گفت‌وگو با علیرضا معتمدی، دانش‌آموز دوازدهم تجربی با تراز 8018

پایه نهم، یازدهم و دوازدهم به مدت سه سال در آزمون‌های کانون شرکت کرده‌ام.

گفت‌وگو با علیرضا معتمدی، دانش‌آموز دوازدهم تجربی با تراز 8018

گفت‌وگو با علیرضا معتمدی، دانش‌آموز دوازدهم تجربی از تبریز با میانگین تراز 8018

در شرایط سخت، امیدم را از دست نمی‌دهمچند سال است که در آزمون‌های برنامه‌ای شرکت می‌کنی و تا کنون در چند آزمون شرکت کرده‌ای؟

پایه نهم، یازدهم و دوازدهم به مدت سه سال در آزمون‌های کانون شرکت کرده‌ام.


دلیل حضور مداوم شما در آزمون‌های برنامه‌ای چه بود؟

برنامه‌ای و منظم بودن آزمون‌ها باعث پیشرفت من در تمام درس‌ها شده است. شرکت در آزمون‌ها انگیزه‌ی بیش‌تری برای مطالعه می‌دهد و موجب می‌شود اشکالات و نواقص را متوجه بشوم.


در سال‌های پایه از چه ترازی شروع کردی؟

سال یازدهم از تراز 7800 شروع کردم و در آزمون دوم آذرماه توانستم به تراز 8129 برسم.


مهم‌ترین ویژگی آزمون‌های برنامه‌ای کانون را چه می‌دانی؟

برنامه‌ای بودن و نظم آزمون‌ها، مهم‌ترین ویژگی است. آزمون‌های کانون برنامه‌ای کامل با محتوایی جامع دارد. بودجه‌بندی این آزمون‌ها بسیار دقیق و منظم است.


آیا در این سال‌ها در آزمون‌های برنامه‌ای غیبت کرده‌ای؟

خیر؛ دلیلی برای غیبت کردن وجود ندارد. من باید بتوانم به برنامه‌ی کانون برسم و اگر هم نتوانستم باز هم باید در آزمون شرکت کنم. غیبت در آزمون‌ها باعث می‌شود اشکالات و نقص‌ها پنهان بمانند و در جلسه‌ی کنکور که دیگر فرصت جبران نیست بروز کنند.

علیرضا معتمدی، دانش‌آموز دوازدهم تجربی با تراز 8018


چگونه بین برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها و برنامه‌ی مدرسه هماهنگی ایجاد می‌کنی؟

برنامه‌ی درسیِ مدرسه‌ی ما با برنامه‌ی آزمون‌ها هماهنگ است.


کدام درس‌ها در آزمون‌های برنامه‌ای کانون نقطه‌ی قوت شماست؟ روش‌هایت در مطالعه‌ی این درس‌ها چیست؟

شیمی و فیزیک از نقاط قوت من است. برای این‌ درس‌ها ابتدا جزوه‌ی دبیر را می‌خوانم، سپس تست‌های کتاب آبی کانون را کار می‌کنم. بعد از آن به سراغ کتاب سه‌سطحی می‌روم. پنج‌شنبه هم دوباره کتاب درسی را مرور می‌کنم و تمرین‌هایی را که حل کرده‌ام مطالعه می‌کنم.


آیا درسی بوده که برایت چالشی باشد یا نمره‌ی پایین‌تری در آن‌ داشته باشی و روش مطالعه‌ات را در آن تغییر داده باشی؟

درس ادبیات فارسی برایم چالشی بود. در سال نهم در این درس نمره‌ی پایینی داشتم. قبلاً این درس را به صورت موضوعی مطالعه نمی‌کردم؛ اما الآن روشم را تغییر داده‌ام و این درس را به طور موضوعی کار می‌کنم.


آیا از دفتر برنامه‌ریزی استفاده می‌کنی؟

بله؛ دفتر برنامه‌ریزی نظم کاملی به درس‌هایم می‌دهد و واقعاً می‌دانم که دارم چه ‌کار می‌کنم و برای آینده نیز باید چه‌ کار کنم. متوجه می‌شوم که در کدام درس‌ها اشکال دارم و کدام درس‌ها نقاط قوت پایدار من است.


از کدام‌ کتاب پیمانه‌ای کانون استفاده می‌کنی؟

در تمام درس‌های اختصاصی از کتاب‌های پیمانه‌ای استفاده می‌کنم و در پیشرفت تراز و نمراتم نقش بسزایی داشته‌اند. کتاب پیمانه‌ای زیست‌شناسی به دلیل جامع بودن، مفهومی بودن و نیز داشتن تست‌های کنکور و آزمون‌های کانون، یکی از بهترین کتاب‌های پیمانه‌ای من است.


از کدام‌ کتاب سه‌سطحی استفاده می‌کنی؟ مهم‌ترین ویژگی‌های کتاب‌های سه‌سطحی از نظر شما چیست؟

من از تمام کتاب‌های سه‌‌سطحی برای درس‌های اختصاصی استفاده می‌کنم. این کتاب‌ها در عین حال که کم‌حجم هستند، مطالب مفید و ارزشمندی دارند. به نظرم کتاب‌های سه‌سطحی در کسب نمرات بالا اثر بسزایی دارند.


از آزمون‌های برنامه‌ای کانون خاطره‌ی آموزشی هم داری؟

سال نهم برای یکی از آزمون‌ها درس ادبیات فارسی را خیلی مطالعه کردم و فکر می‌کردم در این درس نمره‌ام 100 می‌شود؛ اما در جلسه‌ی آزمون متوجه شدم در این درس مشکل جدی دارم و باید شیوه‌ی مطالعه‌ام را تغییر دهم. این آزمون و تجربه‌ای که از آن کسب کردم سبب شد روشم را پیدا کنم و در این درس پیشرفت کنم.


شغل و تحصیلات پدر و مادر شما چیست؟

مادرم کارشناسی مهندسی کشاورزی دارد و مدیر فروش است. پدرم هم کاردانی شیمی دارد و تولیدکننده‌ی مواد صنعتی است.


پدر و مادر چگونه با شما همراهی می‌کنند؟

پدر و مادرم یاور و همراه همیشگی من هستند. محیط خانه را بسیار آرام نگه می‌دارند. وقتی تست می‌زنم پدر یا مادرم در کنارم می‌نشینند و سؤالاتی را که اشکال دارم و زمان زیادی برای حل آن‌ها صرف می‌کنم در قسمت جداگانه‌ای یادداشت می‌کنند تا قبل از آزمون‌ها آن‌ها را مرور کنم. به من امید می‌دهند و حتی به خاطر من از رفتن به مهمانی خودداری می‌کنند.


مهم‌ترین ویژگی آموزشی شما چیست؟

همه، پشتکار زیاد مرا تحسین می‌کنند. حتی در شرایط سخت هم امیدم را از دست نمی‌دهم و با تلاش به سوی هدفم گام برمی‌دارم. حافظه‌ی بسیار خوبی هم دارم؛ به طوری که شعر یا متن را در کم‌ترین زمان ممکن حفظ می‌کنم.

علیرضا معتمدی، دانش‌آموز دوازدهم تجربی با تراز 8018