کلکسیون روش‌های مطالعه منتخب ترازهای بالای 6000 انسانی

در این مطلب با روش‌های مطالعه دانش آموزان پایه‌های مختلف انسانی که تراز بالای 6000 دارند آشنا می‌شود.

کلکسیون روش‌های مطالعه منتخب ترازهای بالای 6000 انسانی

هژبر رحیمی میانگین تراز 7021 ـ رتبه برتر سال 95 ـ تهران ـ درس روان‌شناسی

کلکسیون روش‌های مطالعه منتخب ترازهای بالای 6000 انسانی

یکی از چالش‌های درسی مهم من در دوره‌ کنکور، درس روان شناسی بود. 

تسلط در این درس با توجه به تک کتابی بودن این درس، امتیاز بسیار حائز اهمیتی برایم بود. 

هر چه مطالعه خود را در سال سوم و اوایل سال چهارم بیشتر می‌کردم، نتیجه لازم و دلخواه کمتری می‌گرفتم. 

در یکی از جلساتی که پس از آزمون‌های برنامه‌ای کانون با حضور آقای قلم‌چی برگزار شد، ایشون مبحث مهارت های فراشناختی(assessment as learning) را مطرح کردند و من از این جلسه یاد گرفتم ،پیش از شروع به مطالعه درس، تست‌های آن درس را بزنم. 

کتاب تست کانون مرجع مناسبی برای مطالعه من در این درس شد. 

نکته دوم، اینکه سراغ غلط‌هایم رفتم که بیشترین آسیب را به من می زد. یک دفترچه‌ای برای غلط‌هایم درست کردم و اشتباهاتم را در آن یادداشت کردم و همین امر من را در تسلط بر نکات پیش‌پا افتاده و مباحث پایه‌ای که کمتر توجه و تمرکز روی آنها داشتم، کمک کرد.پریسا ایزدی ـ دوازدهم انسانی ـ سرای دانش فلسطین ـ میانگین تراز 6828 ـ درس فلسفه

کلکسیون روش‌های مطالعه منتخب ترازهای بالای 6000 انسانی

در درس فلسفه چند از ده خود را از 2 به 5 رساندم. 

از آنجایی که خواندن این درس مثل تاریخ و جغرافیا و جامعه‌شناسی نیستند و باید خیلی مفهومی‌تر خوانده شود، تصمیم گرفتم دقت خود را در خواندن متن کتاب درسی بالا ببرم و خط به خط آن را برای خود تحلیل کنم. 

بعد از آن بلافاصله سراغ تست می‌روم و نکات مربوط به تست‌ها را وارد کتاب درسی خود می‌کنم. همین روش منجر به زدن تست درست بیشتری در آزمون‌ها  شد.فهیمه نریمانی ـ دوازدهم انسانی ـ تهران ـ سرای دانش فلسطین ـ میانگین تراز 6227 ـ درس اقتصاد و عربی


در درس اقتصاد ترازم را از 5600 به 7100 رساندم و چند از ده‌ام از 4 به 8 رسید.

من برای پیشرفت و تسلط بر اقتصاد از این روش ها استفاده کردم:

  • 1- مسلط شدن به متن کتاب درسی

2- بُلد کردن نکات کلیدی و کلید واژه‌ها

  • 3- زدن تست با تعداد بالا (درس اقتصاد نکته‌های زیادی دارد و زدن تست زیاد با تیپ‌های متفاوت به تسلط بر این درس کمک زیادی می‌کند.)


در درس عربی ترازم را از 5400 به 7400 رساندم و چند از ده‌ام از 4 به 7 رسید.

از جزوه برای خواندن عربی استفاده می‌کنم و نکته‌ای و موشکافانه بر تک‌تک نکته‌ها مسلط می‌شوم. 

بعد از آن سراغ تست می‌روم در برنامه‌ام هفته 4 تا 5 روز را به صورت پشت هم به زدن تست عربی اختصاص می‌دهم. ب

رای موفق شدن در درس عربی زدن تست‌های مستمر کمک زیادی به پیشرفت و بالا بردن تراز می‌کند.

درسنامه کتاب پیمانه‌ای عربی ویژه انسانی(قبلا کتاب جامع داشتیم)، به‌خصوص تحلیل تک‌تک سوال‌ها در پاسخ تراز من را در این درس با رشد چشمگیری مواجه کرد. خواندن عربی با کتاب پیمانه‌ای روش خوبی برای من بود.

 شیوا حامدی ـ دهم انسانی ـ میانگین تراز 6200ـ تهران

من در خواندن و تست زدن درس عربی بسیار مشکل داشتم و فقط 7‌درصد عربی را می‌زدم. با پشتیبانم صحبت کردم تا راهکاری برای این ضعف پیدا کنیم. 

مباحثی را که در آن بیشترین ضعف را داشتم شناسایی کردیم (قواعد). در ضمن شناسایی ضعف در این مبحث متوجه شدم که من ترجمه‌ام بیشتر ضعف دارد و همین عامل باعث شده که من در زدن تست‌های مربوط به قواعد هم دچار مشکل شوم.

یک هفته مداوم روی ترجمه کار کردم و تست‌های زیادی از کتاب جامع زدم و درست و غلط بودن را  از روی پاسخ تشریحی چک و تحلیل کردم. از روش کتاب پیمانه‌ای برای زدن تست در کتاب جامع استفاده کردم و همین روش من را در بالا بردن ترازم کمک کرد و ترازم در این درس از 5700 به 6200 رسید.ساناز برکت ـ دوازدهم انسانی ـ میانگین تراز 6821 ـ تهران سرای دانش فلسطین ـ درس روان‌شناسی وجامعه شناسیکلکسیون روش‌های مطالعه منتخب ترازهای بالای 6000 انسانی

در درس روان شناسی ابتدا متن کتاب درسی را دقیق و کامل می خوانم بعد از آن سراغ تست  کتاب جامع می‌روم ونکات مهمی را که در تست زدن کمک زیادی می‌کند وارد کتاب درسی می‌کنم. نکاتی که وارد کتاب کردم را چند بار می‌خوانم. از کتاب سه‌سطحی که تست‌های دشوارتری دارد نیز استفاده می‌کنم.

درس جامعه‌شناسی

ابتدا متن کتاب درسی را به‌طور دقیق می‌خوانم و تمامی نکات، پاورقی‌ها، نوشته‌های زیر عکس را یاد می گیرم. بعد از آن شروع به تست زنی می کنم و تست‌های نکته‌دار را وارد کتاب درسی‌ام می کنم که بیشتر جلوی چشمم باشد.


تهیه و تنظیم توسط: حبیبه محبی (مسول دفترچه دهم و یازدهم انسانی)