تصفیه‌ی آب در تصفیه خانه !

- به نظر شما چرا آب رود‌ها و نهر‌ها را مستقیما به کمک لوله کشی به خانه‌ها منتقل نمی‌کنند؟ - چرا آب‌های زلال قنات‌ها را نیز تصفیه می‌کنند؟ - چرا تصفیه خانه‌ها را در مرکز ش

تصفیه‌ی آب در تصفیه خانه !

- به نظر شما چرا آب رود ها و نهر ها را مستقیما به کمک لوله کشی به خانه ها منتقل نمی کنند؟

- چرا آب های زلال قنات ها را نیز تصفیه می کنند؟

- چرا تصفیه خانه ها را در مرکز شهر ها نمی سازند؟


آب های موجود در روی زمین و زیر زمین مانند آب رودها و آب قنات ها دارای ذرات گل و لای بسیار ریزی هستند که با چشم غیر مسلح( بدون میکروسکوپ) غیرقابل دیدن هستند.بعضی از آب ها دارای میکروب ها و باکتری های مضری هستند که در صورت ورود به بدن ما ، می تواند سلامت مان را به خطر بیندازد. در تصفیه خانه ها ابتدا به کمک صافی هایی اجسام به نسبت بزرگ موجود در آب را از آن جدا می کنند وو برای از بین بردن میکروب ها از مواد میکروب کش استفاده می کنند. در کشور ما اغلب از گاز کلر برای ضدعفونی کردن آب و از بین بردن میکروب ها استفاده می کنند.در اکثر کورهای پیشرفته مانند نروژ،آلمان و ایتالیا از فلزات آهن و آلومینیم (یون مثبت این فلزات) استفاده می شود.

تصفیه خانه ها عموما در حومه ی شهر ها ساخته می شوند چرا که اولا طبق قوانین شهرسازی هر سازه ی بزرگ و خدماتی مانند کارخانه جات و مراکز تصفیه ی آب باید در خارج از شهر احداث شده باشد و ثانیا مراکز تصفیه خانه و مراکز پمپ آب را در ارتفاع بلندی می سازند تا آب راحت تر و با سرعت بیشتری به خانه ها و سطح شهر برسد.

فایل های ضمیمه

فیلم مربوط به مراحل تصفیه ی آب در یک تصفیه خانه