سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 21 دی 97+ فایل صوتی

در مقاله‌ی زیر، بخشی از سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 21 دی 97 آمده است...

سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 21 دی 97+ فایل صوتی

موضوع جلسه:

1-سکوی مقایسه مهم‌تر کدام است؟21دی یا 5 بهمن

2- منابع دوران جمع بندی


کدام سکوی مقایسه مهم‌تر است؟21دی یا 5 بهمن؟ و چرا؟

آزمون های 21 دی و 5 بهمن اولین آزمون های جمع بندی هستند . این دو آزمون در پایان نیم سال اول و در آغاز نیم سال دوم برگزار می شوند . مباحث آزمون 21 دی جمع بندی درس های نیم سال اول است . مباحث آزمون 5 بهمن اولین جمع بندی از درس های پایه است . مشابه مباحث این دو آزمون در آزمون های 16 فروردین و 7 فروردین برگزار خواهد شد .

مباحث آزمون 16 فروردین مشابه مباحث آزمون 21 دی است و شامل جمع بندی درس های نیم سال اول می شود . سه ماه بعد از آزمون 21 دی شما متوجه می شوید که در کدام مباحث پیشرفت کرده اید و کدام موضوعات را فراموش کرده اید و می توانید نتیجه بگیرید برای دوران جمع بندی روی کدام مباحث بیشتر وقت بگذارید .

مباحث آزمون 7 فروردین مشابه آزمون 5 بهمن است و شامل درس های پایه می شود . منظور از درس های پایه درس های دهم و یازدهم برای دانش آموزان و درس های دوم و سوم برای فارغ التحصیلان است . دو ماه بعد از آزمون 5 بهمن ، در روز 7 فروردین متوجه خواهید شد که در کدام درس ها و مبحث های پایه پیشرفت کرده اید و کدام قسمت ها را بلد نیستید یا فراموش کرده اید . سکوی 5 بهمن یک ویژگی اضافی هم در مقایسه با سکوی 21 دارد .مباحث آزمون 5 بهمن یک مشابه دیگر هم دارد : آزمون 6 مهر .

مباحث ازمون 6 مهر هم مربوط به جمع بندی درس های پایه بوده اند و اگر شما از تابستان یا از ابتدای مهر در آزمون های برنامه ای کانون شرکت کرده باشید می توانید نتایج آزمون 5 بهمن خود را با 6مهر هم مقایسه کنید و متوجه شوید در این چهار ماه چقدر تغییر کرده اید و برای 7 فروردین و دوران جمع بندی بهتر برنامه ریزی کنید .

کدام سکوی مقایسه مهم تر است ؟

آمار چند سال گذشته نشان می دهد بسیاری از مشاوران قدر آزمون 21 دی را می دانند اما به آزمون 5 بهمن کم توجهی می کنند . دلیلشان هم واضح است . آزمون 21 دی مربوط به درس های مدرسه و سال آخر است اما آزمون 5 بهمن مربوط به درس های پایه است و جالب است بدانید که میزان غیبت دانش آموزان همین گونه مشاوران در آزمون های دوران طلایی زیاد است . در نتیجه ، این گونه دانش آموزان اساسا برای درس های پایه به خوبی آماده نمی شوند و فقط زمان یک ماه پایانی ( دوران جمع بندی) خرداد را می توانند برای مطالعه ی درس های پایه استفاده کنند .

روش درست این است که شما درس های پایه را در تمام طول سال به طور متعادل مطالعه کنید و درس های پایه را برای هفته های آخر تل انبار نکنید .

بنابراین اکنون به سوال این مقاله بهتر می توانیم فکر کنیم و پاسخ دهیم . از دو سکوی مقایسه ی 21 دی و 5بهمن کدام یک مهم تر هستند ؟پاسخ این است و آمار چندین ساله هم تایید می کند که استقبال از آزمون 21 خیلی زیاد است .مباحث آزمون 21 دی مربوط به درس های همین امسال است و دانش آموزان با آمادگی شرکت می کنند . این آزمون پس از امتحانات مدارس برگزار می شود پس آزمونی بی بهانه است و همه ی دانش آموزان در شرایط یکسان قرار دارند . اما آزمون 5 بهمن مربوط به درس های پایه است و دلایل زیادی برای شرکت نکردن وغیبت کردن وجود دارد . اگر شما به درس های پایه کم توجهی کنید و از شرکت در آزمون پایه طفره بروید وبه دیلیل نگرانی از این که نمره هایتان در آزمون جمع بندی پایه کم بشود در آزمون شرکت نکنید خودتان را از یک امتیاز مهم محروم می کنید . امتیاز خودآگاهی و خودشناسی را از دست می دهید . نمره های آزمون فقط برای خودشماست . شما قرار نیست در کنکور فقط درس های سال آخر را امتحان بدهید باید خودتان را برای درس های پایه هم آماده کنید .

