کنکور 98

معرفی رشته‌ی پرطرفدار مهندسی عمران توسط دانشجوی مهندسی عمران

سلام اینجانب محمدحسین کچویی هستم رتبه‌ی 24 کنکور سراسری ریاضی 95 و دانشجوی سال سوم رشته‌ی مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف. بنابر برخوردهایی که با دانش اموزان و دوستان و

معرفی رشته‌ی پرطرفدار مهندسی عمران توسط دانشجوی مهندسی عمران

سلام

اینجانب محمدحسین کچویی هستم رتبه ی 24 کنکور سراسری ریاضی 95 و دانشجوی سال سوم رشته ی مهندسی عمران دانشگاه صنعتی شریف.

بنابر برخوردهایی که با دانش اموزان و دوستان و نزدیکان داشتم ، متوجه شدم که خیلی از افراد در زمان انتخاب رشته یا انتخاب شغل آینده خود دچار ابهام هستند تقریبا اکثر رشته ها در ایران متاسفانه به صورت سطحی معرفی میشوند و رشته ی بسیار جذاب و پرطرفدار مهندسی عمران نیز از این قاعده مستثنا نیست. اگر از شما بپرسند که رشته ی مهندسی عمران را معرفی کنید قطعا اولین شی ای که در ذهن شما نقش می بندد ، یک ساختمان یا یک پل است و هیچ ایده ای در مورد کم و کیف این رشته ندارید.

مهندسی عمران را در زبان لاتین civil engineering معرفی کرده اند. در گذشته ها اولین علم مهندسی ،مهندسی نظلامی بود که تا چندین قرن با قدرت و یکه تازانه در مدارس علوم و فنون در اکثر کشور ها آموزش دا ده میشد تا اینکه اولین شعشعه ی ظهور رشته ی مهندسی عمران به چشم ها خورد. در آن زمان اهل علم این گرایش از علم را مهندسی غیرنظامی یا همان civil نامیدند. بنابراین بعد از رشته های محض و مادر (ریاضی ، فیزیک و شیمی ، منطق و فلسفه) و مهندسی نظامی ، رشته ی مهندسی عمران کهن ترین رشته ی مهندسی محسوب می شود.

شاید مهمترین دلیل برای انتخاب هر رشته ای علاقه می باشد ولی اگر رشته ای به خوبی معرفی نشده باشد چطور میتواند دلربایی کند؟! رشته ی مهندسی عمران از نظر بنده تلفیق ریاضی ،فیزیک (در حد کمی بالاتر از سطح دبیرستان) ، علم شناخت مواد و از همه مهمتر ذوق و خلاقیت است. شما در این رشته ی جذاب با مسائل متنوع ،کاربردی و البته محسوس مواجه می شوید چیزی که شما شاید در رشته های دیگر، حتی رشته های غیر محض نیز به آن برخورد نکنید.  در مقطع کارشناسی این رشته،درس ها با حالت نظری  مانند درس استاتیک و کمی دور از واقعیت تقریبا مانند مسایل دبیرستان شروع می شود و کم کم به واقعیت نزدیک و نزدیک تر میشود و تقریبا با واقعیت هیچ تفاوتی نمی کند و بوی یک علم واقعی را به خود میگیرد مانند درس مقاومت مصالح و تحلیل سازه. در ادامه  به درس های طراحی مانند طراحی فولاد و طراحی بتن میرسیم که این درس ها به نوعی شما را به عنوان یک مهندس عمران واقعی نزدیک می کند . در انتهای رشته ی مهندسی عمران شما با انجام پروژه ها به کمک نرافزار ها و کار آموزی ها تمام آموخته های این چند سال درس را عینا ملاحظه می کنید و تقریبا باید خود را یک مهندس عمران بدانید. در این دوره ی 4 ساله از آموزش، درس هایی مرتبط با ترافیک ، حمل و نقل،محیط زیست و نقشه برداری اوج تنوع را حس میکنید.

