کاظم قلم چی: برنامه ریزی برای نوروز،به این چهار سوال پاسخ دهید

کانونی‌ها ابزار مهمی برای برنامه ریزی نوروز دارند : تابلوی نوروزی . این تابلو در طی بیست سال گذشته هر سال دقیق‌تر و کامل‌تر و ساده‌تر شده است .

کاظم قلم چی: برنامه ریزی برای نوروز،به این چهار سوال پاسخ دهید


برای برنامه ریزی نوروز به این چهار سوال پاسخ دهید

کانونی‌ها ابزار مهمی برای برنامه ریزی نوروز دارند : تابلوی نوروزی . این تابلو در طی بیست سال گذشته هر سال دقیق‌تر و کامل‌تر و ساده‌تر شده است .

 

برای برنامه ریزی نوروز به این چهار سوال پاسخ دهید

کانونی ها ابزار مهمی برای برنامه ریزی نوروز دارند : تابلوی نوروزی . این تابلو در طی بیست سال گذشته هر سال دقیق تر و کامل تر و ساده تر شده است . از سوی دیگر آمار و انفورماتیک و تکنولوژی هم در خدمت شماست تا خیلی دقیق و به سادگی برای نوروز خود برنامه ریزی کنید . هم اکنون تمام اطلاعات چندماه گذشته تان ، از مهر تاکنون به صورت منسجم و یک  پارچه  و پردازش شده در اختیار شماست تا بتوانید تابلوی نوروزی و برنامه ی نوروز را تکمیل کنید .

 

برای تکمیل تابلوی نوروزی به چهار  سوال  پاسخ دهید :

سوال اول روی کدام درس  ها وکدام مباحث  می خواهید بیشتر تمرکز کنید ؟ کارنامه ی پنج نوع درس و کارنامه ی مبحثی در اختیار شما ست . با مراجعه به صفحه ی شخصی تان در سایت کانون می توانید اولویت های خود را با دقت انتخاب کنید.

سوال دوم : چند ساعت می خواهید درس بخوانید ؟ دفتر برنامه ریزی به شما کمک می کند تا تصمیم واقع بینانه ای بگیرید . حتی اگر یک ماه دفتر برنامه ریزی تان را تکمیل کرده باشید می توانید تصمیمی برمبنای توانایی واقعی و سطح اراده ی خودتان بگیرید .

سوال سوم :  روی کدام تست ها   و مسائل  می خواهید بیشتر تمرین و تمرکزکنید ؟  ( سه منبع مهم در اختیار شماست )

سوال های آزمون هایی که داده اید ؟  به کدام سوال ها اولویت بیشتری خواهید داد ؟ درست ها ؟ اشتباه ها  ؟ یا نزده ها ؟ کدام نزده ها ؟ (کارنامه ی بازیابی و کارنامه ی اشتباهات )در اختیار شماست  .

با سوال های نشان دار از کتاب های آبی یا منابع خودتان شروع می کنید یا با سوال های آزمون های قبلی تان در کانون ؟

کتاب  های ویژه ی ایام نوروز : نوروز  و کتاب  زرد ؟ اولویت را به  کدام می دهید ؟  

 

سوال چهارم : در نوروز چقدر می خواهید پیشرفت کنید ؟ نمره ی چند از 10 خود را از کارنامه های 5 بهمن  و 21 دی  ببینید و برای آزمون های 7 فروردین و 17 فروردین هدف گذاری کنید . کارنامه ی سکو های مقایسه در اختیار شماست . آیا کارنامه ی سکوهای مقایسه را بررسی کرده اید ؟

 

برای  هر کدام از این چهار سوال یک ستون در تابلوی نوروزی وجود دارد . 


پاسخ به سوال اول :  به کدام درس ها و مبحث ها اولویت می دهید ؟ اولویت هایتان را مشخص کنید

 در ستون اول تابلوی نوروزی که نام درس ها و مبحث ها نوشته شده است . ابتدا  با  استفاده از رنگ های آبی و سبز و  زرد و قرمز میزان تسلط خودتان را به هر مبحث مشخص کنید . سپس به  این  سوال مهم پاسخ دهید  : در ایام نوروز روی کدام درس ها می خواهید بیشتر تمرکز کنید

ایا می خواهید مبحث هایی را که  با رنگ قرمز مشخص  کرده اید بیشتر بخوانید (یعنی آن ها یی  را  که نخوانده اید و بلد نیستید )؟

یا این که می خواهید بیشتر وقت خود را صرف رفع اشکال کنید و اشتباهات و یادگیری های ناقص خود را تصحیح کنید ؟ 

