آن چه باید درباره آزمون 17 اسفند پایه نهم بدانید

چند نکته که باید در آزمون 17 اسفند مقطع نهم به آن توجه کنید. با مطالعه این متن با کلیات آزمون 3 اسفند مقطع نهم آشنا می‌شوید.

آن چه باید درباره آزمون 17 اسفند پایه نهم بدانید

چند نکته که باید در آزمون 17 اسفند مقطع نهم به آن توجه کنید. با مطالعه این متن با کلیات آزمون 17 اسفند مقطع نهم آشنا می‌شوید.


نویسنده: مونا علیزاده‌مقدم

هر آن چه راجع به آزمون 17 اسفند نهم متوسطه عادی باید بدانیم:

آزمون 17 اسفند سومین آزمون از آزمون‌های پروژه 5 یعنی پروژه آغاز نیم‌سال دوم است. شما در این آزمون سه هشتم مطالب نیم‌سال دوم را مرور خواهید کرد.


چیدمان سؤالات، زمان‌بندی و اطلاعات کلی آزمون 17 اسفند عادی در جدول زیر قابل مشاهده است:

نام درس

تعداد سؤال

شمارة سؤال

شمارة صفحه

زمان پاسخ‌گويي

فارسي

10

1

3

10 دقيقه

عربي

10

11

5

10 دقيقه

پیام‌های آسمان

5

21

7

5 دقيقه

مطالعات اجتماعی

5

26

8

5 دقيقه

زبان انگليسي

10

31

9

10 دقيقه

رياضي - عادی

20

41

10

30 دقيقه

رياضي - موازی

20

61

13

30 دقيقه

علوم تجربی

20

81

16

25 دقيقه

علوم تجربی (تفکیکی)

20

101

20

25 دقیقه

 • همان‌طور که در جدول بالا مشاهده می‌شود، در آزمون 17 اسفند عادی، دو مجموعه 20 سؤالی ریاضی در اختیار دارند که فقط باید به یکی از آن‌ها پاسخ بدهند یا سؤالات ریاضی عادی و یا سؤالات ریاضی موازی.

 • در بخش علوم تجربی همانند آزمون‌های گذشته، سؤالات در دو بخش 20 سؤالی عادی و تفکیکی در اختیار دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت که از بین آن‌ها باید به یکی از دو مجموعه پاسخ بدهند.

لطفاً قبل از پاسخ‌گویی به سؤالات این آزمون به موارد زیر توجه کنید:

 • به سؤالات نظرخواهی توجه کنید و قبل از پاسخ‌گویی به سؤالات آزمون، حتماً به آن‌ها پاسخ دهید. پاسخ شما در ارزیابی و تصمیم‌گیری‌های کلی گروه نهم تأثیرگذار است.

 • - مرور آزمون‌های گذشته خصوصاً بررسی اشکالات شما در این آزمون‌ها می‌تواند در نتیجه‌گیری بهتر شما در آزمون 17 اسفند مؤثر باشد.

 • - در حین پاسخ‌گویی به سؤالات آزمون، زمان خود را مدیریت کنید. این مسئله می‌تواند در نتیجه‌گیری بهتر شما اثرگذار باشد.

 • با توجه به این که در هر مجموعه ده تایی از سؤالات آزمون 17 اسفند، یک سؤال نگاه به گذشته (از آزمون 3 اسفند) وجود دارد، مطالعه دقیق دفترچة آزمون 3 اسفند می‌تواند به شما کمک کند تا 10 درصد سؤالات دفترچه 17 اسفند را درست پاسخ دهید.