نتیجه :آزمون 21 دی یک آزمون جامع و جمع بندی از درس های نیم سال اول است که خیلی ها قدر و اهمیت آن را می دانند

آزمون 5 بهمن یک آزمون جامع و جمع بندی از درس های پایه است که همه قدر و اهمیت آن را نمی دانند وبرخی به دلیل آماده نبودن یا نگرانی از پایین آمدن نمره و تراز ممکن است در آن شرکت نکنند.

3ویژگی متمایز ازمون های 21 دی و 5 بهمن

آزمون های کانون ، آزمون های برنامه ای هستند . هر آزمون ویژگی هایی دارد که مخصوص همان آزمون است . آزمون های 21 دی و 5 بهمن سه ویژگی اضافی دارند . هر کدام از این سه ویژگی اضافی کمک مهمی به شما می کند و خوب است از این ویژگی ها آگاه باشید .

ویژگی جمع بندی و جامع بودن

اکثر دانش آموزان و مشاوران اهمیت آزمون جامع و جمع بندی را به خوبی می دانند . اما نکته ی جالبی که خوب است در باره ی آزمون های جامع بدانید این است که نتایج آزمون های جامع قدرت پیش بینی زیادی دارند و نتایج دانش آموزان در آزمون اصلی شباهت زیادی با نتایجشان در آزمون های جامع دارد.

ویژگی ایستگاه جبرانی

در این دو آزمون شما می توانید قسمت هایی را قبلا خوب نخوانده بودید را مطالعه کنید و اگر برخی قسمت ها را خوب یاد نگرفتید منتظر ایستگاه جبرانی بعدی باشید . ایستگاه های جبرانی به دانش آموزان آرامش می دهد که می توانند در چند نوبت درسال ضعف هایشان را حبران کنند.

ویژگی سکوی مقایسه

مباحث این دو آزمون با دو آزمون دوره ی طلایی یکسان یا مشابه است . بنابراین شما می توانید از نتایج این دو آزمون به عنوان یک سکوی مقایسه استفاده کنید . فایده ی سکوی مقایسه این است که به شما در باره ی برنامه ریزی آینده تان کمک می کند.

اکنون که با ویژگی های آزمون های 21 دی و 5 بهمن آشنا شدید بهتر می توانید برای خود برنامه ریزی کنید و نیم سال دوم را با آگاهی و تسلط بیشتر آغاز کنید . کافی نیست برنامه را اجرا کنید بهتر است منطق حاکم بر برنامه را هم بشناسید . وقتی علت کارهایی را که انجام می دهید بدانید ، بهتر و موثرتر برنامه ریزی خواهید کرد . بهتر و موثرتر مطالعه خواهید کرد و نتایج بهتری خواهید گرفت .

نتایج کار آگاهانه چند برابر است!

.....................................................................

 منابع دوران جمع بندی ، مهندسی منابع برای نیم سال

آزمون 21 دی نقطه ی پایان نیم سال اول است . قبل از آغاز نیم سال دوم نگاهی به عملکرد خود در نیم سال اول بیاندازید و با بررسی کارنامه های آزمون و کارنامه ی امتحانات مدرسه خودتان را برای نیم سال دوم آماده کنید . اولین تصمیم را برای مهندسی منابع و کتاب هایتان بگیرید . کدام کتاب ها و منابع برای نیم سال اولتان مفید بود آن ها را نگه دارید و در نیم سال دوم هم از آن ها استفاده کنید . کدام منابع را باید تغییر دهید و کدام منابع برای جمع بندی و دوران طلایی نوروز برایتان مناسب است ؟

در این جا چند منبع مناسب برای دوران جمع بندی ، دوران طلایی نوروز و نیم سال دوم را معرفی می کنیم.

سه کتاب جمع بندی پایه ، عمومی و دوازدهم

کتاب نوروز

کتاب های جمع بندی و نوروز به صورت آزمون محور طراحی شده اند و هر کدام شامل چند آزمون هستند که شما در دوران جمع بندی اول و دوران طلایی نوروز با روش بازیابی (ابتدا آزمون و سپس مطالعه ) درس می خوانید . البته روش معکوس را هم می توانید انجام دهید یعنی اول درس بخوانید و سپس امتحان بدهید ولی تحقیقات جدید و آزمایش های گسترده مشخص کرده است که روش بازیابی ( ابتدا آزمون و سپس مطالعه ) بازده بیشتری دارد .

کتاب های زرد عمومی و کتاب زرد 97 و کتاب زرد اختصاصی

کتاب زرد 97 اختصاصی شامل سوال های کنکور 97 است که متناسب با کنکور 98 تنظیم و ارائه می شود . ابتدا سوال های مشترک دو نظام قدیم و جدید . سپس سوال هایی که بحث برانگیزهستند و می توانند با ملاحظاتی برای نظام جدید هم مطرح شوند (حدود بیست درصد سوال ها ) . این سوال ها در منطقه ی خاکستری قرار دارند  وبا همین سبک هم در کتاب زرد صفحه آرایی می شوند . سپس سوال های مستقل هر دو نظام قدیم و جدید . سوال های نظام قدیم عینا همان سوال های کنکور 97 است اما سوال های نظام جدید طراحی شده هستند . به این ترتیب کتاب زرد کنکور 97 برای دانش آموزان و فارغ التحصیلان قابل استفاده خواهد بود . کتاب زرد 97 شامل سوالات کنکور خارج از کشور هم هست و ضمنا کتاب زرد اختصاصی 97 شامل سوال های هر دو گروه ریاضی و تجربی است زیرا سه درس از چهار درس اختصاصی برای هر دو گروه ریاضی و تجربی مشترک هستند .شیمی ( کاملا مشترک ) و فیزیک و ریاضی (برای رشته ی ریاضی کاملا و برای رشته ی تجربی اکثرا )

