نمونه برداری فضاپیمای ژاپنی از سیارک چسبیده به خورشید

ژاپن با اعزام فضاپیمای هایابوسای 2 به سیارک کوچک ریوگو در نزدیکی خورشید قصد دارد از آن نمونه برداری کرده و مقداری از خاک آن را جمع آوری کند.

نمونه برداری فضاپیمای ژاپنی از سیارک چسبیده به خورشید

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از نیواطلس، ژاپن با اعزام فضاپیمای هایابوسای 2 به سیارک کوچک ریوگو در نزدیکی خورشید قصد دارد از آن نمونه برداری کرده و مقداری از خاک آن را جمع آوری کند.

 Ryugu سیارکی با قطر تنها یک کیلومتر است و ژاپنی ها قصد دارند فضاپیمای Hayabusa 2 را تا حد امکان به سطح سیارک مذکور نزدیک کنند تا بتوانند عملیات خاک برداری را انجام دهند.

بدین منظور چند گلوله فلزی به سمت سطح سیارک مذکور شلیک خواهد شد تا گرد و خاک ایجاد شده توسط چنگک های مخصوصی جمع آوری شود.

Hayabusa 2 در سال 2014 توسط ژاپنی ها به فضا پرتاب شد و سال گذشته سرانجام توانست به نزدیکی سیارک Ryugu برسد. این اولین بار است که یک فضاپیما با استفاده از سخت افزارهای پیشرفته خود موفق به جمع آوری نمونه خاک از یک سیارک در فاصله ای نزدیک به خورشید می شود.

پیش از این ژاپنی ها با ارسال دستگاه هایی پیشرفته به سطح این سیارک در شهریور ماه و با استفاده از حسگرها و دوربین های آنها اطلاعات ذی قیمتی در مورد سیارک Ryugu جمع آوری کرده بودند. از این اطلاعات برای تعیین نقطه ای مناسب به منظور فرود Hayabusa 2 بر روی سیارک یادشده هم استفاده خواهد شد.

منبع :