آن چه باید درباره آزمون 3 اسفند پایه نهم بدانید

چند نکته که باید در آزمون 3 اسفند مقطع نهم به آن توجه کنید.

آن چه باید درباره آزمون 3 اسفند پایه نهم بدانید
آن چه باید درباره آزمون 19 بهمن پایه نهم بدانید

چند نکته که باید در آزمون 3 اسفند مقطع نهم به آن توجه کنید. با مطالعه این متن با کلیات آزمون 3 اسفند مقطع نهم آشنا می‌شوید.

آن چه باید درباره آزمون 3 اسفند پایه نهم بدانید

آن چه باید درباره آزمون 19 بهمن پایه نهم بدانید

نویسنده:مونا علیزاده‌مقدم

هر آن چه راجع به آزمون 3 اسفند نهم متوسطه عادی باید بدانیم:

آزمون 3 اسفند دومین آزمون از آزمون‌های پروژه 5 یعنی پروژة آغاز نیم‌سال دوم است. شما در این آزمون مطالب نیم‌سال دوم را مرور خواهید کرد.

آن چه باید درباره آزمون 3 اسفند پایه نهم بدانید

چیدمان سؤالات، زمان‌بندی و اطلاعات کلی آزمون 3 اسفند عادی در جدول زیر قابل مشاهده است:

نام درس

تعداد سؤال

شماره سؤال

شماره صفحه

زمان پاسخ‌گويي

فارسي

10

1

3

10 دقيقه

عربي

10

11

5

10 دقيقه

پیام‌های آسمان

5

21

7

5 دقيقه

مطالعات اجتماعی

5

26

8

5 دقيقه

زبان انگليسي

10

31

9

10 دقيقه

رياضي - عادی

20

41

10

30 دقيقه

رياضي - موازی

20

61

13

30 دقيقه

علوم تجربی

20

81

16

25 دقيقه

علوم تجربی (تفکیکی)

20

101

20

25 دقیقه


  • همان‌طور که در جدول بالا مشاهده می‌شود، در آزمون 3 اسفند عادی، دو مجموعه 20 سؤالی ریاضی در اختیار دارند که فقط باید به یکی از آن‌ها پاسخ بدهند یا سؤالات ریاضی عادی و یا سؤالات ریاضی موازی.

  • در بخش علوم تجربی همانند آزمون‌های گذشته، سؤالات در دو بخش 20 سؤالی عادی و تفکیکی در اختیار دانش‌آموزان قرار خواهد گرفت که از بین آن‌ها باید به یکی از دو مجموعه پاسخ بدهند.

لطفاً قبل از پاسخ‌گویی به سؤالات این آزمون به موارد زیر توجه کنید:

به سؤالات نظرخواهی توجه کنید و قبل از پاسخ‌گویی به سؤالات آزمون، حتماً به آن‌ها پاسخ دهید. پاسخ شما در ارزیابی و تصمیم‌گیری‌های کلی گروه نهم تأثیرگذار است.

مرور آزمون‌های گذشته خصوصاً بررسی اشکالات شما در این آزمون‌ها می‌تواند در نتیجه‌گیری بهتر شما در آزمون 3 اسفند مؤثر باشد.

در حین پاسخ‌گویی به سؤالات آزمون، زمان خود را مدیریت کنید. این مسئله می‌تواند در نتیجه‌گیری بهتر شما اثرگذار باشد.

با توجه به این که در هر مجموعه ده تایی از سؤالات آزمون 3 اسفند، یک سؤال نگاه به گذشته (از آزمون 19 بهمن) وجود دارد، مطالعه دقیق دفترچه آزمون 19 بهمن می‌تواند به شما کمک کند تا 10 درصد سؤالات دفترچه 3 اسفند را درست پاسخ دهید.

لطفاً به جدول هدف‌گذاری دهدهی در ابتدای هر مجموعه سؤال دقت کنید و با توجه به نتیجه‌ای که از آزمون‌های قبلی به دست آورده‌اید، آن را پر کنید تا آن را با نتایجی که بعد از آزمون 3 اسفند به دست می‌آورید، مقایسه کنید. این کار به شما کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف خود را بهتر بشناسید و نقاط قوت خود را تقویت کنید و نقاط ضعفتان را بهبود ببخشید.
هر آن چه راجع به آزمون 3 اسفند نهم متوسطه تیزهوشان باید بدانیم:

پس از پاسخ‌گویی به سؤالات دفترچه عادی، دفترچه آزمون تیزهوشان در اختیار همه شما قرار خواهد گرفت. پیش‌روی مباحث در دفترچه آزمون تیزهوشان 3 اسفند به صورت زیر است:

آن چه باید درباره آزمون 3 اسفند پایه نهم بدانید

در آزمون تیزهوشان 3 اسفند علاوه بر این که همه مطالب نیم‌سال اول پایه نهم و پایه هشتم دوره خواهند شد، مطالب نیم‌سال دوم نیز مورد سؤال خواهند بود. چیدمان سؤالات، زمان‌بندی و اطلاعات کلی آزمون تیزهوشان 3 اسفند در جدول زیر قابل مشاهده است.

نام درس

تعداد سؤال

شماره سؤال

شماره صفحه

زمان پیشنهادی

استعداد تحلیلی

5

125-121

3

5 دقيقه

قرآن و پیام‌های آسمان

5

130-126

5

5 دقیقه

فارسی

10

140-131

6

10 دقیقه

مطالعات اجتماعی

5

145-141

8

5 دقیقه

علوم تجربی

15

160-146

9

20 دقیقه

ریاضی

10

170-161

13

15 دقیقه


همان‌گونه که مشاهده می‌کنید، موارد درسی آزمون تیزهوشان 3 اسفند که برای شما در نظر گرفته شده‌است، مشابه آزمون اصلی ورودی مدارس تیزهوشان است.

لطفاً در پاسخ‌گویی به سؤالات این دفترچه به موارد زیر توجه کنید:

این دفترچه به تعداد تمام دانش‌آموزان مقطع نهم چاپ شده‌است و به‌طور رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد، از این رو توصیه می‌شود در صورتی که تمایلی به پاسخ‌گویی به سؤالات این دفترچه در حوزه امتحانی خود ندارید، حتماً آن را از مسئولین حوزه دریافت کنید و در منزل سؤالات این دفترچه را مطالعه کنید.

همانند آزمون اصلی ورودی مدارس تیزهوشان، در آزمون 3 اسفند تیزهوشان نیز 70 درصد سؤالات هر مجموعه از مباحث پایه نهم و 30 درصد سؤالات آن، از مباحث پایه هشتم مطرح شده‌است.

با توجه به این که اکثر سؤالات تیزهوشان بر اساس متن کتاب‌های درسی پایه نهم طراحی شده‌اند، مطالعه سؤالات این دفترچه به همه دواطلبان پایه نهم توصیه می‌شود.