کنکور 98

گفت‌وگو با پریسا کفایتی، برتر دوازدهم تجربی از لاهیجان

امسال بهترین رتبه‌ام 1 و بدترین رتبه‌ام 50 بوده است. در بیش از 150 آزمون شرکت کرده‌ام و فقط یک غیبت در دوران دبستان داشتم.

گفت‌وگو با پریسا کفایتی، برتر دوازدهم تجربی از لاهیجان

از چه سالی به کانون آمدی؟

از کلاس پنجم دبستان به کانون آمدم و 8 سال است که در آزمون‌ها شرکت می‌کنم.


بهترین و بدترین رتبه‌ی شما در آزمون‌های کانون چه رتبه‌ای بوده است؟

امسال بهترین رتبه‌ام 1 و بدترین رتبه‌ام 50 بوده است.


تا به حال در چند آزمون شرکت کرده‌ای؟ آیا غیبت هم داشتی؟

در بیش از 150 آزمون شرکت کرده‌ام و فقط یک غیبت در دوران دبستان داشتم.  


این حد از پیوستگی فوق‌العاده است. دلیل آن چیست؟

هر جمعه بعد از آزمون یک برنامه‌ی کلی برای دو هفته‌ی آینده بر اساس برنامه‌ی راهبردی می‌نویسم و بر اساس آن، برنامه‌ی روزانه‌ام را تنظیم می‌کنم. اصل و مبنای برنامه‌ام برنامه‌ی راهبردی است و هیچ‌ وقت از آن جدا نمی‌شوم؛ نه جلوتر و نه عقب‌تر.


برای دو هفته چه‌طور برنامه‌ریزی می‌کنی؟

معمولاً تا پایان هفته‌ی اول همه‌ی درس‌های دوازدهم را یک بار می‌خوانم و آخر هفته‌ی اول،  درس‌های پایه را مطالعه می‌کنم. هفته‌ی دوم هم، ابتدا تست‌های باقی‌مانده را کار می‌کنم و روزهای آخر نیز همه‌ی درس‌ها را با تست زدن و مطالعه‌ی کتاب درسی دوره می‌کنم.


چگونه می‌توانی هم برنامه‌ی مدرسه را انجام دهی و هم برنامه‌ی کانون را؟

من در مدرسه‌ی یاس لاهیجان درس می‌خوانم. برنامه‌ی مدرسه‌ی ما با برنامه‌ی کانون هماهنگی زیادی دارد و اگر گاهی جلوتر یا عقب‌تر باشد آن‌ قدر نیست که نتوانم خودم را با هر دو هماهنگ کنم. برنامه‌ی اصلی‌ام برنامه‌ی کانون است و برنامه‌ی مدرسه را با آن هماهنگ می‌کنم تا از هیچ ‌کدام عقب نیفتم و با هر دو همراه باشم.

گفت‌وگو با پریسا کفایتی، برتر دوازدهم تجربی از لاهیجان


چه ویژگی مثبتی در برنامه‌ی راهبردی می‌بینی؟

ایستگاه‌های جبرانی و پوششی بودن بعضی آزمون‌ها بسیار کمک‌کننده است و باعث می‌شود مباحث جدید به طور پیوسته مطالعه و بعد از مدتی مرور شوند. به طور کلی باعث می‌شود به درس‌های دوازدهم و درس‌های پایه به اندازه‌ای که نیاز است توجه شود.


از کدام کتاب‌ کانون استفاده می‌کنی؟

کتاب‌های آبی و سه‌سطحی


چه ویژگی‌های مثبتی در کتاب‌های آبی کانون می‌بینی؟

کتاب‌های آبی کانون از لحاظ تعداد و سطح سؤالات متعادل هستند و می‌توان از آن‌ها برای شروع تست زدن یک مبحث جدید استفاده کرد و درس‌ها را با آن‌ها یاد گرفت. کتاب‌های آبی ریاضی و فیزیک خیلی مفیدند و پاسخ تشریحی آن‌ها نیز کامل است.


چه ویژگی مثبتی در کتاب‌های سه‌سطحی می‌بینی؟

سطح‌بندی سؤالات، برجسته‌ترین ویژگی کتاب‌های سه‌سطحی است. می‌توانم با توجه به زمان و میزان تسلطم بر مبحث، سطح مناسب را انتخاب کنم. سؤالات این کتاب‌ها اغلب جدید هستند که به تسلط بیش‌تر کمک می‌کنند.


شغل پدر و مادرت چیست؟

پدرم استاد دانشگاه و مادرم پزشک هستند.

