گفت‌وگو با آناهیتا کشتگر از شیراز (تیزهوشانی‌ها)

معلم کلاس پنجم بعضی از کتاب‌های کانون را به ما معرفی کرد. مطالعه‌ی کتاب‌ها انگیزه‌ای شد تا به همراه دوستانم در آزمون‌های کانون شرکت کنیم.

گفت‌وگو با آناهیتا کشتگر از شیراز (تیزهوشانی‌ها)

آناهیتا کشتگر در یک نگاه

شهر: شیراز (استان فارس)

مقطع: دهم تجربی

مدرسه: فرزانگان 1

سال‌های حضور در کانون: از پنجم دبستان تا دهم تجربی

تحصیلات و شغل پدر: کارشناسی مدیریت، کارمند بیمارستان

تحصیلات و شغل مادر: کارشناسی دبیری، فرهنگی


وقتی کلاس پنجم بودی چگونه با آزمون‌ها آشنا شدی؟

معلم کلاس پنجم بعضی از کتاب‌های کانون را به ما معرفی کرد. مطالعه‌ی کتاب‌ها انگیزه‌ای شد تا به همراه دوستانم در آزمون‌های کانون شرکت کنیم.

گفت‌وگو با آناهیتا کشتگر از شیراز (تیزهوشانی‌ها)


دلیل این‌که در آزمون تیزهوشان کلاس ششم به هفتم پذیرفته نشدی چه بود؟

در آن سال‌ها زیاد با مطالعه‌ی جدی و نحوه‌ی درستِ تست‌زنی آشنا نبودم و نمی‌توانستم هیجاناتم را مدیریت کنم و فقط توانستم در مدرسه‌ی نمونه‌دولتی پذیرفته شوم. بعد از آن تمام تلاشم را کردم و روش درست برنامه‌ریزی را هم یاد گرفتم و امسال توانستم جزء ده نفر برتری باشم که از سراسر استان فارس در مدرسه‌ی فرزانگان 1 پذیرفته ‌شدند.


شرکت در آزمون‌ها چه تأثیری بر قبولی‌ات در آزمون تیزهوشان داشت؟

اوایل آزمون‌ها باعث شد بتوانم آرامشم را در جلسه‌ی آزمون مدیریت کنم. سرعت عمل و روش‌های تست‌زنی را نیز با آزمون دادن تقویت کردم. مهم‌تر از همه این بود که آزمون‌ها فراشناختِ مرا تقویت کرد و باعث شد روش‌های مخصوص به خودم را برای مطالعه و یادگیری کشف کنم.


چه عاملی باعث شد از پنجم دبستان به طور مستمر در آزمون‌ها شرکت کنی؟

در نگاه اول این همه سال شرکت در آزمون سخت به نظر می‌رسد؛ اما اگر هدف داشته باشیم و برای رسیدن به آن انگیزه‌ی کافی داشته باشیم، هر زحمتی را با اشتیاق متحمل می‌شویم.


هدفت را برای دانشگاه هم انتخاب کرده‌ای؟

علاقه‌ی زیادی دارم که در رشته‌های داروسازی یا بیوشیمی ادامه‌ی تحصیل بدهم.


از کودکی چه ویژگی خاصی داشتی که باعث موفقیت تو شده است؟

از کودکی برای هر کاری پشتکار و پیگیری داشته‌ام. همیشه با علاقه و اشتیاق برای رسیدن به اهدافم تلاش می‌کنم. البته از حمایت‌های خانواده هم برخوردار بوده‌ام. وقتی با شکست مواجه می‌شدم از طرف خانواده‌ دل‌گرم می‌شدم. همیشه خانواده‌ام به من روحیه می‌دهند و تمام این عوامل دست به دست هم داده است تا  امروز در این جایگاه قرار بگیرم و بتوانم در آزمون تیزهوشان پذیرفته شوم.


برای انتخاب رشته در کلاس نهم چه معیارهایی مهم‌اند؟

خانواده‌ها باید دانش‌آموزان را در انتخاب آزاد بگذارند. بچه‌ها نیز باید توانایی و علاقه‌مندی خود را در نظر بگیرند.


در زمینه‌ی رشته‌های مورد علاقه‌ات مطالعه هم داشته‌ای؟

من به شیمی علاقه‌ی زیادی دارم و کتاب شیمی عمومی مورتیمر، شیمی سیلبربرگ و کتاب‌های بیوشیمی لنینجر را مطالعه کرده‌ام با این‌که بسیار فراتر از سطح درسی ما بود.


در متوسطه‌ی اول چه شناختی از خودت پیدا کردی که اکنون می‌خواهی در متوسطه‌ی دوم از آن استفاده کنی؟

روش‌های مطالعه‌ی مخصوص به خودم را کشف کردم. مثلاً قبلاً ریاضی را فقط می‌خواندم؛ اما اکنون با تمرین کردن آن را یاد می‌گیرم. بخش زیست در کتاب علوم را فقط حفظ می‌کردم؛ اما اکنون سعی می‌کنم مفاهیم آن را عمیق درک کنم.


الگوی تو در زندگی چه کسی است؟

خانم فاطمه زرگرباشی، یکی از دانش‌آموزان مدرسه‌ی فرزانگان شیراز، الگوی من است. او با تلاش و پشتکار در المپیاد نجوم، مدال طلای جهانی کسب کرد. این دختر باانگیزه و سخت‌کوش الگوی من است.

گفت‌وگو با آناهیتا کشتگر از شیراز (تیزهوشانی‌ها)