دیشب درخشش ماه کامل چشم‌ها را خیره کرد

شب گذشته درخشش ماه کامل در آسمان بسیاری از شهرهای جهان صحنه‌های زیبایی را خلق کرد و عکاسان توانستند عکس‌های زیبایی را از درخشش ماه در تاریکی شب به ثبت برسانند.

دیشب درخشش ماه کامل چشم‌ها را خیره کرد

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فاکس نیوز، شب گذشته علاقمندان به نجوم و ستاره شناسی به تماشای تنها قمر کره زمین نشستند که در ابعادی بسیار بزرگ و با درخشش کامل بر فراز آسمان می درخشید.

ماه در قاره آمریکا از ساعت ۵:۴۶ دقیقه عصر در این وضعیت قرار گرفت و درخشش آن در آسمان تا ساعت ۷:۳۵ دقیقه صبح به طول انجامید.

درخشش ماه کامل در پایان ماه بهمن که به «ماه زمستانی» نیز مشهور شده، بر طبق افسانه های قدیمی نتیجه بارش برف سنگین در بسیاری نقاط نیم کره شمالی زمین است که معمولا در این بخش از زمستان رخ می دهد.

دیشب درخشش ماه کامل چشم‌ها را خیره کرد

مشاهده قرص ماه به طور کامل یا بدر، زمانی رخ می دهد که زمین دقیقا میان ماه و خورشید قرار می گیرد.

هنگامی که ماه به نقطه مقابل زمین نسبت به خورشید می‌رسد یا به عبارت دیگر فاصله زاویه‌ای ماه و خورشید ۱۸۰ درجه می‌شود، تمام قرص ماه روشن به نظر می‌رسد که این حالت بدر نامیده می‌شود و اصطلاحا گفته می شود ماه در این موقعیت در حالت مقابله است.

در این حالت فاصله ماه از زمین به حدود ۳۵۶۸۴۶ کیلومتر می رسد که کمترین میزان فاصله ماه از کره زمین محسوب می شود. متوسط فاصله ماه از زمین در حدود ۳۸۴۴۰۰ کیلومتر است.

منبع :