 • لطفاً به جدول هدف‌گذاری دهدهی در ابتدای هر مجموعه سؤال دقت کنید و با توجه به نتیجه‌ای که از آزمون‌های قبلی به دست آورده‌اید، آن را پر کنید تا آن را با نتایجی که بعد از آزمون 17 اسفند به دست می‌آورید، مقایسه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف خود را بهتر بشناسید و نقاط قوت خود را تقویت کنید و نقاط ضعفتان را بهبود ببخشید.هر آن چه راجع به آزمون 17 اسفند نهم متوسطه تیزهوشان باید بدانیم:

پس از پاسخ‌گویی به سؤالات دفترچه عادی، دفترچه آزمون تیزهوشان در اختیار همه شما قرار خواهد گرفت. پیش‌روی مباحث در دفترچه آزمون تیزهوشان 17 اسفند به صورت زیر است:


در آزمون تیزهوشان 17 اسفند علاوه بر این که همه مطالب نیم‌سال اول پایه نهم و پایه هشتم دوره خواهند شد، شش هشتم مطالب نیم‌سال دوم نیز مورد سؤال خواهند بود. چیدمان سؤالات، زمان‌بندی و اطلاعات کلی آزمون تیزهوشان 17 اسفند در جدول زیر قابل مشاهده است.

نام درس

تعداد سؤال

شمارة سؤال

شمارة صفحه

زمان پیشنهادی

استعداد تحلیلی

5

125-121

3

5 دقيقه

قرآن و پیام‌های آسمان

5

130-126

5

5 دقیقه

فارسی

10

140-131

6

10 دقیقه

مطالعات اجتماعی

5

145-141

8

5 دقیقه

علوم تجربی

15

160-146

9

20 دقیقه

ریاضی

10

170-161

13

15 دقیقه

همان‌گونه که مشاهده می‌کنید، موارد درسی آزمون تیزهوشان 17 اسفند که برای شما در نظر گرفته شده‌است، مشابه آزمون اصلی ورودی مدارس تیزهوشان است.

لطفاً در پاسخ‌گویی به سؤالات این دفترچه به موارد زیر توجه کنید:

 • این دفترچه به تعداد تمام دانش‌آموزان مقطع نهم چاپ شده‌است و به‌طور رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد، از این رو توصیه می‌شود در صورتی که تمایلی به پاسخ‌گویی به سؤالات این دفترچه در حوزه امتحانی خود ندارید، حتماً آن را از مسئولین حوزه دریافت کنید و در منزل سؤالات این دفترچه را مطالعه کنید.

 • همانند آزمون اصلی ورودی مدارس تیزهوشان، در آزمون 17 اسفند تیزهوشان نیز 70 درصد سؤالات هر مجموعه از مباحث پایه نهم و 30 درصد سؤالات آن، از مباحث پایه هشتم مطرح شده‌است.

 • با توجه به این که اکثر سؤالات تیزهوشان بر اساس متن کتاب‌های درسی پایه نهم طراحی شده‌اند، مطالعه سؤالات این دفترچه به همه دواطلبان پایه نهم توصیه می‌شود.

چند نکته درباره دوران ویژه نوروز:

 • 1- با توجه به نزدیک شدن به ایام نوروز توصیه می‌کنیم از هم‌اکنون برنامه‌ریزی مناسبی برای استفاده از زمان تعطیلات برای مرور مطالب آموخته شده و جبران نقاط ضعف خود داشته باشید. برای انجام این کار از پشتیبانان و اولیا خود می‌توانید کمک بگیرید.

 • 2- کتاب نوروز منبع مناسبی برای مرور مطالب در ایام نوروز است. برخی از ویژگی‌های این کتاب به صورت زیر است:

 • الف- پیشروی مطالب این کتاب مطابق با آزمون 16 فروردین 98 کانون و جمع‌بندی از ابتدای کتاب‌های درسی تا حدود نیمی از نیم‌سال دوم است.

 • ب- تمامی مطالب درسی در قالب یک کتاب و به صورت خلاصه در اختیار شما قرار گرفته است تا بتوانید به راحتی از آن در ایام نوروز استفاده کنید.

 • ج- با توجه به پاسخ‌های تشریحی این کتاب شما می‌توانید ارزیابی مناسبی از محتوای آموزشی سؤالات داشته باشید.