یادگیری چیست؟

یک بار یک مطلب را بخوانید و در مراحل بعد آن مطلب را از خود امتحان بگیرید. بگذارید با امتحان گرفتن از خود، نقاط ضعفتان پیدا شود.

یادگیری چیست؟

شاید پاسخ به این سوال برای شما ساده باشد، اما این سوال پاسخ‌های فراوانی دارد. در وهله‌ی اول ممکن است بگویید یعنی مطالعه، یا به طور تخصصی‌تر در مورد هر درس جداگانه پاسخ بدهید. در کل، خواندنِ یک مطلب برای ما حکم یادگیریِ آن را دارد. حتی بسته به درجه‌ی اهمیت آن برای ما، با چندین و چند بار مطالعه، در تلاش برای یادگیری آن موضوع هستیم.

اما اکنون چند سوال مطرح می­شود: آیا ما با خواندن یاد می­گیریم؟ آیا زمان کافی برای خواندن این مبحث در اختیار داریم؟ کتاب درسی به تنهایی کار ما را راه می­اندازد؟

در این جا یک روش کارآمد و جدید برای مطالعه به شما معرفی می­کنم. بیایید به جای چند بار خواندن، وسواس در مطالعه و اتلاف وقت روی خواندن یک مطلب، آن را تنها با یک بار خواندن فرا بگیرید! اما مگر می­شود؟ پاسخ آن این است: بله!

یک بار یک مطلب را بخوانید و در مراحل بعد آن مطلب را از خود امتحان بگیرید. بگذارید با امتحان گرفتن از خود، نقاط ضعفتان پیدا شود. با این کار به جای این که وقت خود را برای مطالعه‌ی مطالبی که خوانده‌اید صرف کنید، در زمانی بسیار کم‌تر با امتحان گرفتن از خود، نقاط ضعفتان شناسایی می­شود و به راحتی می­توان آن را رفع کرد. برای مراحل بعد نیز دیگر به جای مطالعه‌ی مجدد از خود امتحان بگیرید و جاهایی که نیاز به تلاش دارند را رفع اشکال و یا مطالعه کنید.

کتاب 500 سوال تشریحی کانون و کتاب‌های آبی منابع استاندارد و قابل اطمینانی برای این کار هستند.