گفت‌وگو با حسین گله‌داری، دانش‌آموز دوازدهم تجربی با تراز 7839

از سال 1395 یعنی کلاس دهم به کانون آمدم و به مدت سه سال در آزمون‌های برنامه‌ای کانون شرکت کردم.

گفت‌وگو با حسین گله‌داری، دانش‌آموز دوازدهم تجربی با تراز 7839

گفت‌وگو با حسین گله‌داری، دانش‌آموز دوازدهم تجربی از کرمان با میانگین تراز 7839

آن روز بهترین روز در دوران تحصیلم بوداز چه سالی به کانون آمدی؟ کلاس چندم بودی؟

از سال 1395 یعنی کلاس دهم به کانون آمدم و به مدت سه سال در آزمون‌های برنامه‌ای کانون شرکت کردم.


دلیل حضور مداوم شما از سال‌های پایه در آزمون‌های برنامه‌ای چه بود؟

با هدف پیوستگی با برنامه و جدا نشدن از فضای درس خواندن سعی می‌کنم در همه‌ی آزمون‌ها شرکت کنم. آزمون‌ها محرک درس خواندن من هستند و اگر در یک آزمون شرکت نکنم چهار هفته درس خواندن بدون آزمون دادن برایم خسته‌کننده می‌شود. از طرف دیگر سطح سؤالات آزمون بالاست و سؤال‌هایی دارد که در کتاب‌های کمک‌درسی نیست.


اگر در این سال‌ها پیشرفت کرده‌ای، دلیل این پیشرفت چه بوده است؟

اولین ترازم 6500 بود که البته برای آزمون مطالعه نکرده بودم. دلیل پیشرفتم در آزمون‌ها، پیوستگی در درس خواندن و حفظ ساعت مطالعه‌ی بالا، به‌ویژه در سال‌های پایه بوده است. یکی دیگر از دلایل پیشرفتم سرعت زیاد در پاسخ‌دهی به سؤالات در جلسه‌ی آزمون است. از سال‌های دهم و یازدهم سعی ‌کردم سرعتم را در پاسخ به سؤالات بیش‌تر کنم و هم‌زمان دقت هم داشته باشم.


مهم‌ترین ویژگی آزمون‌های برنامه‌ای کانون را چه می‌دانی؟ چرا؟

اولین ویژگی آن، زمان‌بندی مناسب است که باعث می‌شود تلاش دو هفته‌ی خود را محک بزنم. ویژگی دوم هم سطح بالای سؤالات آزمون‌هاست.

حسین گله‌داری، دانش‌آموز دوازدهم تجربی با تراز 7839


چگونه بین برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها و برنامه‌ی مدرسه هماهنگی ایجاد می‌کنی؟

بیش‌تر با برنامه‌ی راهبردی کانون پیشروی دارم و برنامه‌ریزی‌ام کاملاً بر اساس برنامه‌ی راهبردی کانون است. در سال دهم و یازدهم برنامه‌ی مدرسه از کانون عقب بود و خودم مباحث را پیش‌خوانی می‌کردم و با تکرار آن مباحث در مدرسه، کمک زیادی به یادگیری‌ام می‌کرد. امسال مدرسه اغلب جلوتر از کانون است که باز هم پیوستگی‌ام را با برنامه‌ی راهبردی حفظ می‌کنم. به برنامه‌ی راهبردی اطمینان کامل دارم و می‌دانم که اگر بر اساس برنامه پیش بروم هیچ درسی نخوانده باقی نمی‌ماند.


کدام درس‌ها در آزمون‌های برنامه‌ای کانون نقطه‌ی قوت شماست؟ روش‌هایت در مطالعه‌ی این درس‌ها چیست؟

در فیزیک و ریاضی قوی هستم. برای فیزیک ابتدا کتاب درسی و سپس درس‌نامه‌‌‌ی کتاب کمک‌درسی را مطالعه کرده و همه‌ی مثال‌های درس‌نامه را حل می‌کنم. در مرحله‌ی بعد تست‌ها را طی دو هفته حل می‌کنم و سعی می‌کنم آن‌ها را بین روزهای هفته تقسیم کنم تا تمرین‌هایم مداوم باشد. نکته‌ی مهم‌تر این‌که از سؤالات سخت فرار نمی‌کنم. اتفاقاً سعی می‌کنم سؤالات سخت بیش‌تری حل کنم. برای این کار از کتاب‌های سه‌سطحی کانون استفاده می‌کنم. در ریاضی هم روش مشابهی دارم. پس از مطالعه‌ی دقیق کتاب و جزوه‌ی معلم، تست‌ها را طی چند روز حل می‌کنم.


