درختان جوان دی‌اکسید کربن را بهتر جذب می‌کنند

کارشناسان علمی دریافتند، درختان جوان به میزان قابل توجهی دی‌اکسید کربن را بهتر از درختان پیر و سالخورده جذب می‌کنند.

درختان جوان دی‌اکسید کربن را بهتر جذب می‌کنند

به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس به نقل از ساینس دیلی‌میل، کارشناسان ادعا می‌کنند، درختان جوان دست کم 25 درصد بهتر از درختان پیر جنگل‌های بارانی آمازون دی‌اکسید کربن هوا را جذب می‌کنند.

نتایج یک بررسی نیز حاکی از‌ آن است که در فاصله سال‌های 2002 تا 2014 کسر بزرگی از دیاکسید کربنمتصاعد شده توسط بشر را درختان جوان جذب کرده‌اند. 

بررسی کارشناسان علمی نشان داده است،  درختانی که کمتر از 140 سال عمر دارند بیش از نیمی از دی‌‌اکسید کربن هوا را جذب می‌کنند و این در حالیست که گزارش‌‌های قبلی مدعی بودند، درختان هرچه پیرتر باشند در جذب دی‌اکسید کربن تواناترند.

محققان دانشگاه بیرمنگام دریافتند، پس از آتش‌سوزی‌های جنگلی که رخ می‌دهد، این درختان جوان هستند که نقش ویژه‌ای در پاک‌سازی هوا ایفا می‌کنند.

Tom Pugh، نویسنده این پژوهش از دانشگاه بیرمنگام می‌گوید: این تحقیق نشان می‌دهد که چقدر دی‌اکسید کربن می‌تواند توسط جنگل‌های رو به رشد در آینده جذب شود و تا چه حد این تصور غلط است که درختان نوپا قادر به پاکسازی هوا نیستند.

علاوه بر این، نتایج این پژوهش کمک می‌کند تا محققان و برنامه‌ریزان تصمیم‌گیری‌های هدفمند و آگاهانه در مورد مدیریت جنگل‌ها را اتخاذ کنند.


منبع :