راه‌هایی برای دست‌یابی سریع به آرامش ذهنی

گاهی‌اوقات دغدغه‌ها به‌اندازه‌ای زیاد هستند که خاموش کردن مغز عملا غیرممکن به نظر می‌رسد، در چنین شرایطی چگونه می‌توان به آرامش فکری رسید؟

راه‌هایی برای دست‌یابی سریع به آرامش ذهنی

به گزارش بهداشت نیوز، برای همه‌ی ما پیش آمده که بعد از یک روز سخت کاری و زمانی‌که به خانه بازمی‌گردیم، بخواهیم تمام اتفاقات طول روز را فراموش کرده و کمی استراحت کنیم. اما گاهی‌اوقات مغزمان به‌اندازه‌ای درگیر می‌شود که نمی‌توانیم لحظه‌ای مشکلات را کنار بگذاریم و حتی بخوابیم. درواقع نمی‌توانیم تمرکز مغزمان را به موضوعات دیگری معطوف کنیم و حتی اگر موفق به خوابیدن شویم، چند ساعت بعد با هجوم افکار مختلف بیدار می‌شویم.

اضطراب و نگرانی و فکر اینکه برای انجام کاری به‌اندازه‌ی کافی تلاش نکرده‌ایم، یک لحظه رهایمان نمی‌کند و حتی شاید به استعفا دادن از شغل فعلی فکر کنیم. اما فراموش نکنید تا زمانی‌که طرز فکر خود را تصحیح نکرده باشید، این مشکل بعد از تعویض شغل نیز باقی خواهند ماند. اگر هنوز هم به این موضوع شک دارید بهتر است شرایط زندگی خود را کمی دقیق‌تر بررسی کنید. در ادامه‌ی این مقاله‌ به بررسی بیشتر راه‌هایی می‌پردازیم که کمک می‌کنند بعد از یک روز سخت کاری، مغز خود را آرام کرده و آرامش بیشتری داشته باشید.

۱- موفقیت را تصور کنید
زمانی‌که محل کار ترک می‌کنید و به سمت خانه می‌روید، به موفقیت فکر کنید. هنگام روشن کردن ماشین یا سوار شدن به تاکسی یا اتوبوس، مغز کاری خود را خاموش کرده و تنها به خانه و خانواده فکر کنید. اگر نمی‌توانید ذهن خود را خالی کنید، تصور کنید چه کاری است که باید بازگردید و تمامش کنید؟ چه کاری را باید حتما از فهرست انجام کار خط بزنید؟ سعی کنید هر روز با تمام کردن این کارها، ذهن خود را برای بعدازظهر خالی کنید. رها شدن از فکر کسب‌وکار تنها راه آرامش دادن به مغز و خاموش کردن آن است.

۲- غار تنهایی داشته باشید
گاهی‌اوقات استراحت کردن در یک خانه‌ی شلوغ به‌هیچ‌وجه امکان‌پذیر نیست؛ مخصوصا اگر بچه‌ی کوچک داشته باشید. در این شرایط، تنهابودن بهترین راهی است که مغز را از دغدغه‌های دنیای کسب‌وکار جدا می‌کند. افراد مختلف معمولا راه‌حل‌های مختلفی دارند. به‌عنوان مثال تمیز کردن پارکینگ، انباری یا حیاط راه‌حل خوبی برای کنار گذاشتن دغدغه‌های کار است. دقت داشته باشید این کار باید بیشتر جنبه‌ی فیزیکی داشته باشد نه فکری. در طول روز به‌اندازه‌ی کافی از مغزتان کار کشیده‌اید و حال بهتر است کمی فعالیت فیزیکی داشته باشید. این بهترین نوع استراحت برای کارآفرینان است. هرقدر عضله‌ها بیشتر درگیر فعالیت‌های غیر فکری می‌شوند، خاموش یا همان آرام شدن مغز هم سریع‌تری پیش می‌رود.

۳- ورزش کنید
ورزش کردن به‌طور منظم، به آرامش فکری کمک می‌کند. به‌عنوان مثال دوی ماراتن و وزنه‌برداری تمرین‌های خوبی هستند. هر تمرین ورزشی که راحت‌تر هستید را انتخاب کرده و به‌طور منظم انجام دهید. ورزش منظم نه‌تنها سلامتی را تضمین می‌کند بلکه دغدغه‌های ذهنی را نیز کاهش می‌دهد. ورزش، سرگرمی سالمی است که تمرکز را افزایش می‌دهد و جایگزین خوبی برای عادات بد و مخرب محسوب می‌شود.

۴- تمرکز مغز را روی کار دیگری بگذارید
معمولا زمانی‌که ذهن شروع به رویاپردازی می‌کند، آن را متوقف می‌کنیم تا از هدر رفتن زمان جلوگیری کنیم. جلوگیری از فعالیت مغز مانع از رسیدن سوخت کافی به آن می‌شود. به‌جای توقف فعالیت مغز سعی کنید مسیر آن را با انجام کارهایی مانند حل سودوکو، بازی‌های ویدیویی، جدول یا درست کردن پازل به سمت دیگری هدایت کنید. تغییر مسیر ذهن، آرامش فکری را افزایش و استرس و اضطراب ناشی از کار را کاهش می‌دهد. پیدا کردن سرگرمی مورد علاقه شاید کمی زمان ببرد اما مطمئنا ارزشش را دارد.

۵- افکار خود را یادداشت کنید
گاهی‌اوقات فشار کار به‌اندازه‌ای زیاد است که فکر نکردن به آن امکان‌پذیر نیست. در این شرایط بهترین کار، یادداشت کردن دغدغه‌ها روی کاغذ است. برخی دوست دارند یادداشت‌های خود را به روش قدیمی با قلم و روی کاغذ بنویسند اما برخی دیگر اپلیکیشن‌های یادداشت‌برداری را ترجیح می‌دهند. زمانی‌که مشغول کار هستید و نه در اوقات فراغت، تمام افکار و دغدغه‌های مزاحم را یادداشت کنید. انجام این کار این موضوع را یادآوری می‌کند که تنها در ساعات کاری باید به دغدغه‌های خود فکر کنید نه زمانی‌که با خانواده یا دوستان استراحت می‌کنید.

خاموش نکردن مغز و کنترل نکردن افکار، آسیب‌های جدی به بدن انسان وارد می‌کند. یک کارآفرین زمانی موفق می‌شود که سکوت و آرامش فکری و همچنین خواب کافی داشته باشد. هیچ چیز به اندازه‌ی مغزی که استراحت کافی داشته خلاقیت ندارد و نمی‌تواند مشکلات را حل کند. آرامش فکری و استراحت مغز به معنای تبدیل شدن فرد به بهترین نسخه‌ی خودش است. 

 

منبع :