آیا درسی بوده که برایت چالشی باشد یا نمره‌ی پایین‌تری در آن‌ داشته باشی و روش مطالعه‌ات را در آن تغییر داده باشی؟

درس دین و زندگی را قبلاً دقیق مطالعه نمی‌کردم؛ اما وقتی به اهمیت و ضریب بالای آن پی بردم، سعی کردم در خودم انگیزه‌ی خواندن این درس را ایجاد کنم. ساعت مطالعه‌ی این درس را به بخش پربازده روز یعنی صبح تا ظهر منتقل کردم تا با علاقه‌ی بیش‌تری مطالعه کنم. در ادبیات هم مشکل داشتم. از سال یازدهم مبحثی خواندن را شروع کردم و هر شب‌ قرابت معنایی و آرایه و مباحث دیگر را تمرین کردم. مطالعه‌ی ادبیات یک‌شبه نیست و برای قوی شدن در این درس باید برنامه‌ریزی طولانی‌مدت داشت.


مهم‌ترین ویژگی دفتر برنامه‌ریزی چیست؟

مهم‌ترین ویژگی آن ایجاد انگیزه برای افزایش ساعت مطالعه است.


از کدام‌ یک از کتاب‌های پیمانه‌ای کانون استفاده می‌کنی؟

از کتاب آبی ریاضی استفاده می‌کنم. سؤالات آن غالباً سؤالات کنکور و آزمون‌های کانون است و به این ترتیب با سؤالات استاندارد آشنا می‌شوم. از طرف دیگر کتاب‌های آبی به دلیل استاندارد بودن و سطح مناسب سؤالات برای تمرین و حل تست به صورت زمان‌دار هم بسیار مناسب‌اند.

حسین گله‌داری، دانش‌آموز دوازدهم تجربی با تراز 7839


از کدام‌ یک از کتاب‌های سه‌سطحی استفاده می‌کنی؟

من از کتاب فیزیک و شیمی پایه و ریاضی دوازدهم استفاده می‌کنم. مهم‌ترین ویژگی این کتاب‌ها تعداد سؤالات و سطح مناسب آن است که می‌توانم در فاصله‌ی دوهفته‌ای بین آزمون‌ها آن‌ها را تمرین کنم و با سؤالات سخت هم آشنا شوم.


از آزمون‌های برنامه‌ای کانون خاطره‌ی آموزشی هم داری؟

میانگین ترازم در آزمون‌های تابستان 7200 بود و کمی ناراضی بودم؛ اما می‌دانستم که این ویژگیِ آزمون‌های تابستان است و سقف ترازها خیلی بالا نیست. در آزمون 20 مهر، ترازم 8000 شد که به‌شدت خوشحال شدم و باعث شد هدفم را رتبه‌هایی قرار دهم که قبلاً به آن‌ها فکر نمی‌کردم. آزمون 20 مهر بهترین روز در دوران تحصیلم بود.


شغل و تحصیلات پدر و مادر شما چیست؟

پدرم فوق دیپلم دارد و معلم بازنشسته است. مادرم با مدرک کارشناسی، معلم است.


پدر و مادر چگونه با شما همراهی می‌کنند؟

مهم‌ترین کمکی که پدر و مادرم می‌کنند این است که هر خواسته‌ای در زمینه‌ی درسی و تحصیلی دارم برایم فراهم می‌کنند. در خانه هم فضایی آرام داریم و مهمانی‌ها را به حداقل ممکن رسانده‌اند.


مهم‌ترین ویژگی آموزشی شما چیست؟

مهم‌ترین ویژگی‌ام تلاش فراوان است. در میان دوستان از همان سال‌های دبستان و راهنمایی همیشه سعی کردم بهترین باشم و همواره شاگرد اول مدرسه بودم.


آیا در میان اقوام و نزدیکان شما افراد دیگری هم در آزمون‌های برنامه‌ای کانون شرکت کرده‌اند یا در حال حاضر آزمون می‌دهند؟ اگر عضو بوده‌اند چه نتایجی کسب کرده‌اند؟

پسرعمویم در سال 95 در رشته‌ی پزشکی دانشگاه باهنر کرمان قبول شد. در حال حاضر دخترعمه‌ و پسرعمه‌ام نیز در آزمون‌ها شرکت می‌کنند.

حسین گله‌داری، دانش‌آموز دوازدهم تجربی با تراز 7839