فیلم: روش مطالعه‌ی سعید انصاری‌فرد در درس ریاضی تجربی

مقاله‌ی زیر، به روش مطالعه‌ی سعید انصاری‌فرد در درس ریاضی پرداخته است...

فیلم: روش مطالعه‌ی سعید انصاری‌فرد در درس ریاضی تجربی

سلام، موفقیتتان را تبریک می‌گویم، لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمائید چه رتبه‌ای را کسب کردید؟

سعید انصاری‌فرد هستم، رتبه‌ی 4 تجربی ایثارگران از تنکابن

آقای انصاری‌فرد، در مورد روش مطالعه‌تان در درس ریاضی هم توضیح می‌دهید؟

در درس ریاضی تمرکز اصلی من روی کتاب درسی و جزوه‌ی دبیرم بود به این صورت که سر کلاس کاملا فعال بودم و سعی می‌کردم همه‌ی سوالاتی که دبیرمان در تخته می‌نوشت حل کنم آقای شکوری دبیر ریاضی ما بودند. بعدظهر همان روز جزوه‌هایم را مرتب می‌کردم و دوباره می‌نوشتم تمرین‌ها را دوباره حل می‌کردم و پاک‌نویس می‌کردم. بعد از این یادگیری، سراغ آبی 30 سال ریاضی می‌رفتم که کتاب فوق‌العاده‌ مناسبی است. اگر درس‌نامه جایی مشکل داشتم به درس‌نامه کتاب آبی مراجعه می‌کردم و بعدش سراغ سوالات کنکور می‌رفتم. دوباره همان روال زبان انگلیسی را داشتم. کتاب آبی یک کتاب دو جلدی خیلی مناسب است یک جلد سوالات و یک جلد جواب‌هاست. سوالات کنکور را معمولا مشکل نداشتم ولی سوالات کانونش چون از سال‌های 94، 95 بود یک مقدار جدیدتر بود دشوارتر بود که من خودم را کاملا می‌سنجیدم و اگر مشکلی داشتم به پاسخ‌‌نامه مراجعه می‌کردم. بعد از کتاب آبی که عرض می‌کردم مباحث را به طور کامل یاد گرفتم و می‌توانم سوالات چالشی‌تر و دشوارتر را حل کنم می‌رفتم سراغ کتاب سه‌سطحی. کتاب سه‌سطحی کتاب بسیار مناسبی است از نظر من. همه‌ی کتاب‌های سه‌سطحی اختصاصی را داشتم سه‌سطحی فیزیک و ریاضی خیلی مناسبی بودند از سطح اول که نسبتا دشوار بود شروع می‌کردم تا سطح آخر همه سوالات را حل می‌کردم و توانستم درصد 91 را در این درس در کنکور کسب کنم.

شما خودویژگی کتاب‌های سه‌سطحی را در چه می‌دانید درواقع ویژگی‌ای که فقط خاص این کتاب‌ها باشد.

همین ویژگی کتاب‌های سه‌سطحی که سه سطح را جدا کرده این اطمینان را به دانش‌آموز می‌دهد که اول کار که می‌خواهد شروع کند با سوالات دشواری مواجه نمی‌شود که نتواند جواب دهد و ناامید شود.

من با سوالات نسبتا دشوار من خودم شروع می‌‌کردم و90% این سوالات می‌توانستم پاسخ بدهم، بعد رجوع می‌کردم به کلید انتهای کتاب و مشکلاتم را رفع اشکال می‌کردم بعد سراغ دشوار می‌رفتم و طبیعتا سوال دشوار را درصد پایین‌تر می‌زدم، 80% را بلد بودم و 20% سوالات را به پاسخ‌نامه مراجعه می‌کردم. همین، این امید را می‌دهد که سوالات آسان و متوسط را خیلی خوب حل کند بعضی کتاب‌ها هستند که از اول سوالات دشوار را شروع می‌کنند و دانش‌آموز نمی‌تواند جواب بدهد و ناامید می‌شود مثلا من در درس فیزیک و شیمی از کتاب‌های غیرکانونی استفاده می‌کردم، کتاب‌های بدی بودند روال سوالات دشوار را ابتدا می‌گذاشتند و دانش‌آموز را ناامید می‌کردند که یک درصد خوب را به دست بیاورد و دانش‌آموز زده می‌شد و ادامه نمی‌داد ولی کتاب‌های سه‌سطحی بخصوص فیزیک پایه که سال اول، دوم و سوم دبیرستان را پوشش می‌داد کاملا مفید و مناسب بود.


تهیه و تنظیم

ناهید منجمی

فایل های ضمیمه

روش مطالعه‌ی سعید انصاری‌فرد در درس ریاضی