بازار کار رشته مهندسی عمران

بازار کار رشته مهندسی عمران. نحوه ورود به رشته مهندسی عمران چگونه است و بازار کار و درآمد مهندسی عمران چقدر خواهد بود ؟

بازار کار رشته مهندسی عمران


برای مشاهده فیلم معرفی مهندسی عمران کلیک کنیدمهندسی عمران یکی از رشته های شاخه ریاضی و فیزیک است که همواره علاقه مندان زیادی داشته است . البته در سال های اخیر به دلیل برخی موارد میل داوطلبان به این رشته کمتر شده است اما هنوز هم رشته مهندسی عمران جزو رشته های پرطرفدار و محبوب رشته ریاضی است. در این مقاله قصد داریم با داوطلبان این رشته صحبتی کوتاه در زمینه بازار کار رشته مهندسی عمران داشته باشیم.

بازار کار رشته مهندسی عمران


بازار کار رشته عمران به چه قسمت هایی تقسیم می شود ؟

مهندسی عمران ، در هر کشوری از جمله کشور ما گستردگی زیادی دارد . از نظر زمینه های کاری می توانیم مهندسی عمران را به صورت زیر دسته بندی کنیم.

1- ساختمان سازی 

2- راه سازی

3- سد سازی

4- تونل سازی

5- ساخت شبکه های آب و فاضلاب

6- پل سازی

یک مهندس عمران معمولا در زمینه های بالا مشغول به کار می شود . البته در گرایش های محیط زیستی بحث می تواند کمی متفاوت تر نیز باشد ، مثلا شما می توانید به عنوان کارشناس ممیزی در کارخانه ها نظارت کنید. یا طراح محل دفن زباله ها باشید. 

بازار کار رشته مهندسی عمران


از نظر دیگر شما بسته به مهارت خود می توانید در شرکت ها به عنوان طراح ، ناظر و یا مجری فعالیت داشته باشید. یعنی می توانید مثلا مهندس طراح ساختمان باشید و یا مهندس مجری ساختمان . 

مهارت های شما بیش از هر چیزی آینده شغلی شما را مشخص می کنند. اگر می خواهید مهندس طراح ماهری باشید باید دروس تئوری خود را به خوبی بدانید و به نرم افزار های مرتبط مسلط باشید . اگر قصد دارید یک مهندس ناظر حرفه ای باشد بهتر است بدانید که علاوه بر تسلط به تئوری ها قاطعیت و برخورد باید از ویژگی های شما باشد زیرا باید نظرات کنید و تذکر بدهید! همینطور مهندس مجری هم باید بسیار اجتماعی و پر حوصله باشد و البته از نظر فنی و نحوه اجرا بسیار دقیق و کاربلد.

 مهندس عمران بهتر است توانایی کار در شرایطی دور از خانواده ، در شهر های دیگر و یا حتی خارج از شهر و اجتماع داشته باشد ، زیرا بسیاری از پروژه ها همچون پروژه های راه سازی و یا سد سازی خارج از محیط شهری هستند.

چگونه در رشته عمران وارد بازار کار شویم ؟

این قسمت شاید دلیلی باشد بر این که ورودی رشته عمران نسبت به سال های گذشته کمتر شده است. تجربه کاری و سابقه کار معمولا در بسیاری از رشته ها مطرح هستند اما در رشته عمران تجربه کمی بر سایر موارد ارجحیت دارد. معمولاً کارفرمایان برای شروع کار حداقل حدود 1-3 سال سابقه کار در نظر می گیرند ، بنابراین شما باید در ذهن خودتان داشته باشید که ممکن است نیاز داشته باشید حدود 1 سالی در شرکت های خصوصی و یا دولتی به عنوان کار آموز مشغول به فعالیت باشید.(که این مدت کار آموزی معمولا یا بدون درآمد است یا درآمد آن درحد بسیار کمی می باشد). علاوه بر این تسلط بر نرم افزار های عمرانی شانس شما را بسیار افزایش می دهد.  اگر فرصت داشته باشید بهتر است همزمان با تحصیل دوره های کار آموزی خود را آغاز کنید.

درآمد رشته عمران چقدر است ؟

در بخش دولتی عموما میزان حقوق مهندس عمران بر مبنای قانون مدیریت خدمات کشوری تعیین می شود. اما حقوق مهندس عمران در بخش خصوصی متفاوت است. شرکت های خصوصی بر اساس سیاست ها و شرایط خود، میزان حقوق و مزایای کارکنان خود را تعیین می کنند. البته باید توجه داشت که شرکت های خصوصی برای توانمندی و مهارت های یک مهندس عمران بهای زیادی قایل بوده و آنها را مبنایی مهم برای تعیین حقوق او قرار می دهند.

مهندس عمرانی که به طور مستقل کار کرده و برای خود شرکتی راه اندازی کند، در صورت داشتن تخصص کافی در ارائه با کیفیت ترین کار، درآمدهای بسیار خوبی می توانند کسب نماید.

 افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.


برای مشاوره در زمینه  بازار کار رشته مهندسی عمران

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره

با شماره 9099071219 تماس بگیرید