رودخانه‌ها موجب زمین لرزه می‌شوند

تحقیقات جدید محققان دانشگاه کنتاکی نشان می‌دهد که فرسایش رودخانه‌ها می‌تواند الگوی زمین لرزه‌های دور از حاشیه صفحات تکتونیکی زمین را توجیه کند.

رودخانه‌ها موجب زمین لرزه می‌شوند
تحقیقات جدید محققان دانشگاه کنتاکی نشان می دهد که فرسایش رودخانه ها می تواند الگوی زمین لرزه های دور از حاشیه صفحات تکتونیکی زمین را توجیه کند.

محققان آمریکایی پس از وقوع یک زلزله 4.4 ریشتری در شرق تنسی، مدلی را طراحی کردند که نحوه اثرگذاری حذف 152 متر از سنگ های سطحی را بر رفتار پوسته زمین در دره تنسی شبیه سازی می کند. نتیجه به دست آمده از این مدل سازی با الگوی زمین های به قوع پیوسته در این منطقه در طول یک قرن گذشته سازگاری دارد.
در علم زمین شناسی گفته می شود که اغلب زمین لرزه ها در حاشیه صفحات تکتونیکی و در مناطقی مانند ژاپن و گسل های سن آندریاس به وقوع می پیوندند. اما مکانیزم های سنتی تحلیل زمین لرزه قادر نیستند لرزش های مناطقی مانند تنسی شرقی و سن لوییس را که از حاشیه صفحات تکتونیکی فاصله دارند، به درستی توجیه کنند.
بر اساس این تحقیقات وقوع زمین لرزه در بخش های داخلی صفحات مستلزم وجود گسل یا ضعف در پوسته، تجمع فشار در این گسل ها و یک مکانیزم برای افزایش فشار به میزانی بیش از قابلیت گسل برای تثبیت فشار است.
این بررسی ها نشان می دهد زمین لرزه های تنسی شرقی بیشتر در مناطقی رخ می دهد که مقادیر زیادی از خاک توسط رودخانه ها شسته شده است. این پدیده نشان دهنده اثرگذاری سنگ ها بر تثبیت وضعیت پوسته زمین است و وقوع زمین لرزه را در مناطق دور از حاشیه صفحات توجیه می کند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Scientific American منتشر شده است.

منبع :

مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24