برای این رشته درآمدی در نظر گرفت . لازم به ذکر است که برخی از فارغ التحصیلان این رشته و همچنین مربیان تمام وقت کارمی کنند و برخی به صورت پاره وقت فعالیت می کنند و در کنار شغل های دیگری نیز دارند، اما در مجموع فرصتهای شغلی و درآمد این حرفه بسته به نوع ورزش متفاوت است.

 

نویسنده:

حسین نجفی


برای مشاوره در زمینه بازار کار رشته تربیت بدنی

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره

با شماره 9099071219 تماس بگیرید