کتاب زرد عمومی پایه قبلا منتشر شده است و احتمالا تهیه کرده باشید و اکنون کتاب زرد عمومی دوازدهم منتشر می شود که شامل سوال های مشترک عمومی 97 برای دو نظام هم می شود . هشت مجموعه از سوال های این کتاب تست های مجموعه ای برای عمو می های دوازدهم است و یک مجموعه شامل سوال های مشترک دوازدهم از کنکور 97 در پنج گروه آزمایشی است و مجموعه ی دهم هم شامل سوال های مشترک پایه از کنکور 97 برای پنج گروه آزمایشی است .

به جز منابع جدید، ضروری است برای مهندسی دوباره ی منابعتان هم وقت بگذارید . منابعی را که قبلا تهیه کرده اید با دقت بررسی کنید کدام منابع برایتان مفید بوده اند و آن ها را خوب مطالعه کرده اید . کدام منابع مفید را خوب استفاده نکرده اید ؟ و کدام منابع را باید تغییر دهید؟ در آغاز نیم سال دوم روی منابعتان تمرکز کنید تا نیم سال دوم را با برنامه ی موثرتر و اطمینان بیشتر آغاز کنید .

سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 21 دی 97+ فایل صوتی

دانش‌آموزان دختر حاضر در جلسه نفرات برتر تهران 21 دی 1397

ردیف پایین از راست به چپ : کیمیا عباسی زاده – ساجده عزیزی – مریم اسماعیلی – رومینا یوسفی – نیکو حبیبی برومند – فاطمه محمدی – کیمیا سوزنکار – مینا اعظم طاهری – آهو عضدانلو – یاسمین حسین زاده ثانی – آیلین باقری جدی – فاطمه ابوالحسنی – ژاله آراسته  فخر- نگین سرلک – نگار بادامی

ردیف وسط از راست به چپ :  شادی صباغان – کیانا علیزاده – همیا غلامی – آتوسا خدابخش – لعیا سادات حسینی – فاطمه تکلو – فاطمه نویدی – فاطمه صادقی خاص – عاطفه فرهی – مهشاد مشهدی – کوثر احمدی – کتایون بندعلی زاده – مهسا معنوی – محدثه رضازاده – ملیکا قاسمی

ردیف بالا از راست به چپ : یاسمن جنابی قویم – غزل ایزدی یار – سمیرا صحرایی – سیده سارا اسماعیلی – کیمیا محمدی – فاطمه تباری – هانیه یوسفی – حدیثه شاکر


سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 21 دی 97+ فایل صوتی

دانش‌آموزان پسر حاضر در جلسه نفرات برتر تهران 21 دی 1397

ردیف پایین از راست به چپ : محمد امین زارع – جواهد زاهدی – امیر مهدی طالبی حاجی آقا – آرین عارضی – شادمان سالاروندیان – عرفان علی نژاد – محمد تیموری - محمدرضا شیری – امیرمحمد یادگاری – مصطفی بهبهانی – محسن مهدوی – امیرمسعود خلوجینی – دانیال نوجوان

ردیف وسط از راست به چپ :  امیرحسین اختر کاوان – محمد جواد امامی مهر – علی فروتن – امیررضا مشام – محمد سعید عباسی فشمی – علیرضا جعفری – راستین نوریان – علی عفت نژاد – عرفان اصغری – محمدرضا کمالی اردکانی – آیدین مناف زاده سیسی – علیرضا بابایی

ردیف بالا از راست به چپ: سیدمتین لشکری – امیرحسین معصومی – مصطفی زارع بیدکی – علی نیکو منش – آریا میرنیام


سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 21 دی 97+ فایل صوتی

رتبه‌های برتر سال‌های گذشته (پشتیبان‌های ویژه) و دانش آموزان برتری که تجربیاتشان را بیان کردند

سخنان کاظم قلم چی در جلسه نفرات برتر 21 دی 97+ فایل صوتی

پدران و مادرانی که به همراه فرزندشان در جلسه نفرات برتر 21 دی 1397 حضور داشتند


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

کدام سکوی مقایسه مهم‌تر است؟ (قسمت اول - 30 دقیقه)
کدام سکوی مقایسه مهم‌تر است؟ (قسمت دوم - 30 دقیقه)
منابع دوران جمع بندی و تجربیات رتبه های برتر (قسمت اول - 30 دقیقه)
منابع دوران جمع بندی و تجربیات رتبه های برتر (قسمت دوم - 15 دقیقه)