گفت‌وگو با معین افسر، دوازدهم انسانی با میانگین تراز 7818

برنامه‌ی منطقی کانون و پیشروی منظم برنامه‌ی راهبردی باعث می‌شود تمام مطالب مطالعه شود و مرور کافی و به‌اندازه داشته باشم.

گفت‌وگو با معین افسر، دوازدهم انسانی با میانگین تراز 7818

اراده و تلاش بی‌وقفه بی‌نتیجه نمی‌مانداز چه سالی به کانون آمدی؟ کلاس چندم بودی؟

از تابستان سال 96 که از دهم به یازدهم می‌رفتم عضو کانون شدم.


چند سال است که در آزمون‌های برنامه‌ای شرکت می‌کنی و تا کنون در چند آزمون شرکت کرده‌ای؟

حدود یک سال و نیم در 30 آزمون شرکت کرده‌ام.


دلیل حضور مداوم شما از سال‌های پایه در آزمون‌های برنامه‌ای چه بود؟

برنامه‌ی منطقی کانون و پیشروی منظم برنامه‌ی راهبردی باعث می‌شود تمام مطالب مطالعه شود و مرور کافی و به‌اندازه داشته باشم.


در سال‌های پایه از چه ترازی شروع کردی؟ اگر در این سال‌ها پیشرفت کرده‌ای، دلیل این پیشرفت چه بوده است؟

اولین تراز من 6760 بود. دلایل پیشرفت خود را مطالعه طبق برنامه‌ی راهبردی می‌دانم و این‌که همیشه برنامه‌ی کانون را به برنامه‌ی مدرسه ترجیح می‌دهم و با شخصی‌سازی برنامه، مطالعه‌ی خود را پیش می‌برم.


مهم‌ترین ویژگی آزمون‌های برنامه‌ای کانون را چه می‌دانی؟ چرا؟

جامعه‌ی آماری بالای آن باعث ایجاد حس رقابت در دانش‌آموزان می‌شود و همین عامل به پیشرفت می‌انجامد.

معین افسر، دوازدهم انسانی با میانگین تراز 7818


آیا در این سال‌ها در آزمون‌های برنامه‌ای غیبت کرده‌ای؟ چند غیبت؟ دلیل غیبت شما چه بود؟

در تابستان گذشته یک غیبت داشتم و هنوز اهمیت شرکت مستمر در آزمون‌ها را نمی‌دانستم.


چگونه بین برنامه‌ی راهبردی آزمون‌ها و برنامه‌ی مدرسه هماهنگی ایجاد می‌کنی؟ یعنی برنامه‌ی راهبردی را چگونه برای خود شخصی‌سازی می‌کنی؟

سعی می‌کنم مطالب را تا جایی که در برنامه‌ی راهبردی مشخص شده است بخوانم. برنامه‌ را طوری شخصی‌سازی می‌کنم که درس هر روز را همان روز بخوانم و روز قبل آن نیز پیش‌خوانی از مطالب داشته باشم.


کدام درس‌ها در آزمون‌های برنامه‌ای کانون نقطه‌ی قوت شماست؟ روش‌هایت در مطالعه‌ی این درس‌ها چیست؟

ریاضی و آمار نقاط قوت من هستند. روشم برای خواندن این‌ درس‌ها به این صورت است که ابتدا بر جزوه و درس‌نامه مسلط می‌شوم؛ سپس به سراغ تست‌ها می‌روم و سعی می‌کنم نکات تستی را نیز استخراج کنم و پاسخ تشریحی را حتی اگر درست پاسخ داده‌ام کامل بخوانم. در اقتصاد و روان‌شناسی هم قوی هستم. مطالب جدید را دوباره مطالعه می‌کنم و سپس تست می‌زنم؛ اما برای مطالب قبلی سعی می‌کنم بازیابی را با استفاده از تست انجام دهم.


آیا درسی بوده که برایت چالشی باشد یا نمره‌ی پایین‌تری در آن‌ داشته باشی و روش مطالعه‌ات را در آن تغییر داده باشی؟ قبلاً با چه روشی آن درس را مطالعه می‌کردی و الان چگونه مطالعه می‌کنی؟ روش جدید را چگونه به دست آوردی؟

فلسفه برایم سخت بود. قبلاً آن را سطحی می‌خواندم و گمان می‌کردم تست‌های آن هم به‌سادگی و سطحی طرح می‌شود. به هر حال نمره‌هایم کم بود و وقتی تحلیل آزمون را انجام دادم متوجه شدم فلسفه درسی کاملاً تحلیلی است و باید مطالب را کامل بفهمم؛ به طوری که بتوانم آن را برای کس دیگری یا خودم توضیح بدهم.

معین افسر، دوازدهم انسانی با میانگین تراز 7818


آیا از دفتر برنامه‌ریزی استفاده می‌کنی؟ چرا؟ مهم‌ترین ویژگی دفتر برنامه‌ریزی چیست؟

بله؛ استفاده می‌کردم. دفتر برنامه‌ریزی به دانش‌آموز کمک می‌کند بداند برای هر درس چه‌قدر وقت گذاشته است و از چه درس‌هایی عقب است. هم‌چنین تعداد تست‌های خود را بررسی می‌کند و می‌تواند عقب‌ماندگی‌ها را جبران کند. مهم‌ترین ویژگی دفتر برنامه‌ریزی این است که دانش‌آموز را ترغیب می‌کند تلاش خود را زیاد کند.


از کدام‌ یک از کتاب‌های پیمانه‌ای کانون استفاده می‌کنی؟ مزیت این کتاب‌ها برایت چه بوده است؟

از کتاب آبی ریاضی استفاده‌ می‌کنم. این کتاب درس‌نامه‌های مختصر و مفیدی دارد که همه‌ی مطالب مهم را پوشش می‌دهد. هم‌چنین تست‌های زیادی دارد که برای تسلط بر مطالب بسیار مناسب و کافی است.


شغل و تحصیلات پدر و مادر شما چیست؟

پدرم با مدرک دیپلم، شغل آزاد دارد و مادرم کارشناسی دارد و دبیر است.


پدر و مادر چگونه با شما همراهی می‌کنند؟

فضای خانه را برای مطالعه‌ فراهم می‌کنند و فضای خانه سکوت خوبی دارد. تا حد امکان از رفت‌وآمدها کم می‌کنند. گاهی اگر لازم باشد مطالب درسی را برای آن‌ها توضیح می‌دهم. آن‌ها هم دقیق به حرف‌های من گوش می‌کنند و همراهم هستند.


مهم‌ترین ویژگی آموزشی (شخصیت آموزشی) شما چیست؟ معمولاً شما را در میان دوستان و اقوام و مدرسه به چه ویژگی‌ای می‌َشناسند؟

اراده و تلاش بی‌وقفه مهم‌ترین ویژگی‌ آموزشی من است. با وجود این‌که در چند آزمون نتیجه‌ی مطلوب خود را کسب نکردم به تلاش خود ادامه دادم و ناامید نشدم. می‌دانستم که هیچ تلاشی بی‌نتیجه نخواهد ماند.


آیا در میان اقوام و نزدیکان شما افراد دیگری هم در آزمون‌های برنامه‌ای کانون شرکت کرده‌اند یا در حال حاضر آزمون می‌دهند؟ اگر عضو بوده‌اند چه نتایجی کسب کرده‌اند؟

برادر بزرگم 2 سال کانونی بود و در سال 92 رتبه‌ی 248 منطقه را کسب کرد. در حال حاضر دانشجوی مهندسی شیمی دانشگاه تهران است.

معین افسر، دوازدهم انسانی با میانگین تراز 7818