کنکور 98

مشاوره درسی برای کنکور

برای داشتن برنامه ریزی خوب و مناسب برای کنکور،ابتدا سعی کنید برای سایر کارهای خود برنامه ریزی کنید.

مشاوره درسی برای کنکور

دانش آموزان همواره درگیر مسائل مختلفی در راه کنکور هستند ، عده ای به دنبال این هستند که چگونه شروع به درس خواندن کنند ، برخی می پرسند چگونه تراز 7000 بیاوریم ؟ ، بعضی دیگر به دنبال مکان مناسب برای مطالعه هستند و بعضی ها هم به دنبال راه های تقویت حافظه برای درس خواندن هستند. اکنون قصد داریم برای راهنمایی بیشتر دانش آموزان مبحث مشاوره درسی برای کنکور را بررسی نماییم.
زندگی هریک از انسانها شامل خیلی از آزمونها، مسائل واتفاقات مختلف می باشد.ما بعنوان یک انسان، وجود چند بعدی داریم و نمی توانیم در مقطعی از زمان به صورت تک بعدی زندگی کنیم. کنکور یکی از مقاطع مهم و حساس زندگی بسیاری از دانش آموزان است.قبل از اینکه بخواهیم در مورد مشاوره درسی کنکور صحبت کنیم، لازم است برخی نکات را به یاد داشته باشیم چرا که توجه کردن یا نکردن به این موضوعات می تواند تاثیرات متفاوتی روی روند و نتیجه ی کارهای ما داشته باشد.یکی از مهم ترین نکات این است که ما نباید مسائل زندگی خودمان را فقط معطوف به یک مساله بکنیم.در زندگی هر شخص ممکن است موضوعی وجود داشته باشد که دارای اهمیت قابل توجهی می باشد. ما اگر بخواهیم همه ی وقت و زمان خودمان را صرفا برای این موضوع بگذاریم نمی توانیم توقع نتیجه ی خوب را داشته باشیم. زیرا این تک بعدی نگاه کردن مورد پسند درون ما نیست و بعد از یک مدت خیلی خسته خواهیم شد. ولی اگر به مسائل دیگر هم به اندازه ی کافی توجه داشته باشیم، با یک تیر دو نشان را هدف گرفته ایم;هم در رابطه با آن مساله ی اصلی به موفقیت رسیده ایم و هم به سایر کارهای زندگیمان پرداخته ایم.این نکته ی بسیار مهم اولین نکته ی این مقاله در رابطه با مشاوره ی درسی کنکور بود که می تواند کمک شایانی به خیلی از دانش آموزان بکند و ذهن آنها را از برخی سردرگمی ها خارج کند. پس اگر می خواهید بدانید که برای موفقیت ، باید چگونه برای کنکور درس بخوانیم ، ما را دنبال کنید.

نکته طلایی: برای داشتن برنامه ریزی خوب و مناسب برای کنکور، ابتدا سعی کنید برای سایر کارهای خود برنامه ریزی کنید.

درست است که نقش هوش در قبولی کنکور را می توانیم پارامتری موثر بدانیم ، اما برای موفقیت در این آزمون بزرگ و سرنوشت ساز باید تلاش های فراوانی کرد و این تلاش ها باید در راستای هدف مناسب و درستی باشد. هر فرد ویژگی های درونی و شخصیتی خودش را می ‏شناسد و می تواند به صورت آزمون و خطا ، برای خودش تا حدودی برنامه ‏ریزی کند.بسیاری از نکات می تواند به صورت تجربی و پس از شکست های پی در پی به دست بیاید. اما دانش آموزی که فرصت زیادی ندارد چه کاری باید انجام بدهد؟؟؟در ادامه ی مطالب به صورت کامل در مورد این موضوعات صحبت خواهیم کرد.


برای مشاوره در زمینهمشاوره درسی کنکور

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره

با شماره 9099071219 تماس بگیرید


گام های مشاوره درسی کنکور 


گام اول : انتخاب هدف مناسب

برای موفقیت در کنکور ابتدا باید هدف خود را مشخص کنیم. انتخاب هدف باعث می شود که دانش آموز بتواند مسیر پیش روی خود را ترسیم و با استفاده از روش های مناسب این مسیر را طی کند. گزینش این هدف باید با قاطعیت و استواری باشد و فرد روی رسیدن به هدف خود خیلی مصمم باشد.به گونه ای نباشد که هرازچندگاهی بخواهد هدف خود را تغییردهد و به گزینه های کم ارزش تر فکرکند.