یا این که اولویت اول شما این است  که  نقاط قوت خود را به نقاط قوت پایدار تبدیل کنید ؟ 

هر سه کار لازم  و درست هستند اما همان گونه که هر مربی ورزشی یک راهبرد  و استراتژی  مشخص دارد شما هم باید مشخص کنید که کدام یک را در اولویت قرار می دهید ؟ تصمیم با خود شماست  و البته  به این موضوع هم توجه کنید که دوران طلایی نوروز زمان محدود و مشخصی دارد و نمی توانید در فاصله ی 10 تا 15 روز دوران نوروز  همه ی کارها را  انجام دهید . یکی از ویژگی های نابغه ها قدرت تشخیص اولویت هاست . شما هم مثل نابغه  ها رفتار کنید اولویت های خود را به طور واضح و صریح مشخص کنید  .

در این جا  یک روش به شما پیشنهاد می کنم  این سه کار را برای نوروز  انجام دهید :

گام  اول : پیشنهاد می کنم مطالعه ی هر درس را با پاسخ گویی به سوال های آزمون همان درس که قبلا درست پاسخ داده بودید آغاز کنید .  مطمئن  می شوید کدام مطالب را بلد هستید و نیاز به مطالعه ی مجدد ندارند و کدام مطالب را فراموش کرده اید و باید بیشتر مطالعه کنید .

توهم یادگیری تصحیح می شود: وقتی به سوال هایی که قبلا درست پاسخ داده بودید جواب می دهید ،  توهم یادگیری تان تصحیح می شود یعنی متوجه می شوید که بعضی مطالب را که فکر می کردید بلد هستید واقعا بلد نیستید

تو هم فراموشی تصحیح می شود : توهم فراموشی تان  هم تصحیح می شود .  به خیلی از سوال ها می توانید پاسخ صحیح بدهید و متوجه می شوید خیلی از مطالبی که فکر می کردید فراموش کرده اید واقعا فراموش نشده اند و  آن ها را بلد هستید . 

مرور سریع  و تنظیم نقشه ی مطالعه : با امتحان دادن از سوال هایی که قبلا درست پاسخ داده اید درس ها را یک بار سریعا مروز می کنید و نقشه ی مطالعه را در ذهنتان تنظیم  می کنید

گام دوم : رفع  اشکال کنید . همه ی سوال هایی را که در آزمون های قبلی اشتباه پاسخ داده بودید ، دوباره  پاسخ دهید . در کارنامه ی اشتباهات به اطلاعاتی که در زیر هر سوال نوشته شده توجه کنید و سطح دشواری سوال را هم ببینید همه ی سوال های ساده و متوسط را یاد بگیرید . اشتباهات شما   یک جواهر پنهان  هستند که  سبب پیشرفت سریع شما می شوند . مبحت های تلنگری همین ها هستند با یک تلنگر پیشرفت زیاد می کنید . این ها مباحثی هستند که قبلا برایشان وقت گذاشته بودید ولی یا  در دام آموزشی افتاده اید یا این که یادگیری تان ناقص بوده است

گام  سوم : بعضی سوال های  نزده را پاسخ دهید .به سراغ سوال هایی بروید که قبلا پاسخ نداده بودید و در آزمون سفیدگذاشته بودید  لازم نیست همه ی سوال های نزده را تمرین کنید.  اولویت را به سوال هایی بدهید که ساده تر هستند البته اگر ترازتان از 6000 بیشتر است می توانید  تصمیم بگیرید که بیشتر سوال های نزده و سفید را تمرین کنید و اگر ترازتان  در یک درس بیشتر از 7000 است همه ی  سوال های نزده را تمرین کنید .. سوال هایی که سفید گذاشته اید معمولا در درس ها و مبحث هایی بیشتر هستند که آن ها را نخوانده بودید . به این ترتیب در مورد مبحث هایی که نخوانده اید. به سراغ قسمت هایی می روید که راحت تر یاد می گیرد


پاسخ به سوال دوم : می خواهید چند ساعت مطالعه کنید :

 

دفتر برنامه ریزی را بردارید به سراغ صفحه ی 182 بروید و اگر تاکنون صفحه ی 182 را تکمیل نکرده اید چند دقیقه وقت بگذارید و جمع ساعت های مطالعه ی هفته ها را در این صفحه وارد کنید. حتی اگر دفتر را به طور مرتب تکمیل نکرده اید جمع ساعات مطالعه ی همان هفته هایی که دفتر را پر کرده اید در صفحه ی 182 بنویسید  این کار فقط چند دقیقه وقتتان را می گیرد  اما به شما کمک می کند به جای حدس و گمان  بهتر بتوانید تصمیم بگیرید که توانایی زحمت کشی و تلاش شما در چه حد است وقتی به ساعت های  مطالعه ی قبلی خود توجه کنید بهتر تصمیم می گیرید که در نوروز چقدر می توانید درس بخوانید . در ستون  تابلوی نوروزی که مربوط به پیش بینی  ساعات مطالعه است بر اساس توانایی واقعی و میزان واقعی اراده ی خود تصمیم بگیرید تا برنامه ای واقع بینانه تنظیم کنید. یا به اندازه ی آرزوهایتان تلاش کنید یا این که به اندازه ی تلاشتان آرزو کنید.

