چه کار کنیم با غذای کم سیر شویم

حتما شنیده ایدکه عده ای می‌گویند هرچه غذا میخوریم سیر نمیشویم. اما اشکال کار در کجاست؟بعضی عادتهای غذایی هستندکه به این مساله دامن میزنندو فرد با خوردن غذای کم سیرنمیشود.

چه کار کنیم با غذای کم سیر شویم

به گزارش بهداشت نیوز: بسیاری از افرادی که از چاقی رنج می برند ازخوردن غذای زیاد رنج می برند. این مساله آنقدر بزرگ نیست که بخواهد جز دغدغه های زندگی باشد. در این مواقع بهتر است با انجام دادن کارهایی با غذای کم سیر شوید. حتما می پرسید چه کار کنیم با غذای کم سیر شویم؟ پاسخ این سوال را در ادامه برای شما به صورت لیست نوشته ایم.

چه کار کنیم با غذای کم سیر شویم؟

در ابتدا غذای سالم بکشید و بشقابتان را با غذای سالم پر کنید

چه در خانه غذا می خورید و یا در یک رستوران، هیچ فرقی نمی کند، بهتر است ابتدا بشقاب خود را پر از گزینه های سالم کنید. بررسی ها نشان داده اند شام خوردن در رستوران باعث می شود فرد غذای بیشتری بخورد، به ویژه از غذای اصلی. بنابراین قبل از اینکه بشقاب خود را پر کنید، کمی مراقب باشید. بهتر است ابتدا به سمت سالاد و سبزیجات بروید و بخش بزرگتری از بشقابتان را به سبزیجات اختصاص دهید.

غذای خود را با پول نقد خریداری کنید

خرید مقدار زیادی مواد خوراکی و تنقلات با کارت اعتباری کار خیلی راحتی است. اما بررسی ها نشان داده اند اگر در هنگام خرید مواد غذایی از پول نقد استفاده کنید، هزینه کمتری صرف می کنید، علاوه بر اینکه تمایل بیشتری به مواد غذایی سالم دارید.

برنامه های آشپزی تلویزیون را نگاه نکنید

اگر سعی دارید وزن خود را کاهش دهید، تماشای برنامه های آشپزی در تلویزیون تمایل شما به خوردن میان وعده و غذا را بیشتر می کند. افرادی که در حال رژیم گرفتن هستند، زمانی که برنامه های آشپیزی در تلویزیون تماشا می کنند، بیشتر به سمت تنقلاتی مانند آبنبات و شکلات تمایل پیدا می کنند تا زمانی که سایر برنامه های تلویزیون را تماشا می کنند.

برای غذا خوردن از بشقاب آبی استفاده کنید

چه باور کنید چه نکنید، رنگ ظرف غذای تان بر روی میزان غذایی که برای خود می کشید تاثیر دارد. هر چه مواد غذایی بیشتر با رنگ بشقاب هماهنگی داشته باشد، غذای بیشتری برای خود می کشید. بنابراین بهتر است رنگ ظرف های انتخابی تان با رنگ غذاها هماهنگی زیادی نداشته باشد. رنگ پیشنهادی ما برای ظروف غذا رنگ آبی است.

از ظرف های غذای کوچک تر برای غذا خوردن استفاده کنید

اندازه بشقاب غذا به مغز سرنخ هایی برای میزان غذایی که قرار است بخورید می دهد، هر چه بشقاب غذا بزرگتر بااشد، پس غذای بیشتری قرار است بخورید. در پژوهشی که در همین زمینه بر روی مردمی که در یک رستوران چینی بودند، انجام شد مشخص شد کسانی که بشقاب های بزرگتری برای غذا خوردن دارند، 52 درصد بیشتر برای خودشان غذا می کشند و 45 درصد بیشتر از کسانی که بشقاب های کوچک دارند، غذا می خورند.

زمانی که هوس خوردن غذا پیدا می کنید، کمی صبر کنید

غذا خوردن به خاطر خستگی، بی حوصلگی یا تنش می تواند باعث شود غذا خوردن تان خارج از کنترل شود. اگر در این شرایط احساس گرسنگی می کنید یا هوس می کنید چیزی بخورید، سعی کنید خوردن را کمی به تعویق بیندازید، حداقل برای 5 تا 10 دقیقه و کار دیگری انجام دهید. بعد از آن متوجه خواهید شد که هوس اولیه کمی فروکش کرده است.

تنقلات ناسالم را دور از دسترس و دور از دید نگهداری کنید

اگر تنقلاتی مانند چیپس و شکلات را دور از چشم خود قرار دهید، کمتر هم تمایل به خوردن آنها پیدا خواهید کرد. زمانی که در محل کار شکلات را روی میز خود قرار می دهید، 48 درصد بیشتر از مواقع دیگر شکلات می خورید. اگر شکلات در کشو میز باشد، این میزان 25 درصد بیشتر خواهد بود.

در رستوران ظروف کوچک تر را سفارش دهید

غذایی که سفارش می دهید اگر دارای ظرف بزرگتری باشد، باعث می شود بیشتر بخورید، حتی اگر سیر باشید و یا حتی اگر آن غذا خیلی خوشمزه نباشد. این مسئله را در همه جا مد نظر بگیرید، به عنوان مثال وقتی به سینما می روید، ظرف پاپ کورن انتخابی شما بهتر است کوچک ترین ظرف باشد؛ به این ترتیب مطمئن باشید مقدار کمتری می خورید.

منبع :