کنکور 98

بازار کار رشته اقتصاد

بازار کار رشته اقتصاد چگونه است ؟ در این مقاله سعی براین داریم تا علل و عوامل گرایش به این رشته را همراه با بازار شغلی و زمینه‌های درآمدزایی آن را بررسی کنیم.

بازار کار رشته اقتصاد

در این مقاله سعی براین داریم تا علل و عوامل گرایش به این رشته را همراه با بازار شغلی و زمینه های درآمدزایی آن را بررسی کنیم.

اولا باید گفت با توجه به زمینه های فکری این رشته،دانشجویان آن ناگزیر از ارتباط گرفتن با رشته هایی نظیر علوم سیاسی و جامعه شناسی نیز خواهند بود.

باید گفت هدف نهایی رشته اقتصاد،بهینه سازی است.یعنی استفاده از منابع موجود در به صرفه ترین صورت ممکن.بنابراین مناسب ترین نوع انسان ها برای این رشته می توانند کسانی باشند که مدام در حال تجزیه و تحلیل سود آوری و بهینه سازی در همه قسمت های زندگی خود می باشند.

اقتصاد جزو رشته های شناور بوده و داوطلبان از هر گروه آزمایشی می توانند به این رشته وارد شوند هرچند بیشتر دواطلبان این رشته را داوطلبان گروه انسانی و بعضا گروه ریاضی تشکیل می دهند.

رشته اقتصاد در مقطع کارشناسی دارای پنج شاخه است:

اقتصاد نظری

اقتصاد بازرگانی 

اقتصاد کشاورزی

اقصتاد پول و بانکداری

اقتصاد صنعتی.

بازار کار رشته اقتصاد


*آنچه برای موفقیت در این رشته به آن نیازدارید:

۱-دانشجوی اقتصاد لازم است که به مباحث اجتماعی علاقه‌مند بوده و الفبای جامعه‌شناسی ، علوم سیاسی و روانشناسی را بداند چون اقتصاد یک حلقه از علوم اجتماعی است و زنجیره علوم اجتماعی نیز به هم مرتبط است.

۲-دانشجوی اقتصاد باید در درس ریاضی قوی باشد و حتی لازم است دارای نگاهی تحلیل‌گر باشد تا هم در مطالعه دروس دانشگاهی مثل اقتصادسنجی و هم در بازار کار موفق باشد.

مشخصا باید گفت که اقتصاد قبل از آنکه ابزار باشد یک دانش است و به همین دلیل خیلی روشن نیست که دانشجویان این رشته در چه مشاغلی مشغول به کار می شوند.

*چند مورد از بسترهایی که برای فعالیت فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد را فهرست وار در اینجا می نگاریم:

۱-تحلیلگری فروش و بازار

۲-تحلیلگری بازار سرمایه

۳-مشاور کسب وکار

۴-روزنامه نگار و نویسندگی

۵-نمایندگی بیمه، کارگزاری‌های بورس، کاریابی و ...

۶-خدمات آموزشی و پژوهشی

یعنی به طور کلی می توانیم بگوییم در نهایت بیشتر فعالیت های فارغ التحصیلان رشته اقتصاد به صورت خدماتی است.


نحوه ورود به بازار کار در رشته اقتصاد

در این رشته ارتباط گیری بسیار مهم است . اگر میخواهید مشاور راه اندازی ، افزایش بازدهی و سود  کسب و کارها باشید ، بهتر است بدانید باید همواره به روز باشید. فعال بودن در محیط دانشگاه و شرکت در همایش های مختلف می تواند گزینه مناسبی برای شناخت نقاط ورود به بازار کار در رشته اقتصاد باشد.

در رشته اقتصاد شما می توانید با شناخت فضای جامعه خود دست به کار شوید و کسب و کار جدیدی راه اندازی نمایید. 

همچنین کار بر روی برندسازی شخصی در رشته اقتصاد امروزه از جمله مهم ترین روش های ورود به بازار کار در این رشته است. 

بازار کار رشته اقتصاد


درآمد رشته اقتصاد 

فارغ التحصیلان اقتصاد  می توانند در بخش‌های مختلف وزارت اقتصاد مثل بخش مالیات, وزارت صنایع, سازمان برنامه و بودجه, بانک مرکزی و مرکز آمار فعالیت کنند.اگرچه بیشتر فارغ التحصیلان این رشته تمایل به استخدام در بخش دولتی دارند اما بخش خصوصی نیز از متقاضیان استخدام به عمل می آورد.

در بخش های خصوصی اکثر فارغ التحصیلان به عنوان مشاوران کسب و کار و یا تحلیل گران بازار و حتی برگزار کنندگان کارگاه های آموزشی برای کسب و کار ها مشغول به کار هستند. وضعیت این رشته در بخش خصوصی نسبت به گذشته رشد داشته است و اگر شما واقعا در این رشته به روز باشید و دانش مناسبی بدست بیاورید می توانید حتی به صورت مستقل درآمد مناسبی برای خود بدست بیاورید.

کسانی در این رشته می توانند موفق باشند که تنها به حفظ و به خاطر سپردن صرف و مطالب اکتفا نکنند و بتوانند مدلهای اقتصادی نوشته, تجزیه و تحلیل کرده و پیشنهادهای تازه‌ای برای رفع مشکلات اقتصادی مؤسسه و سازمان‌های مختلف ارائه دهند.

برای مشاوره در زمینه بازار کار رشته اقتصاد

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره

با شماره 9099071219 تماس بگیرید