نیمه‌ی دوم سرنوشت‌سازتر از نیمه‌ی اول است

عملکرد نیم‌سال اول خود را می‌توانید در کارنامه‌ی امتحانات و جعبه‌ابزار کارنامه‌ی آزمون‌های کانون بررسی کنید.

نیمه‌ی دوم سرنوشت‌سازتر از نیمه‌ی اول است

در بازی فوتبال، نیمه‌ی دوم سرنوشت‌سازتر از نیمه‌ی اول است؛ زیرا می‌توان برای کسب پیروزی یا حفظ نتیجه‌ی نیمه‌ی اول، استراتژی خاصی اتخاذ کرد تا درنهایت، از زمین مسابقه برنده بیرون رفت. دانش‌آموزان نیز در ادامه‌ی مسیر برای رسیدن به هدف خود، دو نیمه دارند. نیمه‌ی اول، نیمه‌ی شناخت است و نیمه‌ی دوم نیمه‌ی کسب نتیجه.

در نیم‌سال اول، چه از عملکرد خود راضی باشید چه ناراضی، نیم‌سال دوم را در پیش دارید که به چند دلیل مهم است:

1. شناخت نسبی از عملکرد گذشته‌ی خود دارید و می‌توانید با شناختی که از نقاط ضعف و قوت خود دارید بهتر برنامه‌ریزی کنید.

2. عملکرد نیم‌سال اول خود را می‌توانید در کارنامه‌ی امتحانات و جعبه‌ابزار کارنامه‌‌ی آزمون‌های کانون بررسی کنید.  این کار سبب می‌شود از وضعیت درسی خود شناخت دقیق‌تری داشته باشید تا کارها را بهتر به سرانجام برسانید و اعتمادبه‌نفس بیش‌تری پیدا کنید.

3. کارنامه‌ی تلاش شما در صفحه‌ی 182 دفتر برنامه‌ریزی است و می‌توانید از نحوه‌ی مدیریت زمان و مطالعه‌ی متعادل درس‌ها آگاه شوید. مشخص است که برای رسیدن به موفقیت چه‌قدر تلاش کرده‌اید و برای نیم‌سال دوم باید چه‌قدر تلاش کنید. کارنامه‌ی خودآموزی که همان کتاب خودآموزی یا کلاسور ارزیابی است شما را راهنمایی می‌کند که چه‌قدر از خود یاد گرفته‌اید.

4. ایستگاه‌های جبرانی (نیم‌سال اول و دوم، دوران طلایی نوروز و فرصت بعد از امتحانات نیم‌سال دوم در دوران جمع‌بندی تا کنکور) سبب می‌شود برای نقاط قوت پایدار و نقاط ضعف خود، برنامه‌ریزی دقیق‌تری داشته باشید.

5. بعد از گذشت یک نیم‌سال، تجربه‌ی شما در برنامه‌ریزی و آزمون دادن بیش‌تر شده است و با توجه به مهندسی منابع مطالعاتی بیش از پیش به هدفتان نزدیک می‌شوید. نیم‌سال دوم فرصتی است تا برنامه‌ریزی بهتری برای درس‌هایی که قوی هستید یا نیاز به توجه بیش‌تری دارند برنامه‌ریزی کنید. فرصت امتحانات نیم‌سال دوم نیز با توجه به تأثیر بیش‌تری که در معدل دارند می‌تواند نتیجه‌ی امتحانات نیم‌سال اول را جبران کند و از تأثیر مثبت معدل نهایی برای کنکور هم بهره ببرید.

6. در نیم‌سال دوم نمره‌ها، رتبه‌ها و ترازهای دانش‌آموزان سخت‌کوش و هدفمند جابه‌جا می‌شود. اگر از برنامه جدا نشوید و برای رسیدن به هدف نهایی، از عملکرد گذشته‌ی خود الگوبرداری کنید، می‌توانید با تعمیم روش‌های موفق و اصلاح روش‌های ناکارآمد و نیز با هدف‌گذاری‌ واقع‌بینانه و تعیین اولویت‌ها و مدیریت زمان و منابع مطالعاتی، به موفقیتی که انتظارش را دارید دست یابید.