آشنایی با رشته‌ی ماشین‌های کشاورزی

با توجه به علمی شدن مکانیزم‌های مختلف کشاورزی، لازم است افرادی دارای مهارت و توانایی علمی مناسب، این ماشین‌آلات را بسازند و از آن‌ها استفاده کنند.

آشنایی با رشته‌ی ماشین‌های کشاورزی

امروزه کارهای مختلف زراعی مانند داشت، برداشت، تسطیح،‌ خاک‌برداری و... به وسیله‌ی ماشین‌های مخصوصی انجام می‌شوند. با توجه به علمی شدن مکانیزم‌های مختلف کشاورزی، لازم است افرادی دارای مهارت و توانایی علمی مناسب، این ماشین‌آلات را بسازند و از آن‌ها استفاده کنند.

هدف از این رشته، تربیت افرادی متخصص با توانایی‌های مختلف نظری و عملی برای بهینه کردن تکنولوژی ساخت و تولید و نوسازی ماشین‌های کشاورزی است. این رشته در هنرستان، در گروه تحصیلی کشاورزی و غذا جای دارد.

ویژگی‌ها و مهارت‌های مورد نیاز

مانند سایر رشته‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی، برای ورود به رشته‌ی ماشین‌های کشاورزی، ویژگی‌های مورد نیاز این رشته را داشته باشید؛ از جمله: داشتن سلامت جسمی و روانی کامل، علاقه به امور کشاورزی، داشتن روحیه‌ی کار گروهی، توانایی بالا در تحلیل مسائل، رویکرد خلاقانه در مواجهه با مسائل مختلف، به‌روز بودن و آگاهی از آخرین فناوری‌ها و پیشرفت‌ها و... .

فرصت‌های شغلی رشته‌ی ماشین‌های کشاورزی

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در بخش‌های مختلفی فعالیت داشته باشند؛ مانند تکنسین ماشین‌های کشاورزی، استادکار آموزش تعمیرات ماشین‌های کشاورزی، عامل تعمیر و فروش و سرویس‌های کشاورزی، تکنسین سیستم‌های موتورهای احتراقی ماشین‌های کشاورزی، نقشه‌خوانی و نقشه‌کشی قطعات ماشین‌های کشاورزی، تکنسین نصب و راه‌اندازی ماشین‌های آبیاری، سرپرستی کارگاه‌های ساخت قطعات ماشین‌آلات کشاورزی و... .

دانش‌آموزان هنرستانی می‌توانند پس از تحصیل در دوره‌ی کاردانی، وارد مقاطع بالاتر ازجمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری شده و پس از پایان تحصیلات، در زمینه‌های گفته‌شده مشغول به فعالیت شوند.

درس‌های تخصصی رشته‌‌ی ماشین‌های کشاورزی در هنرستان

سال دهم

سال یازدهم

سال دوازدهم

- نگهداری و کاربرد ماشین‌های کشاورزی

- کاربرد و سرویس ماشین‌های کاشت و داشت

- دانش فنی پایه

- آب و خاک و گیاه

- کاربرد و سرویس ماشین‌های برداشت و پس از برداشت

- تعمیر موتور و سیستم‌های مکانیکی تراکتور

- تعمیر و مونتاژ تجهیزات کشاورزی

- تعمیر و تنظیم ماشین‌های زراعی و باغی

- دانش فنی تخصصی

آشنایی با برخی از درس‌های رشته‌‌ی ماشین‌های کشاورزی

درس کاربرد و سرویس ماشین‌های کاشت و داشت: برخی از مباحثی که در این درس به آن‌ها پرداخته می‌شود عبارت‌اند از خاک‌ورزی اولیه (اجرای شخم، ماشین شخم و...)، خاک‌ورزی ثانویه و شکل‌دهی زمین، کاشت مکانیزه (روش‌های کاشت، ماشین‌های کاشت و...)، داشت مکانیزه (ماشین‌های کوددهی، سم‌پاش‌ها و...)، آبیاری تحت فشار (روش‌های آبیاری) و... .

درس نگهداری و کاربرد ماشین‌های کشاورزی: برخی از مباحثی که در این درس به آن‌ها پرداخته می‌شود عبارت‌اند از عملیات کارگاهی (آماده کردن کارگاه تعمیر ماشین‌های کشاورزی)، سرویس ماشین‌های کشاورزی (سرویس‌های دوره‌ای ماشین‌های کشاورزی)، آماده‌سازی تراکتور برای کار (سرویس‌های دوره‌ای تراکتور)، رانندگی تراکتور، نگهداری ماشین‌های کشاورزی و... .

درس تهیه و تنظیم ماشین‌های زراعی و باغی: برخی از مباحثی که در این درس به آن‌ها پرداخته می‌شود عبارت‌اند از تعمیر سم‌پاش‌های کشاورزی، تعمیر دروگرهای علوفه، تعمیر بسته‌بند‌های علوفه، تعمیر ماشین‌های برداشت ذرات علوفه‌ای، تعمیر برق ماشین‌های خودگردان زراعی و... .

درس کاربرد سرویس‌ ماشین‌های برداشت و پس از برداشت: برخی از مباحثی که در این درس به آن‌ها پرداخته می‌شود عبارت‌اند از برداشت علوفه‌ی سیلوکردنی، برداشت علوفه‌ی خشک‌کردنی، برداشت مکانیزه‌ی غلات، برداشت سیب‌زمینی، پس از برداشت غلات و حبوبات و... .