کنکور 98

ایران در زمره برترین‌های جهان در حوزه مالکیت فکری قرار می‌گیرد

مدیرکانون پتنت ایران گفت: از سال 2017، ایران هر سال ارتقای 2 تا 3 پله‌ای در جایگاه ثبت پتنت داشته است که اگر همین روند ادامه یابد، کشورمان تا سال 1404 جزو 25 کشور برتر جه

ایران در زمره برترین‌های جهان در حوزه مالکیت فکری قرار می‌گیرد
مدیرکانون پتنت ایران گفت: از سال 2017، ایران هر سال ارتقای 2 تا 3 پله‌ای در جایگاه ثبت پتنت داشته است که اگر همین روند ادامه یابد، کشورمان تا سال 1404 جزو 25 کشور برتر جهان در حوزه مالکیت فکری قرار می گیرد.

یکی از اقدامات مهم کانون پتنت ایران در سال جاری گشایش آکادمی آموزش است. آکادمی که از زمان افتتاح تا کنون فعال وارد میدان شده تا خدمات با کیفیت هرچه بیشتر به مخترعان ایرانی ارائه شود.
همچنین کانون پتنت ایران برای توسعه فعالیت های خود دفاتر مالکیت فکری را در دانشگاه ها راه اندازی کرده است و وظیفه ساماندهی فعالیت این دفاتر را بر عهده دارد.
مهدی ضیغمی مدیر کانون پتنت ایران ضمن ارائه توضیحات بیشتری در خصوص فعالیت های این آکادمی گفت: آموزش یکی از فعالیت های مهم در دفاتر مالکیت فکری است و وجود این آکادمی کمک می‌کند تا دفاتر از نظر آموزشی در بستر مناسبی قرار گیرند، محتوای آموزشی برای آنها تحلیل و اجرایی شود و در نهایت مدرسان دوره های آموزشی به روزتری را برگزار کنند.
وی افزود: البته در سال جاری کانون تفاهمنامه ای را با دانشگاه آزاد منعقد کرد که با اجرای آن تعداد دفاتر مالکیت فکری با رشد دو برابری تا پایان امسال روبرو می شود.
ضیغمی همچنین به حجم فعالیت های کانون در سال جاری اشاره کرد و گفت: این فعالیت ها رشد 50 درصدی داشته است. از سوی دیگر، دفتر مالکیت فکری کانون پتنت در چین راه اندازی شد. با توجه به این موفقیت در نظر داریم سال آینده همکاری با سایر کشورها را آغاز کنیم و در این کشورها دفاتر کانون را راه اندازی کنیم.
به گفته وی، در سال 2017 ایران با ثبت 117 پتنت در اداره ثبت اختراع امریکا در رتبه 38 پس از امارات قرار داشت اما در سال 2018 با ثبت 157 پتنت در جایگاه 36 قرار گرفتیم و توانستیم امارات را پشت سر بگذاریم. بنابراین اگر همین روند دنبال شود و هر سال جایگاه ایران 2 تا 3 رتبه ارتقاء یابد تا سال 1404 جزء 25 کشور برتر جهان در حوزه مالکیت فکری قرار می گیریم.

منبع :