خودکفایی کشور در تولید ید رادیو اکتیو برای درمان

دبیر علمی دوازدهمین کنگره بین المللی بیماری‌های غدد درون ریز و متابولیسم با اشاره به این که ید رادیو اکتیو یکی از درمان‌های اصلی برای مبتلایان به سرطان تیروئید است، گفت:

خودکفایی کشور در تولید ید رادیو اکتیو برای درمان
دبیر علمی دوازدهمین کنگره بین المللی بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم با اشاره به این که ید رادیو اکتیو یکی از درمان های اصلی برای مبتلایان به سرطان تیروئید است، گفت: با توجه به اقدامات انجام شده در این زمینه در کشور به خوکفایی رسیده ایم.

دکتر شهرام علمداری در حاشیه کنگره در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هرچند تولید ید رادیو اکتیو فرآیندی دشوار است اما سازمان انرژی اتمی کارکرد خوبی در این زمینه داشته و تولید این دارو با توجه به تحریم همچنان در این سازمان ادامه دارد.
وی تولید این دارو را یکی از کاربردهای صلح آمیز انرژی اتمی دانست و گفت: استفاده از ان برای درمان بیماران سرطان تیروئید، بعد از جراحی جز اصلی ترین درمان ها است.
دبیر علمی دوازدهمین کنگره بین المللی بیماری های غدد درون ریز و متابولیسم با اشاره به اینکه طبیعی بودن کارکرد تیروئید بر تشکیل مغز جنین و هوش نوزاد خیلی موثر است، گفت: پرکاری و کم کاری تیروئید در بارداری تاثیر منفی می گذارد و تنظیم آن در این دوران خیلی مهم است.

** کمبود دارویی در زمینه بیماری های غدد نداریم
وی با اشاره به اینکه کمبود دارویی در زمینه بیماری های غدد نداریم و شرکت های اروپایی همچنان در حال فعالیت در این حوزه هستند، افزود:باتوجه به اقدامات وزارت بهداشت علیرغم اعمال تحریم الان مشکلی در زمینه تامین داروهای این حوزه نداریم.
علمداری ادامه داد:همچنین فرمولاسیون بسیاری از داروهای مورد نیاز بیماران دیابتی و تیروئیدی در کشور وجود دارد و بعید می‌دانم اختلالی در این زمینه به وجود آید.
عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: در حوزه دیابت، داروهای جدیدی به ویژه برای کنترل دیابت نوع ۲ ساخته شده که بخشی از آنها در ایران تولید می‌شود و شرکت‌های اروپایی نیز در این زمینه با ایران مشارکت دارند.
علمداری اضافه کرد: داروهای جدید علاوه بر کنترل قند خون، کاهش وزن و پیشگیری از بیماری‌های قلبی تأثیرگذار بوده و نسبت به داروهای قبلی استفاده از آنها راحت‌تر است.
وی با اشاره به مهمترین موضوعات قابل ارایه در این کنگره اشاره کرد و گفت: در این کنگره حدود ۲۷ موضوع رشته غدد در ۳ روز مورد بحث و بررسی قرار می گیرد.
علمداری داروهای جدید در درمان دیابت نوع ۲ و انواع جدید انسولین را از جمله موضوعات قابل ارائه در این کنگره اعلام کرد و گفت: پیشرفت ها و آخرین یافته های در این باره مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت.
دوازدهمین کنگره بین المللی غدد درون ریز و متابولیسم تا 25 آبان با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته داخلی و خارجی در مرکز همایش های بین المللی دانشگاه شهید بهشتی در حال برگزاری است.

منبع :