گفت‌وگو با نازنین قاسمی، دانش‌آموز دوازدهم انسانی با تراز 7900

از کلاس نهم تا کنون در آزمون‌های کانون شرکت می‌کنم. قبل از آن هم در سال‌های پنجم و ششم ابتدایی کانونی بودم. درواقع 6 سال عضو کانون بوده‌ام.

گفت‌وگو با نازنین قاسمی، دانش‌آموز دوازدهم انسانی با تراز 7900

گفت‌وگو با نازنین قاسمی، دانش‌آموز دوازدهم انسانی از شیروان با میانگین تراز 7900

با فراشناخت پیشرفت بیش‌تری کردم


از چه سالی به کانون آمدی؟

از کلاس نهم تا کنون در آزمون‌های کانون شرکت می‌کنم. قبل از آن هم در سال‌های پنجم و ششم ابتدایی کانونی بودم. درواقع 6 سال عضو کانون بوده‌ام.


دلیل حضور مداوم شما در آزمون‌های برنامه‌ای چیست؟

هر سال، شرکت در آزمون‌های برنامه‌ای و همراهی با برنامه‌ی راهبردی باعث پیشرفت من بوده است. قرارگیری در محیط رقابتی آزمون‌ها محرکی قوی برای تلاش مداوم است.


در سال‌های پایه از چه ترازی شروع کردی؟

هر سال تراز متفاوتی داشته‌ام. سال دهم در رشته‌ی تجربی با میانگین تراز 5800 و در سال یازدهم در رشته‌ی انسانی با میانگین تراز 7800 درس خواندم. این پیشرفت حاصل علاقه‌‌ام به رشته‌ی انسانی است. با فراشناختی که در سال یازدهم به دست آوردم توانستم امسال به ترازهای بالاتری دست پیدا کنم.


مهم‌ترین ویژگی آزمون‌های برنامه‌ای کانون را چه می‌دانی؟

برنامه‌ریزی مناسب به همراه مرور مداوم کمک زیادی به شناخت نقاط قوت و ضعف می‌کند. هم‌چنین امکان شناخت روش مناسب مطالعه در هر درس برای حفظ نقاط قوت و رفع نقاط ضعف با بررسی آزمون‌ها فراهم است.

نازنین قاسمی، دانش‌آموز دوازدهم انسانی با تراز 7900


آیا در این سال‌ها در آزمون‌های برنامه‌ای غیبت کرده‌ای؟

در سال یازدهم دو بار به دلیل المپیاد ادبی غیبت داشتم؛ اما امسال غیبتی نداشته‌ام. فکر می‌کنم با غیبت در آزمون، برنامه‌ی مطالعاتی بلندمدتم ناقص می‌شود و نمی‌توانم در مورد بخش‌های ناقص به فراشناخت برسم و تسلطم روی این مطالب نسبت به مطالب دیگر کم‌تر می‌شود.


کدام درس‌ها در آزمون‌های برنامه‌ای کانون نقطه‌ی قوت شماست؟

برای درس ریاضی و آمار روشم حل تست‌های کتاب آبی به طور مداوم در بازه‌های زمانی کوتاه و از ساده به پیچیده است. برای تسلط بر ادبیات عمومی، مطالعه‌ی موضوعی مباحث مختلف را انجام می‌دهم. این روش جدیدی است که امسال به کار می‌برم و نسبت به سال‌های قبل نتایج بهتری داشته‌ام. برای درس فلسفه و منطق، اول کتاب درسی را کامل می‌خوانم تا بر نکات آن مسلط شوم. سپس تست آموزشی حل می‌کنم و نکات تست‌ها را در حاشیه‌ی کتاب درسی می‌نویسم. درنهایت هم تست‌های زمان‌دار کار می‌کنم.


آیا درسی بوده که برایت چالشی باشد و روش مطالعه‌ات را در آن تغییر داده باشی؟

در درس زبان انگلیسی مشکل داشتم. قبل از این در روزهای خاصی از هفته این درس را می‌خواندم و بلافاصله تست می‌زدم؛ ولی امسال به پیشنهاد پشتیبان ویژه‌ام، روزانه در بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت به طور مداوم مطالعه می‌کنم و بین تمرین‌های تستی، فاصله‌ی چندروزه در نظر می‌گیرم. مرور مداوم لغات این درس در زمان‌های استراحت باعث تسلط بیش‌ترم شده است.


آیا از دفتر برنامه‌ریزی استفاده می‌کنی؟

با استفاده از دفتر برنامه‌ریزی می‌توانم بعد از آزمون، نتیجه‌ام را با میزان تلاشم مقایسه کنم، برنامه‌ریزی مناسبی برای هفته‌های بعد داشته باشم و ساعت مطالعه‌ام را به صورت درس به درس و هفتگی بررسی کنم.


از آزمون‌های برنامه‌ای کانون خاطره‌ی آموزشی هم داری؟

در یکی از آزمون‌ها به دلیل سخت بودن سؤالات و عدم مدیریت زمان، دچار نگرانی شدم؛ ولی با تسلط بر خودم توانستم یکی از بهترین نتایج را در این آزمون بگیرم. این نتیجه‌ی خوب را حاصل اطمینان به خودم می‌دانم.


شغل و تحصیلات پدر و مادر شما چیست؟

پدرم کارشناس علوم تجربی و فرهنگی است. مادرم با مدرک دیپلم، خانه‌دار است.


پدر و مادر چگونه با شما همراهی می‌کنند؟

مهم‌ترین کمک پدر و مادرم فراهم کردن محیطی آرام برای مطالعه است. با مشورت‌ها و نظراتی که ارائه می‌دهند در بسیاری از موارد به راه‌های مناسب‌تری برای پیشرفت دست پیدا می‌کنم.


مهم‌ترین ویژگی آموزشی شما چیست؟

رقابت‌پذیری مهم‌ترین ویژگی آموزشی من است. از وجود رقیبی که رقابت با او باعث پیشرفتم می‌شود لذت می‌برم.

نازنین قاسمی، دانش‌آموز دوازدهم انسانی با تراز 7900


جمع بندی کل کتاب از شیمی 1 دهم
دهم رياضى     دبیر : سعید محسن زاده