 

پاسخ به سوال سوم : کدام سوال ها را تمرین می کنید؟  کدام سوال ها را در اولویت قرار می دهید ؟

برای دوران طلایی نوروز سه منبع دارید . سوال های آزمون های گذشته ی خودتان ، سوال های نشان دار در کتاب های خودتان ، کتاب نوروز که مخصوص دوران طلایی  است ؟

منبع اول سوال های آزمون های گذشته ی کانون  که در پاسخ به سوال اول نحوه ی پاسخ گویی را توضیح دادم شما می توانید سه دسته سوال  ( صحیح ، اشتباه ، نزده ) را از  صفحه ی شخصی تان درسایت کانون دانلود کنید یا این که به  پشتیبانتان سفارش دهید  جزوه ی هوشمند شما را برایتان تهیه کند .جزوه ی هوشمند  هر سه دسته سوال را   در یک جا  به صورت مبحث بندی برایتان جمع آوری کرده است .

 

منبع دوم : سوال های نشان دار خود شما در میان کتاب های آبی و سه سطحی  یا کتاب های دیگری است که قبلا تمرین کرده اید و خودتان نشان دار کرده اید تا در یک فرصت مناسب به سراغشان بروید . دوران طلایی نوروز بهترین زمان برای این است که سوال های نشان دار قبلی خود را مجددا تمرین کنید

منبع سوم : یک منبع ویژه برای دوران نوروز کتاب نوروز است که مخصوص همین زمان تهیه شده است اگر روزی یک تا دوساعت وقت بگذارید می توانید تمام سوال ها را تمرین کنید . مقدمه ی کتاب و نحوه ی استفاده و تمرین این کتاب را مطالعه کنید تا بهتر بتوانید نتیجه بگیرید .

 

پاسخ به سوال چهارم :  در نوروز چقدر می خواهید پیشرفت کنید

وقتی  به سه سوال قبلی پاسخ دادید یعنی مشخص کردید چقدر می خواهید زحمت بکشید ، با کدام منابع کار کنید و روش مطالعه تان در هر درس چیست ؟  می توانید هدف گذاری واقع بینانه تری انجام دهید و برای هر درس  تصمیم بگیرید که آیا چند از 10 خود را حفظ می کنید یا یکی دو واحد افزایش می دهید .  به کارنامه ی سکوهای مقایسه ای  توجه کنید و با توجه به  نمره های چند از 10 خود در آزمون های 5 بهمن و 21 دی  برای آزمون های 7 فروردین و 16 فروردین هدف گذاری کنید .

تذکر ضروری : در هنگام هدف گذاری  حفظ نقاط قوت خودتان  را دست کم نگیرید. یک اشتباه متداول در ایام نوروز این است که برخی دانش آموزان روی یک یا دو درس تمرکز می کنند آن ها را بهبود می بخشند اما به نقاط قوت قبلی خود بی توجه می مانند و در آن درس ها افت می کنند . ابتدا نقاط قوت خود را تثبیت کنید و سپس در یک یا دو درس پیشرفت یا جهش داشته باشید.

 

تکمیل تابلوی نوروز را از هم اکنون آغاز کنید . با اولیا ی خود مشورت کنید با دوستان خود گفت و گو کنید واز راهنمایی پشتیبان ومشاور خود بهره بگیرید هر چه بیشتر و بهتر فکر کنید و تابلوی نوروزی را با تفکر عمیق  تکمیل کنید نتیجه ی بهتری خواهید گرفت . وقتی برنامه ریزی می کنید آینده را خودتان   می سازید . به جای پیش بینی آینده و حدس و گمان زدن در باره ی آینده و به جای آرزوهای خوش برای آینده ، آینده ی خودتان راخودتان بسازید با حرکت هماهنگ دست و مغز و قلب : تلاش و تفکر و امید .

 

پیروز باشید

   کاظم قلم چی  19 بهمن 1397 بر اساس نسخه ی تصحیح شده ی  20 بهمن 96