کاظم قلم چی:کدام سکوی مقایسه مهم‌تر است؟21دی یا 5 بهمن؟ و چرا؟

آزمون‌های 21 دی و 5 بهمن اولین آزمون‌های جمع بندی هستند . این دو آزمون در پایان نیم سال اول و در آغاز نیم سال دوم برگزار می‌شوند .

کاظم قلم چی:کدام سکوی مقایسه مهم‌تر است؟21دی یا 5 بهمن؟ و چرا؟

آزمون های 21 دی و 5 بهمن اولین آزمون های جمع بندی هستند . این دو آزمون در پایان نیم سال اول و در آغاز نیم سال دوم برگزار می شوند .  مباحث آزمون 21 دی جمع بندی درس های نیم سال اول است . مباحث آزمون 5 بهمن اولین جمع بندی از درس های پایه است . مشابه مباحث این دو آزمون در آزمون های 16 فروردین و 7 فروردین برگزار خواهد شد .

 مباحث آزمون 16 فروردین مشابه مباحث آزمون 21 دی است و شامل جمع بندی درس های نیم سال اول می شود . سه ماه بعد از آزمون 21 دی شما متوجه می شوید که در کدام مباحث پیشرفت کرده اید و کدام موضوعات را فراموش کرده اید و می توانید نتیجه بگیرید برای دوران جمع بندی روی کدام مباحث بیشتر وقت بگذارید .

مباحث آزمون 7 فروردین مشابه آزمون 5 بهمن  است و شامل درس های پایه می شود . منظور از درس های پایه درس های دهم و یازدهم برای دانش آموزان و درس های دوم و سوم  برای فارغ التحصیلان است . دو ماه بعد از آزمون 5 بهمن ، در روز 7 فروردین متوجه  خواهید شد که در کدام درس ها و مبحث های پایه پیشرفت کرده اید و کدام قسمت ها را بلد نیستید یا فراموش کرده اید . سکوی 5 بهمن یک ویژگی اضافی هم در مقایسه با سکوی 21 دارد .مباحث آزمون 5 بهمن یک مشابه دیگر هم دارد : آزمون 6 مهر . 

 مباحث ازمون 6 مهر هم مربوط به جمع بندی درس های پایه بوده اند و اگر شما از تابستان یا از ابتدای مهر در آزمون های برنامه ای کانون شرکت کرده باشید می توانید نتایج آزمون 5 بهمن خود را با 6مهر هم مقایسه کنید و متوجه شوید در این چهار ماه چقدر تغییر کرده اید و برای  7 فروردین و دوران جمع بندی بهتر برنامه ریزی کنید .

کدام سکوی مقایسه مهم تر است ؟

آمار چند سال گذشته نشان می دهد بسیاری از مشاوران قدر آزمون 21 دی را می دانند اما به آزمون 5 بهمن کم توجهی می کنند . دلیلشان هم واضح است . آزمون 21 دی مربوط به درس های مدرسه  و سال آخر است اما آزمون 5 بهمن مربوط به درس های پایه است و جالب است بدانید که میزان  غیبت دانش آموزان همین گونه مشاوران در آزمون های دوران طلایی زیاد است . در نتیجه ، این گونه دانش آموزان اساسا برای درس های پایه به خوبی آماده نمی شوند و فقط زمان یک ماه پایانی ( دوران جمع بندی) خرداد را  می توانند برای مطالعه ی درس های پایه  استفاده کنند . 

روش درست این است که شما درس های پایه را در تمام طول سال به طور متعادل مطالعه کنید و درس های پایه را برای هفته های آخر تل انبار  نکنید .

