دستیابی به فناوری تکثیر گیاه صبر زرد توسط دانشمندان ایرانی

گیاه آلو ورا به لحاظ ارزشی پایه سلول‌های بنیادی در گیاهان است و کاری که در زمینه تکثیر این گیاه انجام شد به دست آوردن سلول بنیادی گیاه و تمایز آن به یک گیاه واحد است که برای سرعت بخشیدن ...

دستیابی به فناوری تکثیر گیاه صبر زرد توسط دانشمندان ایرانی


رئیس جهاد دانشگاهی در‌باره دستیابی دانشمندان ایرانی به فناوری تکثیر سریع گیاه «صبر زرد» یا «آلو ورا»  یادآورشد: این گیاه در صنایع غذایی، صنایع دارویی، آرایشی و بهداشتی کاربرد زیادی دارد.

ارزش تجارت جهانی محصول خام این‌گونه گیاهی حدود 125 میلیون دلار و ارزش محصولات نهایی تولید شده بالغ بر 110 میلیارد دلار است.

به گفته طیبی، تکثیر گیاه آلوورا به روش سنتی با بذر یا پاجوش بسیار طولانی است و کشت صنعتی آن در کوتاه مدت امکان پذیر نیست و  با وجود این، محققان پژوهشکده گیاهان دارویی موفق شدند سرعت تکثیر این گیاه را تا 100 برابر در آزمایشگاه افزایش دهند.

وی افزود: گیاه آلو ورا به لحاظ ارزشی پایه سلول‌های بنیادی در گیاهان است و کاری که در زمینه تکثیر این گیاه انجام شد به دست آوردن سلول بنیادی گیاه و تمایز آن به یک گیاه واحد است که برای سرعت بخشیدن به تکثیر گیاه ضروری است.

رئیس جهاد دانشگاهی از به کار گیری این دانش در گیاه بومی در حال انقراض انقوزه که دارای کاربرد گسترده دارویی و صنعتی است، خبر داد.

 منبع:http://www.hamshahrionline.irمشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24