اکنون زمان تثبیت است

تا امروز بخش قابل توجهی از مطالب درسی را خوانده و آزمون داده‌اید. اکنون هرچه بیش‌تر این مطالب را بخوانید، کم‌تر یاد خواهید گرفت.

اکنون زمان تثبیت است

تا امروز بخش قابل توجهی از مطالب درسی را خوانده و آزمون داده‌اید. اکنون هرچه بیش‌تر این مطالب را بخوانید، کم‌تر یاد خواهید گرفت. همه‌ی ما تصور می‌کنیم که هر چه‌قدر یک مطلب را بیش‌تر بخوانیم، آن را بهتر یاد می­‌گیریم. به همین دلیل برای حفظ یک موضوع، بارها و بارها آن را تکرار می‌کنیم. اما درواقع این‌طور نیست. آن یادگیری که با تکرار مداوم به دست می‌آید، گذرا بوده و به راحتی فراموش می‌شود.

چندباره‌خوانی نه تنها به تسلط شما کمکی نمی‌کند، بلکه علاوه بر زمان‌بر بودن، ماندگار نیست. چون در حافظه‌ی بلند مدت تثبیت نمی‌شود. ضمن این که ذهن با مطالب آشنایی پیدا می‌کند و به اشتباه تصور می ‌کند که بر مطالب تسلط یافته است. نکته در اینجا است که حتی در صورت یادگیری این مطالب، فراموشی آن‌ها بسیار سریع‌تر خواهد بود.

حالا که بخش قابل توجهی از مطالب درسی را مطالعه کرده‌اید، از این پس بیش‌ترین وقت خود را به تست زدن و امتحان گرفتن از خود بگذرانید تا نقاط قوت و نیاز به تلاش خود را کشف کنید. تنها راه جلوگیری از فراموش کردن مطالب درسی و افزایش تسلط بر آن‌ها، تست زدن و آزمون گرفتن از خودتان است.