گفت‌وگو با پریسا کفایتی، برتر دوازدهم تجربی از لاهیجان


برادر یا خواهر کانونی هم داری؟

خواهرم کلاس ششم است و از چهارم دبستان به کانون می‌آید.


آن‌ها چگونه با شما همراهی می‌کنند؟

پدر و مادرم همیشه بر درس خواندن من نظارت کلی داشته‌اند و نمره‌ها، رتبه‌ها و ترازهایم را دنبال می‌کنند. گاهی با آن‌ها درباره‌ی مشکلاتم صحبت می‌کنم و نظر آن‌ها را می‌پرسم. هم‌چنین همیشه به من آرامش می‌دهند و هیچ وقت فشاری از طرف آن‌ها روی خودم احساس نمی‌کنم. آن‌ها همیشه واکنش متعادلی دارند. من هیچ‌ وقت نگران واکنش آن‌ها نسبت به نتیجه‌ام نیستم. اگر نتیجه‌ام خوب باشد تشویقم می‌کنند؛ در غیر این صورت دلایل را جویا می‌شوند. همیشه به من اطمینان می‌دهند تلاش و جدیت من برای‌شان مهم است.


اوقات مدرسه و خانه را چگونه می‌گذرانی؟

سعی می‌کنم درس‌ها را در کلاس یاد بگیرم تا در خانه برای یادگیری و تسلط وقت کم‌تری نیاز باشد و بتوانم بیش‌تر تست کار کنم. ساعت مطالعه‌ی خوبی دارم و سعی می‌کنم اکثر درس‌ها را در برنامه‌ی روزانه‌ام مطالعه‌کنم و تنوع درسی مانع خستگی‌ام شود.


رقابت را دوست داری؟

کلاس و مدرسه فضای رقابتی دارد و مانند نیروی محرکه است. وقتی مدرسه به هر دلیلی تعطیل می‌شود ناراحت می‌شوم و دوست دارم دوباره در آن محیط قرار بگیرم. با رفتن به مدرسه با نظم و تمرکز بیش‌تری درس می‌خوانم.

گفت‌وگو با پریسا کفایتی، برتر دوازدهم تجربی از لاهیجان


در کلاس درس به هم‌کلاسی‌های خود هم کمک می‌کنی؟

من و دوستانم در کلاس به هم کمک می‌کنیم و سؤال‌های‌مان را با هم برطرف می‌کنیم. اگر به نتیجه نرسیم از معلم کمک می‌گیریم.


نقش پشتیبان را چگونه ارزیابی می‌کنی؟

هر گاه مشکل یا سؤالی داشته باشم با پشتیبانم صحبت می‌کنم. مهم‌تر از آن در زمان‌هایی که احساس خستگی می‌کنم یا ناامید می‌شوم، حرف زدن با پشتیبانم کمک زیادی می‌کند و انگیزه‌ام را برمی‌گرداند.


در جلسات مشاوره‌ی پشتیبان شرکت می‌کنی؟

بله؛ در این جلسات می‌توانم از تجربیات و حرف‌های دانش‌آموزان دیگر استفاده کنم و از توضیحات پشتیبان هم در مورد ویژگی‌های خاص هر دوره و نحوه‌ی برنامه‌ریزی خاص هر زمان آگاه می‌شوم.


بعد از درس خواندن چه چیزهایی برایت مهم است؟

من تک‌بعدی نیستم. فکر می‌کنم با انجام فعالیت‌های دیگر، کیفیت درس خواندن بهتر می‌شود. علاوه بر استراحت بین درس خواندن‌، اگر خیلی خسته شوم چند ساعت با خانواده یا دوستانم بیرون می‌روم، فیلم نگاه می‌کنم یا به موسیقی گوش می‌دهم. به نظر من فقط درس خواندن هوش اجتماعی را پرورش نمی‌دهد. اولویتم درس است و بخش عمده‌ی زمانم را به درس خواندن اختصاص می‌دهم ولی سعی می‌کنم در هر زمینه‌ای اطلاعات داشته باشم. گاهی به خودم جایزه می‌دهم و فیلمی را که دوست دارم نگاه می‌کنم. به موسیقی هم علاقه دارم و در اوقات فراغتم موسیقی گوش می‌دهم. تا دو سال گذشته پیانو می‌زدم؛ الان هم گاهی برای تنوع ساز می‌زنم.

گفت‌وگو با پریسا کفایتی، برتر دوازدهم تجربی از لاهیجان