به شهر ما بیایید - میلِ گنبد، بلندترین گنبد آجری جهان

در شمال استان گلستان در شهر گنبد کاووس، برجی بلند و آجری از دلِ تاریخ ایران به جای مانده است. میل گنبد، بلندترین برج تمام‌آجری جهان است .

به شهر ما بیایید - میلِ گنبد، بلندترین گنبد آجری جهان

در صفحه‌ی  75 از کتاب مطالعات اجتماعی هشتم به آرامگاه قابوس وشمگیر در شهر گنبد کاووس اشاره شده است.در شمال استان گلستان در شهر گنبد کاووس، برجی بلند و آجری از دلِ تاریخ ایران به جای مانده است. میل گنبد، بلندترین برج تمام‌آجری جهان است و بر اساس کتیبه‌ی آجری موجود در بنای گنبد، که به خط کوفی نوشته شده و دورتادور برج نصب شده است، در زمان پادشاهی شمس‌المعالی، قابوس‌ ابن وشمگیر از پادشاهان آل زیار ساخته شده است. 

به شهر ما بیایید


این برج بلند بر فراز تپه‌ای خاکی که حدود پانزده متر از سطح زمین بلندتر است، قرار دارد. پی‌سازی میل گنبد از زمین سفت شروع و تا ارتفاع چندمتری با آجر و مصالح مشابه خودِ بنا انجام شده ‌است. درون پای‌بست، سردابی وجود داشته که پاکار طاق آن هنوز بر جای است، ولی بر اثر کاوش‌های پیاپی کاوشگران که در پی گنج بوده‌اند آثاری از کف آن بر جای نمانده ‌است.

به شهر ما بیایید


بدنه‌ی مدور خارجی گنبد قابوس دارای پانزده تَرَک (دندانه‌ی نود درجه) است؛ مانند ستاره‌ی ده پر. این ترک‌ها که در اطراف آن و به فواصل مساوی از یکدیگر قرار دارند، از پای‌بست بنا شروع شده‌‌ است و تا زیر سقف گنبدی ادامه می‌یابد و میان این ترک‌ها با کوهه‌ای آجری پر شده‌ است. گنبد درونی مانند گنبدهای خاکی به شکل نیم‌تخم‌مرغی و از آجر معمولی است و پوسته‌ی بیرونی با آجر دنباله‌دار.

در صفحه‌ی  75 از کتاب مطالعات اجتماعی هشتم به آرامگاه قابوس وشمگیر در شهر گنبد کاووس اشاره شده است.

به شهر ما بیایید


مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما درباره امتحانات

چگونه برای درس خواندن در دوره امتحانات برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24