پیش بینی قطعی وقوع گرد و غبار در مرحله تحقیقاتی است

مدیر تخصصی گروه منطقه ای سامانه مشورتی و ارزیابی پیش آگاهی توفان‌های گرد و غبار و ماسه برای منطقه شمال آفریقا و اروپا و خاورمیانه گفت: پیش بینی قطعی وقوع گرد و غبار هم اک

پیش بینی قطعی وقوع گرد و غبار در مرحله تحقیقاتی است
مدیر تخصصی گروه منطقه ای سامانه مشورتی و ارزیابی پیش آگاهی توفان های گرد و غبار و ماسه برای منطقه شمال آفریقا و اروپا و خاورمیانه گفت: پیش بینی قطعی وقوع گرد و غبار هم اکنون در مرحله تحقیقاتی قرار دارد و بین پنج تا 10 سال آینده عملیاتی می شود.

انریک ترادی Enric Terradellas در این خصوص که چند درصد پیش بینی گرد و غبار در کشورهای مختلف صحیح است افزود: در حوزه هواشناسی، علم هنوز به آن نقطه نرسیده که پیش بینی گرد و غبار با یقین و قطعیت بالا صورت بگیرد ولی در مورد سایر پارامترهای هواشناسی در مقایسه با گرد و غبار با قطعیت بیشتری می توان سخن گفت.
وی با بیان اینکه پیش بینی قطعی پدیده های خرد یا میانه مقیاسی همچون گرد و غبار نیاز به پژوهش بیشتر دارد گفت:پیش بینی پدیده هایی که در مقیاس کلان رخ می دهد به مراتب آسانتر از پیش بینی پدیده هایی در مقایس های خرد و میانه است.
ترادیاس ادامه داد: البته در پیش بینی های وضعیت آب و هوا نیز قطعیت وجود ندارد ولی برای پیش بینی گرد و غبار به مراتب بیشتر است.
مدیر تخصصی گروه منطقه ای سامانه مشورتی و ارزیابی پیش آگاهی توفان های گرد و غبار و ماسه برای منطقه شمال آفریقا و اروپا و خاورمیانه با اشاره به وضعیت پیش بینی پدیده گرد و غبار در کشوری مثل اسپانیا ، گفت: درصد خطا در پیش بینی گرد و غبار در اسپانیا کم است چرا که کانون هایی این کشور در شمال آفریقا قرار دارد و به لایه هوایی صحرایی معروف است که بزرگ مقیاس هستند و پیش بینی پدیده در مقیاس کلان ، با درصد خطای کمتری روبه رو است.
وی بیان کرد: ایران در زمینه مسایل زیست محیطی و مقابله با کانون های گرد و غبار پیش قدم شده و برای بیابان زدایی حرکت های خوبی داشته که در منطقه قابل ملاحظه است.

** امکان پیش بینی گرد و غبارهای همرفتی در مقیاس خرد و میانه وجود ندارد
استاد دانشگاه بارسلونا اسپانیا نیز گفت: امکان پیش بینی وقوع هبوب وجود ندارد ولی هبوب دارای پارامترهایی است که نیازمند تحقیق بیشتر است تا از حالت پیش بینی احتمالی به پیش بینی قطعی برسد و لازمه این امر ، انجام پژوهش بیشتر در این زمینه است.
(هبوب یکی از انواع توفان های گرد و غبار است که جلوی سلول های همرفتی تشکیل می شود و همچون دیوار بلندی از گردوغبار، خودنمایی می کند. ارتفاع این نوع از توفان به چند کیلومتر، پهنای آن چند ده کیلومتر و طول آن به چند صد کیلومتر می رسد.
دکتر سارا بازارت Sara Basart افزود: هم اکنون امکان پیش بینی گرد و غبارهای همرفتی در مقیاس خرد و میانه ، وجود ندارد اما تحقیقات بر روی این موضوع انجام شده ولی هنوز وارد مرحله عملیاتی نشده است.
وی بیان کرد: با کمک مدل ها و شبیه سازی داده های هواشناسی و استفاده از ابررایانه ها این پیش بینی ها امکان پذیر می شود.

