گفت‌وگو با ستاره موسوی از نوشهر (تیزهوشانی)

از کودکی دوست داشتم جراح قلب بشوم. سوم دبستان که بودم کتابی با عنوان «شگفتی‌های بدن انسان» خواندم که مرا به زیست‌شناسی و رشته‌ی تجربی علاقه‌مند کرد.

گفت‌وگو با ستاره موسوی از نوشهر (تیزهوشانی)

پدرم قهرمان زندگی من است

تهیه و تنظیم: پرستو عسکری

ستاره موسوی در یک نگاه

شهر: نوشهر (مازندران)

معدل سال نهم: 20

مدرسه: فرزانگان

سال‌های حضور در کانون: از کلاس هفتم تا دهم تجربی به مدت 4 سال

تحصیلات و شغل پدر: کارشناسی ارشد منابع طبیعی، کارشناس اداره‌ی منابع طبیعی

تحصیلات و شغل مادر: کاردانی IT، خانه‌دار

گفت‌وگو با ستاره موسوی از نوشهر (تیزهوشانی)


چرا تصمیم گرفتی در آزمون‌های کانون شرکت کنی؟

ششم دبستان که بودم یکی از دوستانم در آزمون‌ها شرکت می‌کرد و به‌وضوح پیشرفت درسی‌اش و این‌که توانست در آزمون تیزهوشان قبول شود دیدم. من هم تصمیم گرفتم با شرکت در آزمون‌ها، خودم را برای قبولی در آزمون تیزهوشان پایه‌ی نهم آماده کنم. همیشه از کودکی وقتی تبلیغات کانون را در تلویزیون می‌دیدم دوست داشتم من هم دانش‌آموزِ کانون باشم.


پس در آزمون تیزهوشان پایه‌ی ششم پذیرفته نشده بودی؛ درست است؟

بله؛ در ششم دبستان در آزمون‌های کانون شرکت نکرده بودم و به دنبال آن در آزمون تیزهوشان هم پذیرفته نشدم. از همان روزی که نتیجه‌ام را فهمیدم تلاش و مطالعه برای آزمون تیزهوشان نهم را شروع کردم و در کانون ثبت ‌نام کردم. خدا را شکر امسال توانستم جزء 4 نفری باشم که در رشته‌ی تجربی به دبیرستان فرزانگان بروم.


آزمون‌های کانون چگونه به قبولی‌ات در آزمون ورودی تیزهوشان کمک کرد؟

من در تست زدن قوی نبودم. بعد از هر آزمون، به همراه پدرم سؤالات را تحلیل و بررسی می‌کردیم و با توجه به نتیجه‌ام در آزمون‌ها به دنبال روش‌هایی می‌گشتیم که در درس‌ها پیشرفت کنم و عملکردم در آزمون‌ها بهبود پیدا کند. در طول این سال‌ها مدیریت زمان را نیز یاد گرفتم و توانستم در آزمون تیزهوشان به کار ببرم. بعد از گذشت چندین آزمون به این نتیجه رسیدم که به جای این‌که هدفم را بر اساس تراز و رتبه بگذارم عملکردم را در هر آزمون بررسی کنم تا بدانم چه نکات جدیدی را آموخته‌ام و اشکالاتم را برای آزمون تیزهوشان اصلاح کنم.


پدر و مادر در موفقیت تو چه نقشی داشتند؟

پدر و مادرم از نظر مالی و عاطفی همواره حامی من بوده‌اند. همیشه با پدرم راجع ‌به جزئیاتِ مسیر درسی‌ام مشورت می‌کنم. او بهترین راهنمای من است. شناختی که پدرم از من دارد و تجربیاتش همیشه برایم راهگشا بوده است. مادرم هم از نظر انگیزه‌بخشی و تشویق همیشه حمایتگرِ من بوده است.


