تجلیل از دانش آموزان کتابخوان برتر در جشنواره دانایی و توانایی

دانش آموزان کتابخوان برتر کشور روز دوشنبه در دومین جشنواره دانایی توانایی با حضور مسئولان وزارت آموزش و پرورش و کتابخانه ملی در آئینی در کتابخانه ملی ایران تجلیل شدند.

تجلیل از دانش آموزان کتابخوان برتر در جشنواره دانایی و توانایی
دانش آموزان کتابخوان برتر کشور روز دوشنبه در دومین جشنواره دانایی توانایی با حضور مسئولان وزارت آموزش و پرورش و کتابخانه ملی در آئینی در کتابخانه ملی ایران تجلیل شدند.

اشرف بروجردی رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی در این آیین اظهارداشت: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران برای توسعه کتابخوانی در کنار تمام محصلان است.
مشاور رئیس جمهوری افزود: دانش آموزان، نونهالان و جوانان کشتزاری هستند که اندیشه را معنا می‌بخشند و می‌توانند رشد و شکوفایی را برای آینده سرزمین به ارمغان بیاورند.
بروجردی گفت: خانواده آموزش و پرورش متعلق به همه ایران است، پدران مادران، فرزندان و همه کسانی که در وادی دانش گام بر می‌دارند به سرزمین ایران تعلق دارند و در مسیر توسعه فرهنگی گام بر می‌دارند.
وی گفت: در دورترین نقاط همواره شاهد این هستیم که کودکانی بدون هیچگونه هدایتگری به رشد و شکوفایی جامعه کمک می کنند و همه اینها مملو از آموزش، درک حقیقت و واقعیت در جامعه است.

** 116 میلیون کتاب در کتابخانه‌های مدارس کشور
علی رمضانی مدیرکل فرهنگی، هنری، اردوها و فضاهای پرورشی نیز اظهار کرد: در حال ایجاد سامانه رصد کتاب هستیم تا براساس نیاز دانش‌آموزان، کتاب در اختیار آنان قرار گیرد.
وی افزود: از دغدعه‌های جدی معاونت پرورشی و فرهنگی این است که مشکلات حوزه کتابخوانی دانش آموزان حل شود زیرا اگر کتاب و کتابخوانی در مدارس احیا نشود، کتابخوانی در کشور صورت نمی‌گیرد.
رئیس ستاد جشنواره دانایی و توانایی با بیان اینکه 500 هزار دانش‌آموز در این جشنواره شرکت کرده اند، اظهار داشت: این جشنواره در آبان 96 کلید خورد و با همکاری موسسه منادی تربیت، داوران، نویسندگان، روانشناسان و زبان‌شناسان، کارگروهی تشکیل شد تا در مورد انتخاب کتاب برای جشنواره نظارت داشته باشند.
رمضانی گفت: دانش‌آموزان در مرحله اول با خواندن یک کتاب، در مرحله منطقه‌ای با خواندن 2 کتاب و در استان با خواندن 3 کتاب انتخاب شدند.
وی گفت: معاونت پرورشی در حال ایجاد سامانه رصد کتاب‌هاست تا براساس نیاز دانش‌آموزان کتاب در اختیار آنان قرار دهد؛ اکنون 116 میلیون کتاب در کتابخانه‌های مدارس وجود دارد.
دومین جشنواره دانایی و توانایی از روز گذشته 27 آبان با محوریت شعار بیست‌و‌ششمین دوره هفته کتاب جمهوری اسلامی ایران «حال خوش خواندن» در اردوگاه شهید باهنر تهران آغاز به کار کرد.
این جشنواره با حضور 500 هزار دانش‌آموز در مدارس کشور برگزار شد که 300 دانش آموز برگزیده داشت.

منبع :