این رشته در مقطع ارشد دارای گرایشات متنوع 12 گانه است:

1. گرایش مهندسی و مدیریت ساخت :

معرفی رشته‌ی پرطرفدار مهندسی عمران توسط دانشجوی مهندسی عمران


یکی از راه های موفقیت در اجرای پروژه های عمرانی مدیریت صحیح و اصولی پروژه ها می باشد. شاخه مدیریت ساخت آموزش های لازم در این زمینه را فراهم می کند. با توجه به اینکه هر پروژه ای نیاز به یک مدیر کارآمد دارد و با توجه به اجرای بسیار ضعیف پروژه های عمرانی و تقریبا عدم مدیریت پروژه و کنترل پروژه در روند ساخت و مسائل اقتصادی و بحث زمان ، این رشته به کمک کنترل پروژه و مدیریت پروژه و روش های ساخت پیش رفته  ، در صدد حل مشکلات موجود در اکثر پروژها  و طرح های عمرانی به خصوص طرح های ملی می باشد (نظیر سدهای بلند، بنادر وسازه های دریایی،پالایشگاهها ونیروگاهها،مجتمع های بزرگ مسکونی واداری، سازه های بلند، پل های با دهانه بزرگ وسیلوها ونظایر آنها).به راحتی میتوان در این رشته شخصیتی مدیریتی ساخت .

 بخش دیگر این رشته به بحث های مدیریت اطلاعات ساختمان ( BIM  ) و بحث دعاوی در پروژه های عمرانی و حقوق مهندسی و مقررات پیمان ، نحوه قرارداد ها در پروژه ها ، بهینه سازی هزینه و زمان در پروژه ، ارزیابی و کنترل پروژه های عمرانی، مدیریت پروژه و امور پیمان در ابعاد حقوقی، اقتصادی واجرایی، امور قراردادها، برنامه ریزی و کنترل پروژه ها، هدایت و رهبری منابع انسانی،تحلیل انواع مصالح و روش های ساخت، تجزیه وتحلیل عملیات ساخت ونگهداری پروژه های بزرگ، استفاده بهینه از ماشین آلات و روش های ترمیم سازه ها می پردازد .

2.گرایش مهندسی سازه:

معرفی رشته‌ی پرطرفدار مهندسی عمران توسط دانشجوی مهندسی عمران


مهندسی سازه، گرایشی است که به آموزش تجزیه و تحلیل و طراحی سازه های مختلف می پردازد. این رشته بیشترین ظرفیت پذیرش را در دانشگاه های کشور دارا می باشد.  در این گرایش به اثبات دقیق و معادلاتی تمام خواص سازه پرداخته می شود و در این گرایش قادر به طراحی سازه های بلند مرتبه ، سازه هایی با رفتار غیر خطی ، انواع مقاطع متغیر به کار رفته در تیر و ستون و  مدلسازی دقیق سازه در نرم افزار هایی مثل Abaqus  و Etabs & safe    و Sap   و نرم افزار های دیگر می باشد . این گرایش طراح های قوی در زمینه مدلسازی سازه های بتنی و فولادی و انواع پیش ساخته ها وارد بازار کار می کنند . با اینکه این رشته اسما اشباع شده اما طراح متخصص همیشه نیاز رشته عمران بوده و هیچ پروژه ای بدون طراح متخصص امکان شروع ندارد . دستگاه مشاور طبق دستور کارفرما به طراحی می پردازد و تخصصی است که  بیشتر زمان خود را در دفتر فنی میگذراند .

3. گرایش مهندسی زلزله

معرفی رشته‌ی پرطرفدار مهندسی عمران توسط دانشجوی مهندسی عمران


گرایش مهندسی زلزله، به طراحی سازه ها با توجه به بار زلزله می پردازد. همچنین وظیفه بهسازی و مقاوم سازی سازه های موجود که در مناطق لرزه خیز قرار دارند را بر عهده دارند.

که امروزه به علت نبود سازه های پایدار حتما نیاز به متخصصین زلزله به طور وسیع در پروژه های عمرانی احساس می شود و بازار کار قوی در آینده نزدیک برای مهندسان در این گرایش شکل میگیرد .  متخصصین این گرایش در نرم افزار هایی مثل base isolation  و مدلسازی میراگر های ویسکوز و ... مهارت لازم را دارند .

4. گرایش مهندسی ژئوتکنیک:

معرفی رشته‌ی پرطرفدار مهندسی عمران توسط دانشجوی مهندسی عمران


مهندسی خاک و پی، گرایشی از مهندسی عمران می باشد که به بررسی خصوصیات خاک و رفتارهای خاک تحت بارهای مختلف می پردازد. با توجه به اینکه سازه های موجود روی خاک احداث می شود می توان گفت مهندسی خاک و پی در ارتباط مستقیم با مهندسی سازه می باشد. نحوه طراحی انواع پی ها ، نحوه مقاوم سازی دیوار حائل، مقاوم سازی خاک بستر و دیواره های خاکی به روش های مختلف همچون نیلینگ و شاتکریت ، سازه های نگهبان خرپا ، راک بولت ، دیواه بتنی در تونل ها و ... . همچنین آزمایشگاه های خاک برای نمونه گیری و انجام آزمایش های سه محوری و تحکیم و ... بر روی آن  ، از انواع زمینه های شغلی در این گرایش می باشد که امروزه به شدت مورد استقبال فضای کار بوده و همیشه باید این مطلب را در نظر بگیریم که هیچ سازه ای بدون پی بنا نمی شود ، که اهمیت این گرایش را  در مهندسی عمران نشان می دهد . نرم افزار های مورد نیاز یادگیری Geo studio   و  plaxis  و  Flac3D    و Ensoft Lpile   و ... می باشد . 

