شجاعی؛ پرافتخارترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران

جام ملت‌های آسیا آخرین تورنمنت مسعود شجاعی کاپیتان تیم ملی خواهد بود که سبب می‌شود این بازیکن در فوتبال ایران جایگاه ویژه‌تری پیدا کند.

شجاعی؛ پرافتخارترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران

جام ملت های آسیا آخرین تورنمنت مسعود شجاعی کاپیتان تیم ملی خواهد بود که سبب می شود این بازیکن در فوتبال ایران جایگاه ویژه تری پیدا کند.


به گزارش "ورزش سه"، پایگاه اینترنتی کنفدراسیون فوتبال آسیا در گزارشی به معرفی 10 بازیکن کهنه‌کاری که جام ملت‌های آسیا 2019 آخرین فرصت آنها برای حضور در این رقابت‌ها خواهد بود، پرداخته است که نام مسعود شجاعی هم در میان آنها دیده می‌شود.


سایت کنفدراسیون فوتبال آسیا همچنین خاطر نشان کرده است: در میان ستاره‌های فراوانی که در امارات به میدان خواهند رفت، برخی‌ها پیش از این نیز بازی در این رقابت‌ها را تجربه کرده‌اند و ممکن است این جام ملت‌ها آخرین تجربه آنها از بازی در این رویداد قاره‌ای باشد. در این بین 10 بازیکن کهنه‌کار حضور دارند که همچنان در رده ملی و باشگاه‌ها در بالاترین سطوح بازی به کارشان ادامه می‌دهند و تشنه رساندن کشورهای‌شان به افتخار هستند.


این هافبک در فاصله سال‌های 2008 تا 2014 در فوتبال اسپانیا روزهای موفقی را سپری کرد و اخیراً بعد از دو فصل بازی در یونان به کشورش برگشته است. او مصمم است تا برای اولین بار در جام ملت‌های آسیا فراتر از مرحله یک چهارم نهایی برود.


پرافتخارین در مجموع ادوار جام جهانی و جام ملتها


در میان بازیکنان مختلف تیم ملی در جام جهانی نیز مسعود شجاعی بین همه رکورددار است. او موفق شده در سه دوره راهی جام جهانی شود. او زمانی که ستاره سایپا بود در جام جهانی 2006 برای اولین بار در این مسابقات حضور  یافت و پس از آن نیز در دو دوره پیاپی در سال های 2014 و 2018 این افتخار را برای خود تکرار کرد.

 

پس از مسعود علی دایی، مهدی مهدوی کیا، جواد نکونام، آندو تیموریان با 2 دوره حضور بیشترین سابقه را در جام جهانی دارند.


به این ترتیب شجاعی با حضور در 7 تورنمنت مهم جهانی و آسیایی به عنوان پرافتخارترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران شناخته خواهد شد.

 

فلش بک به گذشته


مسعود شجاعی با درخشش در تیم سایپا برای اولین بار به تیم ملی امید ایران دعوت شد. پس از آن برانکو ایوانکوویچ او را به تیم ملی دعوت کرد و شجاعی اولین بار ماه نوامبر سال ۲۰۰۴ اولین بازی ملی‌اش را در برابر لائوس انجام داد. پس از آن شجاعی از تیم ملی دور بود تا این که در جریان اردوی تدارکاتی تیم ملی ایران در سوئیس که خود را برای جام جهانی آماده می‌کرد، دوباره به تیم ملی دعوت شد. با این حال در جام‌جهانی تنها در بازی سوم ایران و در شرایطی که محمد نصرتی به دلیل مصدومیت نمی‌توانست به بازی ادامه دهد، به عنوان بازیکن جایگزین وارد زمین شد تا نخستین حضورش در جام جهانی را این چنین به ثبت رسانده باشد.

 

فرصت خوب تاریخ‌سازی


مسعود که امروز کاپیتان اول تیم ملی به شمار می رود، 79 بازی ملی دارد و 8 گل ملی نیز به ثمر رسانده است. اگر چه شاید حضور در باشگاه 100 تایی های ملی برای مسعود کمی دور از ذهن باشد، اما او این فرصت را خواهد داشت تا در آخرین حضورش در یک تورنمنت معتبر همراه با تیم ملی، با این تیم تاریخ ساز شده و بالا بردن کاپ قهرمانی آسیا را در آخرین سال های حضورش در فوتبال تجربه کند.

منبع :