گفت‌وگو با پدر زینب سرپرست، رتبه‌ی 9 تجربی از تبریز

زینب سرپرست، رتبه‌ی 9 تجربی منطقه‌ی 1 از شهر تبریز است. پدرش جعفر سرپرست، دیپلم ریاضی و دارای شغل آزاد و مادرش خانه‌دار است و تا دوران ابتدایی تحصیل کرده است.

گفت‌وگو با پدر زینب سرپرست، رتبه‌ی 9 تجربی از تبریز

حتی یک‌ بار هم به او نگفتم "برو درس بخوان!"


زینب سرپرست، رتبه‌ی 9 تجربی منطقه‌ی 1 از شهر تبریز است. پدرش جعفر سرپرست، دیپلم ریاضی و دارای شغل آزاد و مادرش خانه‌دار است و تا دوران ابتدایی تحصیل کرده است. در ادامه گفت‌وگو با پدر زینب را در مورد دوران کودکی و تحصیل او می‌خوانید.


در مورد وضعیت تحصیلی زینب در دوران کودکی بگویید. از آن دوران خاطره‌ای دارید؟

از کودکی خیلی آرام بود و در بین اقوام به ساکت بودن و خوب بودن مشهور بود. از همان سال‌های اول و دوم ابتدایی شب‌ها قبل از ساعت 9 شام می‌خورد تا زود بخوابد. درواقع نظم خاصی برای به‌موقع خوابیدن و کارهایش داشت. وقتی کلاس پنجم بود روزی باخبر شدیم که در مدرسه‌ی نمونه‌دولتی قبول شده است. او در این مورد به ما چیزی نگفته بود و ما هم کار خاصی برایش انجام نداده بودیم. خودش کارهایش را انجام داده بود و ما فقط از نتیجه‌ی قبولی او اطلاع پیدا کردیم. چهار سال پیش از طرف مدرسه به کانون معرفی و بورسیه شد. در تمام این چهار سال در آزمون‌ها شرکت کرد و همیشه نمره‌ها و ترازش خوب بود. آزمون‌های آخر بهتر هم شد.


از کودکی چنین نتیجه‌ای را برای او پیش‌بینی می‌کردید؟

پیش‌بینی می‌کردیم که با رتبه‌ی خوبی قبول شود اما رتبه‌ی یک‌رقمی دور از انتظارمان بود. خدا را شکر نتیجه‌اش خیلی بهتر از انتظار ما شد.


آیا در دوران تحصیل احساس رقابت هم داشت؟ رابطه‌اش با دوستانش چه‌طور بود؟

معمولاً درگیر رقابت منفی نمی‌شد و کاری به نتیجه‌ی دیگران نداشت. کار خودش را انجام می‌داد. در مدرسه بین دوستانش به دختری آرام و سربه‌زیر و بامعرفت شناخته شده بود که کاری به کار دیگران نداشت.


از لحاظ تحصیلی کارهایش را چه کسی پیگیری می‌کرد؟

من چندین سال است که پیگیر کارهای او هستم. بعد از آزمون‌ها ترازها و رتبه‌هایش را می‌دیدم. مجلات آزمون و نکات آن‌ها را می‌خواندم و دوستانه با هم کارهایش را بررسی می‌کردیم.


در امور تحصیلی مستقل بود یا نیاز به همراهی شما داشت؟

من حتی یک بار هم یادم نیست به زینب گفته باشم «برو درس بخوان!» اصلاً اجباری در کار نبود و خودش راه را پیدا کرده بود. ما فقط او را همراهی می‌کردیم.


ویژگی فردی یا عامل اصلی موفقیت زینب را چه می‌دانید؟

توانایی و پشتکار و تلاش زیاد او عامل اصلی موفقیتش است. برخی توانایی ذهنی خوبی دارند، اما از آن استفاده‌ی مفید نمی‌کنند. زینب همیشه و به‌خصوص یک سال آخر دبیرستان به غیر از درس خواندن کار دیگری انجام نمی‌داد و تمام تلاش خود را صرف درس خواندن کرد.

زینب سرپرست،‌ رتبه‌ی 9 تجربی از تبریز

زینب سرپرست،‌ رتبه‌ی 9 تجربی از تبریز