5. گرایش مهندسی حمل و نقل :

معرفی رشته‌ی پرطرفدار مهندسی عمران توسط دانشجوی مهندسی عمران


گرایش حمل و نقل، شامل چهار بخش مجزا به نام های حمل و نقل دریایی ، ریلی ، هوایی و جاده ای می باشد. که مهندسین باتوجه به توانایی های خود می توانند در هر یک از این زیر مجموعه ها به تحصیل و فعالیت بپردازند. نرم افزار های مورد نیاز - Transcad- Vissum- Cube و ... می باشد .

6. مهندسی راه و ترابری :

معرفی رشته‌ی پرطرفدار مهندسی عمران توسط دانشجوی مهندسی عمران


گرایش راه و ترابری، به آموزش طراحی راه در دشت ها و کوهستان ها، طراحی هندسی راه و راه آهن می پردازد. فارغ التحصیلان این گرایش اغلب در محیط کاری خارج از شهر مشغول به کار می شوند.

و در حال حاضر نیاز بسیار زیادی به بازسازی مسیر ها و جاده ها و طراحی مسیر های جدید به علت توسعه جمعیت و شهر ها  می باشد .در این رشته تصویر سازی دقیق از مسیر ها ، مطالعه اولیه و امکان سنجی برای طرح ها لازم بوده و نیاز به تسلط بر روی انواع نشریه راه همچون نشریه 415 – 101 – 234 – و ... الزامی می باشد . رشته ای با آینده شغلی بسیار قوی داشته و نیاز به مهندسین بیشتری در این زمینه احساس می شود .

7. گرایش ساختمان های هوشمند:

معرفی رشته‌ی پرطرفدار مهندسی عمران توسط دانشجوی مهندسی عمران


مخاطب این رشته دانش‌آموختگان دوره کارشناسی رشته‌های مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، مهندسی پلیمر و مهندسی مواد هستند و  در حال حاضر این رشته در کشورهای پیشرفته دنیا وجود دارد و پژوهش‌های بسیاری در دانشگاه‌های معتبر جهان در زمینه این رشته و در راستای کاربردی کردن فناوری‌های هوشمند در صنعت ساختمان در حال انجام است .

سیستم مدیریت ساختمان یا BMS (Building Management System ) سیستمی است که به فعالیتها و امور ساختمانها نظارت کرده و در مواقع لازم با توجه به تغییرات شرایط محیطی، تغییرات لازم را بطور خودکار اعمال می­نماید. این سیستم می­تواند با توجه به کاربری ساختمان ( مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستان و ... ) جهت آنها طراحی و اجرا شده و بر کلیه فعالیت­های اعم از باز و بسته شدن درب، ورود و خروج افراد، سیستم­­های روشنایی، سیستم­های تهویه مطبوع پنجره و پرده اتاقها، صوتی و تصویری و ... نظارت داشته باشد.

ساختمانی که مجهز به سیستم مدیریت BMS باشد اصطلاحاً ساختمان هوشمند گویند. این سیستم به افراد ساکن این امکان را می­دهد که از تجهیزات بطور کارآتری استفاده نموده و احساس امنیت و آسایش را در آنها افزایش می­دهد و همچنین می­تواند موجب صرفه­جویی انرژی گردد.

این ساختمانها با استفاده از یک پارچه نمودن چهار عنصر اصلی سیستم­ها، ساختار، سرویس و مدیریت و با برقراری ارتباط میان آنها محیطی پویا و مقرون به صرفه بوجود آورند.

8. گرایش مهندسی و مدیریت منابع آب :

معرفی رشته‌ی پرطرفدار مهندسی عمران توسط دانشجوی مهندسی عمران


مهندسی عمران گرایش مدیریت منابع آب، در واقع تلفیق گرایشهای "آب و فاضلاب" و "مهندسی رودخانه" قدیم می باشد.

