روند بهبود زخم در روز سریعتر از شب است

محققان دانشگاه کمبریج لندن دریافتند ساعت زیستی از طریق کنترل عملکرد سلول‌ها موجب تسریع ترمیم زخم‌ها در طول روز می‌شود.

روند بهبود زخم در روز سریعتر از شب است
محققان دانشگاه کمبریج لندن دریافتند ساعت زیستی از طریق کنترل عملکرد سلول ها موجب تسریع ترمیم زخم ها در طول روز می شود.

پیش از این تصور می شد ساعت زیستی بدن تنها توسط هیپوتالاموس در مغز کنترل می شود اما اکنون محققان دریافتند تمام سلول های بدن توانایی درک ساعت زیستی را دارند.
محققان به منظور درک نحوه واکنش نوعی از سلول های پوستی موسوم به فیبروبلاست که وظیفه واکنش اولیه نسبت به زخم ها را بر عهده دارند، این سلول ها را در ظروف آزمایشگاهی کشت کردند.
فیبروبلاست ها برای حرکت به سوی محل زخم و تحویل پروتئین هایی مانند کلاژن که برای ترمیم ضروری هستند، به پروتئینی موسوم به اکتین نیاز دارند و میزان این پروتئین در بدن نیز بر اساس ساعت زیستی تعیین می شود.
به منظور بررسی اثر شب و روز بر عملکرد فیبروبلاست ها محققان ظروف حاوی این سلول های کشت شده را در شرایط شبیه سازی شده شب و روز قرار دادند و در سطح سلول ها شکافی را ایجاد کردند تا زخم را شبیه سازی کنند.
در نتیجه بررسی ها مشخص شد زخم ایجاد شده در طول شب کندتر از زخم ایجاد شده در طول روز بهبود می یابد. همچنین مشخص شد سرعت بهبود این زخم ها با میزان پروتئین اکتین در زمان ایجاد آن ها رابطه مستقیم دارد.
محققان با انجام آزمایشات روی موش ها نیز به نتایج مشابهی رسیدند و دریافتند اگر بدن این جانوران در زمان بیداری آن ها زخمی شود در مقایسه با زخم های ایجاد شده در ساعات خواب طبیعی آن ها، با سرعت بیشتری بهبود می یابد.
در مرحله بعد محققان به سراغ اطلاعات مربوط به بیماران دچار سوختگی رفتند و دریافتند مدت زمان لازم برای بهبود سوختگی هایی که در بازه زمانی 8 بعدازظهر تا 8 صبح ایجاد شده 60 درصد طولانی تر از زخم هایی است که در بازه زمانی 8 صبح تا 8 شب ایجاد می شوند.

منبع :مشاوره تلفنی و پاسخ به سوالات شما

چگونه برای درس خواندن برنامه ریزی کنم ؟
پاسخ به سوالات شما درباره کارنامه آزمون های کانون ، روش های مطالعه ، انتخاب کتاب های آموزشی و ....

از طریق تلفن ثابت در سراسر کشور بدون پیش شماره
با شماره 9099071219 تماس بگیرید
پاسخگویی 8 تا 24