چه کسی برایت برنامه‌ریزی می‌کند؟

با استفاده از دفتر برنامه‌ریزی با توجه به شناختی که از خودم پیدا می‌کنم، هر هفته برنامه‌ریزی می‌کنم. سعی می‌کنم برنامه‌ام به گونه‌ای باشد که هر روز، هم درس‌های همان روز را بخوانم و هم درس‌های فردای مدرسه را مرور کنم.


در دوره‌ی متوسطه‌ی اول دبیری داشتی که بر موفقیت تو اثرگذار بوده باشد؟

بله؛ خانم مصلحی، دبیر مطالعات اجتماعی در کلاس هشتم و نهم، واقعاً به من انگیزه‌ی زیادی می‌دادند. خانم خداوردی هم دبیر زبان بودند و کمک زیادی به من کردند. از ایشان تشکر می‌کنم.

گفت‌وگو با ستاره موسوی از نوشهر (تیزهوشانی)


چرا رشته‌ی تجربی را برای ادامه‌ی تحصیل انتخاب کردی؟

از کودکی دوست داشتم جراح قلب بشوم. سوم دبستان که بودم کتابی با عنوان «شگفتی‌های بدن انسان» خواندم که مرا به زیست‌شناسی و رشته‌ی تجربی علاقه‌مند کرد و باعث شد بتوانم علاقه‌‌ام را کشف کنم.


برای پیشرفت در نیم‌سال دوم چه تصمیمی داری؟

می‌خواهم در نیم‌سال دوم دفتر برنامه‌ریزی را با جدیت و دقت بیش‌تری تکمیل کنم، تحلیل آزمون‌ها را طبق روال قبل با نظم و دقت انجام بدهم و راهکارهایی را که در طول نیم‌سال اول برای یادگیریِ بهتر کشف کرده‌ام در نیم‌سال جدید به کار بگیرم. مثلاً متوجه شدم که درس زیست‌شناسی را با تصاویر شماتیک بهتر یاد می‌گیرم. باید در نیم‌سال دوم به این موضوع توجه داشته باشم.


در کنار درس خواندن، فعالیت‌های دیگری هم داری؟

کتاب‌های غیر درسی مطالعه می‌کنم. سعی می‌کنم بین کتاب‌های درسی و غیر درسی‌ام ارتباط برقرار کنم و کتاب‌هایی بخوانم که اطلاعاتم را در زمینه‌ی رشته‌ام بالاتر می‌برد. در کلاس‌های المپیاد زیست هم شرکت می‌کنم. اخیراً کتاب «کافکا در ساحل» و «هبوط در کویر» را مطالعه کرده‌ام.


وقتی کلاس نهم بودی برای دوران نوروز چه برنامه‌ای داشتی؟

از کارنامه‌ی بازیابی در دوران نوروز کمک گرفتم. هر روز درس می‌خواندم و اشتباهاتی را که در آزمون‌ها داشتم بررسی می‌کردم تا بتوانم در آزمون تیزهوشان موفق شوم. روزی سه الی چهار ساعت درس خواندن در دوران نوروز برایم بسیار مفید بود. آزمون‌های غیر حضوری را هم در دوران عید دوباره بررسی کردم.


الگویت در زندگی چه کسی است؟

پدرم، قهرمان زندگی من است. او همیشه هوشمندانه عمل می‌کند و از اتفاقات جزئی به‌سادگی عبور نمی‌کند. پدرم همیشه می‌گوید انسانِ متفاوت، متفاوت می‌اندیشد و متفاوت عمل می‌کند.


چه صحبتی با دانش‌آموزان متوسطه‌ی اول داری؟

با آرامش درس بخوانند و به خودشان و توانایی‌های‌شان باور داشته باشند. هر هدفی داشته باشند اگر تلاش کنند به آن خواهند رسید.

گفت‌وگو با ستاره موسوی از نوشهر (تیزهوشانی)

گفت‌وگو با ستاره موسوی از نوشهر (تیزهوشانی)