کنکور 98

بازی در بستر خانواده‌ای پویا

می‌توانید برای مطالعه، تمرین و یادگیری، مسابقه‌ای ترتیب دهید و همراه با بازی‌های گروهی، درس‌ها را از فرزندتان بپرسید.

بازی در بستر خانواده‌ای پویا

وقتی زمان امتحاناتِ مدرسه نزدیک می‌شود، خانواده‌ها دوست دارند فرزندان خود را بیش‌تر مشغول مطالعه ببینند؛ اما بچه‌ها در دوران کودکی دوست ندارند وقت زیادی را به مطالعه‌ی بی‌وقفه اختصاص دهند و به بازی و تفریح نیاز دارند. والدین هوشمند، این نیازِ کودکان را جدی می‌گیرند و سعی می‌کنند با طراحی و اجرای بازی‌های گروهی به هر دو هدف، یعنی آموزش و تفریح، دست پیدا کنند.

اگر کودک دبستانی دارید، در فصل امتحانات، بازی‌هایی طراحی کنید که در خلال این بازی‌ها، درس‌ها برای فرزندتان مرور شود. پیشرفت بچه‌ها علاوه بر معلمان و آموزگاران، به اولیای خلاق و پیگیر هم وابسته است.

می‌توانید برای مطالعه، تمرین و یادگیری، مسابقه‌ای ترتیب دهید و همراه با بازی‌های گروهی، درس‌ها را از فرزندتان بپرسید. این کار باعث می‌شود کودک علاوه بر انگیزه برای مطالعه، حمایت و توجه اولیا را نیز احساس کند و ساعاتی را که تمام اعضای خانواده در کنار هم هستند، به ساعاتی شیرین با رویکرد تفریح و آموزش تبدیل کند.

می‌توان در مورد بخش‌های حفظ‌کردنی، از کارت‌های آموزشی استفاده کرد و با هر پاسخِ درست، امتیازی به کودک داد و درنهایت با زیاد شدن امتیازات و رسیدن به مقداری خاص، جایزه‌ای برای او در نظر گرفت. هم‌چنین می‌توان با خواندنِ گروهیِ کتاب‌های مناسب، مهارت خواندن را در کودک تقویت کرد. نکته‌ای که در این مدل از مرور درس‌ها در منزل حائز اهمیت است، احساس کودک نسبت به توجه اولیا است.

بهتر است با مطالعه و مشورت با اولیای دیگر، ایده‌های خلاقانه‌ای به دست آورید و فضای خانه را با بازی‌های هدفمند، به فضایی گرم و پویا تبدیل کنید. فرزندان در بستر چنین خانواده‌هایی رشد و پیشرفت بهتری خواهند داشت و لذتِ یادگیری را با آرامشِ بیش‌تری خواهند چشید.


منبع :