بنابراین اکنون به سوال این مقاله بهتر می توانیم فکر کنیم و پاسخ دهیم . از دو سکوی مقایسه ی 21 دی و 5بهمن کدام یک مهم تر هستند ؟ پاسخ این است  و آمار چندین ساله هم تایید می کند که استقبال از آزمون 21  خیلی زیاد است .مباحث آزمون 21 دی  مربوط به درس های همین امسال است و دانش آموزان  با آمادگی شرکت می کنند . این آزمون پس از امتحانات مدارس برگزار می شود پس آزمونی بی بهانه است و همه ی دانش آموزان در شرایط یکسان قرار دارند . اما آزمون 5 بهمن مربوط به درس های پایه است و دلایل زیادی برای شرکت نکردن  وغیبت کردن وجود دارد . اگر شما به درس های پایه کم توجهی کنید و از شرکت در آزمون پایه طفره بروید  وبه دیلیل نگرانی از این که نمره هایتان در آزمون جمع بندی پایه کم بشود در آزمون شرکت نکنید خودتان را از یک امتیاز مهم محروم می کنید . امتیاز خودآگاهی و خودشناسی را از دست می دهید . نمره های آزمون فقط برای خودشماست . شما قرار نیست در کنکور فقط درس های سال آخر را امتحان بدهید باید خودتان را برای درس های پایه هم آماده کنید . 

نتیجه : آزمون 21 دی یک آزمون جامع و جمع بندی از درس های نیم سال اول است که خیلی ها قدر و اهمیت  آن را می دانند

         آزمون 5 بهمن یک آزمون جامع و جمع بندی از درس های پایه  است که  همه قدر و اهمیت آن را نمی دانند  وبرخی به دلیل آماده نبودن یا نگرانی از پایین آمدن نمره و تراز ممکن است در آن شرکت نکنند.

 

3ویژگی متمایز  ازمون های 21 دی و 5 بهمن

آزمون های کانون ، آزمون های برنامه ای هستند . هر آزمون ویژگی هایی دارد که مخصوص همان آزمون است .  آزمون های 21 دی و 5 بهمن  سه ویژگی اضافی دارند  . هر کدام از این سه ویژگی اضافی کمک مهمی به شما می کند و خوب است از این ویژگی ها آگاه باشید .

ویژگی جمع بندی و جامع بودن

 اکثر دانش آموزان و مشاوران اهمیت  آزمون جامع و جمع بندی را به خوبی می دانند . اما نکته ی جالبی که خوب است در باره ی آزمون های جامع بدانید این است که نتایج آزمون های جامع قدرت پیش بینی زیادی دارند و نتایج دانش آموزان در آزمون اصلی شباهت زیادی با نتایجشان در آزمون های جامع دارد.

ویژگی  ایستگاه جبرانی

  در این دو آزمون شما می توانید قسمت هایی را قبلا خوب نخوانده بودید را مطالعه کنید و اگر برخی قسمت ها را خوب یاد نگرفتید منتظر ایستگاه جبرانی بعدی باشید . ایستگاه های جبرانی به دانش آموزان آرامش می دهد که می توانند در چند نوبت درسال  ضعف هایشان را حبران کنند.

ویژگی  سکوی مقایسه

 مباحث این دو آزمون با دو آزمون دوره ی طلایی یکسان یا مشابه است . بنابراین شما می توانید از نتایج این دو آزمون به عنوان یک سکوی مقایسه  استفاده کنید . فایده ی سکوی مقایسه این است که به شما در باره ی برنامه ریزی آینده تان کمک می کند.

 

اکنون که  با ویژگی های آزمون های 21 دی و 5 بهمن آشنا شدید بهتر می توانید برای خود برنامه ریزی کنید و نیم سال دوم را با آگاهی و تسلط بیشتر  آغاز کنید . کافی نیست برنامه  را اجرا کنید بهتر است منطق حاکم بر برنامه را هم بشناسید . وقتی علت کارهایی را که انجام می دهید بدانید ، بهتر و موثرتر برنامه ریزی خواهید کرد . بهتر و موثرتر مطالعه خواهید کرد  و نتایج بهتری خواهید گرفت .  


نتایج کار آگاهانه چند برابر است!