** لزوم همکاری بین بخشی در پدیده گرد و غبار
عضو هیات علمی مرکز تحقیقاتی بیابان وابسته به وزارت علوم اسپانیاCSIC-EEZA از دیگر اساتید شرکت کننده در همایش بین المللی گرد و غبار در اهواز نیز بیان کرد: در صورت همکاری بین بخشی شاهد کاهش تاثیر گرد و غبار بر سلامت مردم خواهیم بود.
دکتر سرجیو ردریگز Sergio Rodriguezبیان کرد: سلامتی ساکنان کشورهایی که در کمربند توفان های خاک قرار دارند در معرض خطر است که در صورت هماهنگی و همکاری بین بخشی ، باعث کاهش تاثیر گرد و غبار بر سلامت مردم می شود.
وی ادامه داد: اگر همکاری بین هواشناسی که کار پیش بینی را انجام می دهد و سایر بخش های پایش گرد و غبار و کنترل کیفیت هوا، وجود داشته باشد ، می توان شاهد کاهش تاثیر پدیده گرد و غبار بود.
ردریگز، با اشاره به پیش بینی وقوع گرد و غبار و تاثیر آن بر افکار عمومی ، گفت: معمولا وقتی پیش بینی وقوع گرد و غبار از طریق رسانه ها به مردم اعلام می شود تقریبا قطعیتی در پیش بینی وقوع آن وجود دارد در غیر این صورت مردم اعتمادشان به این نوع پیش بینی ها کم می شود.
این محقق ادامه داد: از آنجا که پدیده گرد و غبار یک پدیده جدید است و تحقیقات زیادی رو ی آن صورت نگرفته، در پیش بینی و اعلام آن به مردم، بیشتر سعی می شود محافظه کارانه عمل شود و با قطعیت سخنی گفته نشود.

** ایران اقدامات موثری در مهار گرد و غبار انجام داده است
استاد دانشگاه از پیشاور پاکستان نیز با اشاره به پدیده گرد و غبار در خوزستان ، گفت: طبق نشست های برگزار شده و همچنین بازدید از کانون های گرد و غبار، اقدامات موثری در مهار گرد و غبار در خوزستان انجام شده است.
پروفسور خان علم افزود: محققان دانشگاه شهید چمران اهواز و اساتید دانشگاهی در حوزه پیش بینی و مهار گرد و غبار فعالیت های متعددی انجام داده و در حوزه مسایل زیست محیطی و اثرات گرد و غبار مطالعات زیادی صورت گرفته است.
وی گفت: شناسایی چشمه ها و کانون های گرد و غبار و کاشت نهال و درخت در اطراف شهرها می تواند به کاهش این پدیده کمک کند.
پروفسور خان علم با تاکید بر پژوهش های دانشگاهی و تدریس در حوزه پدیده گرد و غبار در دانشگاه ، ادامه داد: باید پژوهش ها و همایش های متعددی در این زمینه برگزار شود و اساتید دانشگاه ها، داده ها و تجربیات خود را در مهار گرد و غبار به دانشجویان منتقل کنند.
وی با اشاره به اقدامات ایران در مهار کانون های گرد و غبار ، گفت: در بازدید از کانون گرد و غبار در منطقه نفتی کریت کمپ در غیزانیه اهواز مشخص شد قدم هایی برای مهار گرد و غبار برداشته شده و نباید انتظار داشته باشیم این اقدامات سریع جواب دهد و ممکن است چندین سال طول بکشد.
همایش و کارگاه بین المللی گرد و غبار از 19 تا 23 آبان با حضور اساتید و محققانی از اسپانیا و پاکستان و نیز برخی مسئولان و اساتید داخلی در هتل نیشکر اهواز برگزار شد.
این اساتید ضمن بیان دیدگاه های علمی و تخصصی در نشست های تخصصی، از نزدیک با راهکارها و عملکرد مسئولان و اساتید ایران در مقابله با گرد و غبار آشنا شده و تجربیات خود را در این زمینه به اشتراک گذاشتند.
همچنین بازدیدی نیز از کانون های گرد و غبار در خوزستان و اقدامات انجام شده در مهار آن از جمله نهالکاری و ... انجام شد.

منبع :