آشنایی با رشته‌ی صنایع نساجی

صنعت نساجی، عهده‌دار تولید انواع مختلف منسوجات ازجمله پوشاک، فرش، موکت و... است.

آشنایی با رشته‌ی صنایع نساجی

صنعت نساجی، عهده‌دار تولید انواع مختلف منسوجات ازجمله پوشاک، فرش، موکت و... است. این صنعت وقتی شکل گرفت که بشر برای تهیه‌ی لباس و پوشاک و محافظت از خود در برابر سرما و گرما، به آن روی آورد. نساجی رشته‌ای است که دانش و توانایی لازم را برای اداره‌ی بخش‌های مختلف این صنعت ارائه می‌دهد. با توجه به رشد جمعیت، این صنعت اعتبار ویژه‌ای پیدا کرده است. این رشته در هنرستان، در گروه تحصیلی مواد و فرآوری جای دارد.

ویژگی‌ها و مهارت‌های مورد نیاز

مانند سایر رشته‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی، برای ورود به رشته‌ی صنایع نساجی، لازم است ویژگی‌های لازم را داشته باشید. نقش علاقه در این رشته غیر قابل انکار است. هم‌چنین برای ورود به این رشته باید دارای خلاقیت، ذوق و استعداد در زمینه‌های مرتبط مانند طراحی، رنگ، چاپ و... باشید. داشتن پایه‌ی مناسب ریاضی برای تجزیه و تحلیل و محاسبات در این رشته، ضروری است. در برخی از گرایش‌ها لازم است پایه‌ی فیزیک مناسبی نیز داشته باشید. از توانایی‌های لازم دیگر می‌توان به روحیه‌ی انجام کار‌های مدیریتی، توانایی کار با نیروی زیاد و علاقه‌مندی به کار با ماشین‌آلات صنعتی اشاره کرد.

فرصت‌های شغلی رشته‌ی صنایع نساجی

صنعت نساجی بعد از صنعت نفت، بزرگ‌ترین صنعت کشور است. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند در بخش‌های مختلفی فعالیت داشته باشند. از این جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کارخانجات نساجی، اداره‌ی نساجی و پوشاک وزارت صنایع، بخش نساجی وزارت کار، بخش نساجی وزارت دادگستری، سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی و مراکز تحقیقاتی مانند مرکز تحقیقات جهاد سازندگی، آزمایشگاه فیزیک نساجی، کار با ماشین‌های حلاجی، کارگاه بافندگی نساجی، کارگاه‌های ریسندگی، اپراتورهای ماشین‌های نساجی و...

دانش‌آموزان هنرستانی می‌توانند پس از تحصیل در دوره‌ی کاردانی، وارد مقاطع بالاتر ازجمله کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری شوند و پس از پایان تحصیلات، در زمینه‌های گفته‌شده مشغول به فعالیت شوند.

درس‌های اختصاصی رشته‌‌ی صنایع نساجی در هنرستان

سال دهم

سال یازدهم

سال دوازدهم

- تعیین ویژگی‌های الیاف نساجی

- ریسندگی

- دانش فنی پایه

- عملیات مقدماتی بافندگی و طراحی پارچه

- رنگرزی

- چاپ و تکمیل نساجی

- بافندگی

- دانش فنی تخصصی

آشنایی با برخی از درس‌های رشته‌‌ی صنایع نساجی

درس تعیین ویژگی‌های الیاف نساجی: برخی از مباحثی که در این درس به آن‌ها پرداخته می‌شود عبارت‌اند از تعیین ویژگی‌های الیاف گیاهی، تعیین ویژگی‌های الیاف حیوانی، تعیین ویژگی‌های الیاف بازیافته، تعیین ویژگی‌های الیاف مصنوعی (نایلون)، تعیین ویژگی‌های الیاف پلی‌استر، اکریلیک و... .

درس رنگرزی: برخی از مباحثی که در این درس به آن‌ها پرداخته می‌شود عبارت‌اند از رنگرزی الیاف سلولزی، رنگرزی الیاف حیوانی، رنگرزی الیاف بازیافته، رنگرزی الیاف مصنوعی، رنگرزی مخلوط الیاف و... .

درس ریسندگی: برخی از مباحثی که در این درس به آن‌ها پرداخته می‌شود عبارت‌اند از حلاجی (حلاجی اتوماتیک و غیر اتوماتیک)، کاردینگ، کشش و شانه‌زنی (چندلاکنی فتیله، شانه‌زنی پنبه و...)، چرخانه و نیم‌تاب (ریسندگی چرخه‌ای، ماشین نیم‌تاب)، تمام‌تاب و... .

درس چاپ و تکمیل کالای نساجی: برخی از مباحثی که در این درس به آن‌ها پرداخته می‌شود عبارت‌اند از چاپ منسوجات سلولزی، چاپ منسوجات مصنوعی، چاپ کالای مخلوط، تکمیل مقدماتی، تکمیل نهایی و... .