گفت‌وگو با مادر تبسم‌سادات موسوی، رتبه‌ی 75 هنر

تبسم‌سادات موسوی، رتبه‌ی 75 هنر منطقه‌ِ 3 از اصفهان است. پدرش فوق دیپلم مکانیک و تکنسین پروژه‌های صنعتی و مادرش با مدرک دیپلم، خانه‌دار است.

گفت‌وگو با مادر تبسم‌سادات موسوی، رتبه‌ی 75 هنر

محدودیت حرکتی مانع موفقیت فرزندم نشد


تبسم‌سادات موسوی، رتبه‌ی 75 هنر منطقه‌ِ 3 از اصفهان است. پدرش فوق دیپلم مکانیک و تکنسین پروژه‌های صنعتی و مادرش با مدرک دیپلم، خانه‌دار است. تبسم فرزند کوچک خانواده است و خواهرش هم قبلاً کانونی بود. با مادر تبسم در مورد دوران کودکی و تحصیل او گفت‌وگو کرده‌ایم که در ادامه می‌خوانید.


در مورد وضعیت تحصیلی تبسم در دوران کودکی و علاقه‌مندی‌هایش بگویید.
او در دوران دبستان وضعیت درسی خیلی خوبی داشت. راهنمایی به مدرسه‌ی تیزهوشان رفت و اول دبیرستان هم در مدرسه‌ی تیزهوشان درس خواند؛ اما چون به رشته‌های تجربی و ریاضی علاقه نداشت رشته‌ی هنر را انتخاب کرد و به همین دلیل مدرسه‌اش را تغییر داد. از او خواستم چون خودش این رشته را انتخاب کرده سعی کند بهترین باشد.

از ابتدا چنین نتیجه و جایگاهی را برای تبسم پیش‌بینی می‌کردید؟

نتیجه‌ی بهتری را برای او پیش‌بینی می‌کردم. در جلسه‌ی کنکور با توجه به شرایط جسمانی تبسم که دچار اختلال ازکارافتادگی عصب دست و پا است، مشکلی برایش پیش آمد. وقتی می‌خواستند او را روی صندلی‌اش قرار دهند به زمین افتاد و تا چند نفر بیایند و او را بلند کنند دچار نگرانی شده بود و وقت زیادی را از دست داده بود.


منشأ علاقه‌ی او به رشته‌ی هنر چه بود؟

به نظرم اگر در رشته‌ی پزشکی و دندان‌پزشکی ادامه‌ی تحصیل می‌داد نمی‌توانست محیط آن را تحمل کند. به رشته‌ی ریاضی و مهندسی هم علاقه‌ای نداشت. برعکس به انیمیشن علاقه‌ی زیادی داشت و در دبیرستان هم انیمیشن خواند. این رشته در دانشگاه برای هنرستانی‌ها مقطع فوق دیپلم دارد بنابراین تبسم سال گذشته پیش‌دانشگاهی خواند و کنکور هنر داد تا بتواند در مقطع کارشناسی انیمیشن تحصیل کند.

گفت‌وگو با مادر تبسم‌سادات موسوی، رتبه‌ی 75 هنر


هدف یا انگیزه‌ی خاصی در تبسم وجود داشت که به دنبال کسب آن موقعیت باشد؟

تا دوره‌ی راهنمایی شرایط جسمانی بهتری داشت و خودش رفت‌وآمد می‌کرد؛ اما در راهنمایی دچار بیماری شد و درنهایت اعصاب محیطی او از زانو و آرنج به پایین خیلی ضعیف شد. در این دوره علاقه‌اش به مطالعه و کتاب و کارهای هنری بیش‌تر شد.


آیا شرایط خاص یا امکانات متفاوتی را برای او فراهم کرده بودید؟

من با او طوری رفتار می‌کردم که فکر نکند با افراد سالم متفاوت است. همیشه به او می‌گفتم طوری زندگی کند که اگر روزی ما در کنارش نبودیم بتواند به‌تنهایی به زندگی ادامه دهد و از نظر مالی هم مستقل باشد و بتواند متکی به خودش باشد. خوشبختانه در جامعه نیز طوری رفتار کرده که هیچ کس به چشم یک بیمار به او نگاه نمی‌کند. تبسم اعتمادبه‌نفسش بالایی دارد.


از لحاظ تحصیلی به شما وابسته بود یا مستقل عمل می‌کرد؟

کاملاً مستقل بود و این استقلال را دوست داشت. قبل از کنکور از او می‌خواستم بیش‌تر درس بخواند. او همیشه این اطمینان را به ما می‌داد که طوری برنامه‌ریزی می‌کند و می‌خواند که به هدفش برسد. برنامه‌ریزی شخصی با خودش بود. پیگیر آموزشی او هم برای مدرسه و کلاس‌هایش من بودم. او را به کلاس زبان می‌بردم و درنهایت دیپلم زبان گرفت و الان هم ترم 6 زبان فرانسه است.

گفت‌وگو با مادر تبسم‌سادات موسوی، رتبه‌ی 75 هنر


ارتباط شما با دوستان و مدرسه‌اش چگونه بود؟

همه‌ی دوستانش را می‌شناختم و هر وقت لازم بود به مدرسه‌اش می‌رفتم. هم‌کلاسی‌ها و معلمانش او را خیلی دوست داشتند.


حس رقابت در او چه‌طور بود؟

زیاد اهل رقابت نبود. اعتقاد دارد هر کس توانایی خودش را دارد.

علاقه‌مندی دیگر یا توانایی دیگری در تبسم سراغ دارید؟

انیمیشنی ساخته شده که نویسنده و تدوین آن با تبسم بود و سال گذشته در کشور اول شد. هر وقت به کار هنری دست زده است مقام کسب کرده است.


چه شد که قبول کردید تبسم در رشته‌ی هنر تحصیل کند؟

دختر بزرگم کانونی بود و سال 88 در رشته‌ی کامپیوتر دانشگاه اصفهان قبول شد. بعد از یک سال ‌متوجه شد که هیچ علاقه‌ای به این رشته ندارد؛ بنابراین تغییر رشته داد و رشته‌ی فلسفه را انتخاب کرد و تا مقطع فوق لیسانس پیش رفت. الان هم برای مقطع دکتری اقدام کرده است. تبسم خواهرش را الگو قرار داد و برای من هم تجربه‌ای شد که به انتخاب و علاقه‌ی تبسم احترام بگذارم.


ویژگیِ خاص تبسم که باعث شد به چنین موفقیت دست یابد چیست؟

او همیشه برای کارهایش هدف دارد.


چه سخنی با اولیای دانش‌آموزان دارید؟

به ساعت مطالعه‌ی فرزند خود نظارت داشته باشند و با او در این مورد گفت‌وگو کنند. اجازه دهند بچه‌‌ها به دنبال علاقه‌های فردی خود بروند که قطعاً موفق‌‌تر خواهند بود. مادرها در خانواده تأثیرگذارتر هستند و باید به بچه‌ها توجه بیش‌تری داشته باشند و کمکشان کنند.

گفت‌وگو با مادر تبسم‌سادات موسوی، رتبه‌ی 75 هنر

گفت‌وگو با مادر تبسم‌سادات موسوی، رتبه‌ی 75 هنر