گرایش آب و فاضلاب به آموزش جمع آوری وتصفیه فاضلاب ها می پردازد. همچنین در این گرایش مهندسان با تاسیسات مرتبط با فاضلاب از قبیل مخازن ذخیره و خطوط انتقال آشنا می شوند. با توجه به ضعیف بودن سیستم جمع آوری و تخلیه فاضلاب در ایران، گرایش آب و فاضلاب بازار کار رو به رشدی را دارا می باشد. گرایش مهندسی رودخانه به آموزش تخصصی در زمینه مکانیسم انتقال رسوب رودخانه ها، رفتارهای مختلف رودخانه ها و کنترل سیلاب و ... می پردازد. فارغ التحصیلان در گرایش مهندسی رودخانه می توانند در برخی زمینه های کاری مهندسان آب و محیط زیست فعالیت داشته باشند .

9. گرایش مهندسی سواحل ، بنادر و سازه های دریایی:


مهندسی عمران گرایش سازه دریایی، به مطالعه و طراحی سازه های مرتبط با دریا اعم از سلزه های ساحلی، نزدیک ساحل و یا دور از ساحل می پردازد. فارغ التحصیلان در این رشته می توانند به طراحی در دفتر فنی پرداخته و یا در پروژه های شمالی یا جنوبی کشور مشغول به کار شوند

فارغ التحصیلان گرایش سازه دریایی می توانند بطور مرتبط با گرایش خود و یا در شاخه های دیگر مانند سازه و آب مشغول بکار شوند .

از طرفی گرایش سازه دریایی به دلیل مرتبط بودن با صنعت نفت و گاز نسبت به سایر گرایش های عمران دارای بازار کار بسیار خوبی با درآمد بالا است .

10. گرایش مهندسی محیط زیست:

معرفی رشته‌ی پرطرفدار مهندسی عمران توسط دانشجوی مهندسی عمران


مهندسی محیط زیست، در برگیرنده طیف وسیعی از آموزش ها می باشد. از تصویه آب و هوا گرفته تا دفع فاضلاب  .

فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد عمران با گرایش محیط زیست در زمینه هایی همچون شناخت و كنترل آلودگي منابع آب، آلودگي هوا و آلودگيهاي حاصل از مواد جامد زائد سررشته داشته و مي توانند در سازمان هاي مسئول برنامه ريزي، شهرداري ها، سازمان حفاظت محيط زيست، شيلات، كارخانجات و سازمان های وابسته به وزارت نیرو مشغول به كار شوند .

11. گرایش مهندسی خطوط راه آهن:

معرفی رشته‌ی پرطرفدار مهندسی عمران توسط دانشجوی مهندسی عمران


هدف دوره‌ کارشناسی ارشد مهندسی خطوط راه آهن تربیت افرادی است که دارای توانایی های لازم جهت درک بهتر مسائل، برنامه ریزی و هدایت و طراحی و نظارت در پروژه های تخصصی در زمینه راه آهن وخطوط ریلی مختلف و توان تحقیقاتی مناسب وکافی جهت حل مسایلی که در این زمینه با آنها روبرو می‌شوند، باشند. پروژه ها وتحقیقات مذکور می توانند در زمینه های رفتارسنجی روسازی و زیرسازی خطوط راه آهن، مدیریت خطوط راه آهن، ساخت و اجرای خطوط و نظایر آنها در راه‌آهن‌های معمولی، سبک، سریع السیر، برقی، شهری و مترو باشد. تربیت افرادی که بتوانند در توسعه و گسترش دانش فنی راه آهن در سطح آموزش عالی کشور موثر باشند، از جمله اهداف و دستاوردهای مهم این دوره می‌باشد.


12. گرایش مهندسی آب و سازه های آبی:

معرفی رشته‌ی پرطرفدار مهندسی عمران توسط دانشجوی مهندسی عمران


کارشناسی ارشد آب و سازه‌های هیدرولیکی یکی از گرایش‌های کارشناسی ارشد عمران است که در زمینه تحلیل و طراحی سازه‌هایی که به نوعی با آب سروکار داشته و در ساختمان‌های هیدرولیکی به‌کار برده می‌شوند، فعالیت دارد. در واقع اين گرايش ترکیبی از گرایش‌های سازه و آب می‌باشد.این گرايش همچنین با مباحث مطرح شده در هر دو موضوع مهندسی محیط زیست وبهداشت نیز ارتباط دارد. البته همانطور که عنوان شد، تأکید بیشتر این گرایش بر روی طراحی و محاسبه‌سازه‌های مرتبط با آب می‌باشد و مطالعات هیدرولوژیکی چندان در حیطه‌ مباحث این گرایش نیست.


فایل های ضمیمه

انیمیشن مربوط به مهندسی عمران