چهارراهی به سوی خانه‌ی آرام و شاد ما

والدین برای کودکان تکیه‌گاهی محکم و استوارند و روند فکری و رفتار آن‌ها بر فضای خانواده اثر مستقیم دارد.

چهارراهی به سوی خانه‌ی آرام و شاد ما

والدین برای کودکان تکیه‌گاهی محکم و استوارند و روند فکری و رفتار آن‌ها بر فضای خانواده اثر مستقیم دارد. برای این‌که به عنوان والدین، دچار روزمرگی نشویم و فقط به دنبالِ انجام مسئولیت‌های همیشگی نباشیم و درواقع برای این‌که بتوانیم خانواده‌ای شاد و آرام را مدیریت کنیم بهتر است روش‌های زیر را مد نظر قرار دهیم:

1. پیاده‌روی می‌تواند فرصتی برای تعامل میان اعضای خانواده فراهم کند. اگر مدرسه‌ی بچه‌ها به خانه نزدیک است سعی کنید دست‌کم یک ‌بار در هفته، راه خانه تا مدرسه را با همراهیِ آن‌ها بپیمایید و در کنار هم گفت‌و‌گو کنید. این کار روحیه‌ی فرزندان را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد. حتی می‌توانید بعضی روزها بدون این‌که به فرزندتان بگویید، به دنبالش بروید و تا خانه با هم پیاده‌روی و صحبت کنید؛ ‌البته به شرط آن‌که گفت‌وگوها مثبت و سازنده باشند و به او آرامش و نشاط بدهند.

2. بازی گروهی را حتی تا دوران نوجوانی فرزندان تعطیل نکنید. هر روز دست‌کم ده دقیقه همراه با خانواده بازی کنید. بعضی خانواده‌ها پازل‌های 1000 تکه دارند و با همکاری هم به ساخت آن مشغول می‌شوند، برخی در کنار هم، کتاب داستان می‌خوانند و برخی نیز با هم به انجام سرگرمی‌های گروهی مثل حل جدول‌ می‌پردازند. روحیه‌ی کار گروهی را در بستر خانواده به فرزندانتان آموزش دهید و با این کار نشاط و همکاری را به قلب خانواده بیاورید.

3. به جای این‌که فرزندتان را از انجام بعضی کارها مثل بازی‌های کامپیوتری، بازی در کوچه به همراه دوستانش یا رفتن به منزل دوستانش محروم کنید، خودتان برای این موضوع قانونی وضع کنید و بر آن نظارت داشته باشید. مثلاً خانواده‌ای تصمیم می‌گیرد فرزندش دو روز در هفته و هر بار به مدت یک ساعت از بازی‌های کامپیوتری استفاده کند. این قانون‌ها در خانواده باید با عدالت برای تمام فرزندان وضع شود و فضای خانه خالی از هر گونه بحث در مورد این مسائل باشد.

4. برنامه‌ای داشته باشید که مانند آینه بازتابِ اتفاقات مثبت در خانه را به شما نشان دهد. مثلاً هر شب قبل از صرف شام از تک‌‌تک اعضای خانواده بخواهید که نکته یا اتفاقِ مثبتِ روزی را که گذشت برای بقیه تعریف کند. درنهایت برای تک‌تک اتفاقاتِ خوب، خدا را شکر کنید. بازگو کردنِ جنبه‌های مثبتِ یک روز، ناخودآگاه، موجب شادی و آرامش در خانواده می‌شود.

انجام کارهای کوچک اما تأثیرگذار، به شرط آن‌که مداومت و پشتکار داشته باشید، خانه‌ی شما را شاد و آرام خواهد کرد.