مشاوره درسی برای کنکور


گام دوم : مسیرها و شیوه های رسیدن به هدف

حال که هدف خود را انتخاب کرده اید به دنبال این هستید که بدانید چگونه می توان مسیری را تعیین کرد که در نهایت شما را به آن هدف برساند.یک نکته ی مهم که حتما باید بدانیم این است که ممکن است برای رسیدن به یک هدف یکسان،مسیرهای متفاوتی وجودداشته باشد.خیلی از دانش آموزان به اشتباه فکر می کنند که باید همان شیوه های رتبه های برتر را انجام دهند تا به موفقیت برسند درحالی که هر شخصی با شخص دیگر متفاوت است و فرد مورد نظر باید شیوه و مسیر مناسب خودش را پیداکند.البته تجربه ی دیگران می تواند در تعیین این مسیر راهگشا باشد.مراحل زیر به شما کمک می کند تا مسیر مناسب خود را پیدا کنید و با تلاش و انگیزه به هدف خود برسید.در ضمن پیشنهاد میکنم مقاله ی چگونه برای کنکور درس بخوانیم را هم مطالعه کنید.

الف – انتخاب منبع مناسب

اینکه بخواهیم از میان حجم عظیم منابع،بهترین منبع را پیدا کنیم کار آسانی نیست.خیلی از دانش آموزان همیشه این سوال در ذهنشان هست که کدام منبع برای کنکور مناسب است؟؟.این سوال نسبتا پیچیده خیلی از داوطلبان را سردرگم می کند و باعث می شود که دانش آموز بجای تمرکز کامل برروی یک منبع، از منابع مختلف بصورت ناقص استفاده کند و وقت خود را بیهوده بگذراند و نتیجه ای هم حاصل نشود.ما در این مقاله قرار نیست کتاب خاصی را معرفی کنیم ولی به شما یاد می دهیم که چگونه می توان منبع خوب و مناسب را گزینش کرد.در انتخاب منبع باید به نکات زیر توجه کنید:

1- سطح سختی و آسانی سوالات 2- درسنامه ها و پاسخنامه های جامع 3- نظرات رتبه های برتر 4- نظرات دبیران و مشاوران

نکته : بعد از انتخاب منبع خود، دیگر ذهن خودتان را درگیر نکنید که مبادا منبع دیگری بهتر از منبع شما باشد.

مشاوره درسی برای کنکور


مشاوره درسی برای کنکور


ب – انتخاب بهترین روش مطالعه

مطالعه لازم است ولی شرط کافی نیست.مهم این است که ما بدانیم چگونه و به چه روشی مطالعه کنیم تا حداکثر بازدهی را داشته باشد.متاسفانه خیلی از داوطلبان کمیت را بر کیفیت ترجیح می دهند و به جای مطالعه ی روشمند، سعی می کنند ساعت مطالعه ی خود را افزایش دهند.در حالی که دانش آموز موفق کسی هست که بتواند در 1 ساعت به اندازه ی چندین ساعت مطالعه داشته باشد.روش مطالعه ی مناسب برای دروس عمومی و اختصاصی فرق می کند.در دروس عمومی اگر دانش آموز نکات و قلق هایی را یاد بگیرد با صرف مدت زمان کوتاهی می تواند به درصدها و ترازهای بالا برسد.در حالی که در دروس اختصاصی قضیه متفاوت است.دانش آموز باید مراحل یادگیری اولیه، تثبیت و یادگیری کامل، تسلط و افزایش سرعت را طی کند تا در این دروس به نتیجه ی مطلوب برسد.

ج – برنامه ریزی مناسب

اگر انسان در طول زندگی خود برای کارهای خودش برنامه ریزی نکند نمی تواند به موفقیت برسد.آدم موفق کسی است که برای هریک از کارهای خود زمان بندی و برنامه ی مشخصی دارد.شاید برای خیلی از افراد اینچنین کاری خیلی سخت باشد ولی اگر حتی یک مدت کوتاه به برنامه ریزی زندگی خود بپردازند، نتایج مثبت آن را خواهنددید و سعی می کنند که همیشه طبق زمان و نظم مشخصی به مسائل خود رسیدگی کنند.در برنامه ریزی درنظرگرفتن اولویت ها بسیار مهم است.اینکه بدانیم کدام کار اهمیت بیشتری دارد و کدامیک کمتر مورد توجه می باشد.در اوایل مقاله نکته ی طلایی مطرح شد که لازم است بصورت مختصر توضیحاتی داده شود.مثال دانش آموزی که می خواهد در طول روز 8 ساعت مطالعه کند و 8 ساعت به برنامه های جانبی بپردازد.این دانش آموز بهتر است ابتدا برای این کارهای جانبی برنامه ریزی کند تا زمانی که مطالعه فرارسید با ذهنی باز به مطالب درسی خود برسد و نگرانی ای بابت برنامه های دیگر نداشته باشد.


نویسنده : عباس نمازی


برای مشاوره در زمینهمشاوره درسی کنکور

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره

با شماره 9099071219 تماس بگیرید